CHP İLE DEM PARTİ ARASINDAKİ 'KENT UZLAŞISI' SINIRLI KALMASININ SEBEBİNİ DEM PARTİLİ YETKİLİ AÇIKLADI!

DEM Partili yetkili, aday belirleme sürecinde CHP’yle yapılan ‘kent uzlaşısı’ görüşmelerinin neden sınırlı kaldığını değerlendirdi. Yetkili, bunu 3 nedene bağladı.

SİYASET 25.02.2024, 10:57
CHP İLE DEM PARTİ ARASINDAKİ 'KENT UZLAŞISI' SINIRLI KALMASININ SEBEBİNİ DEM PARTİLİ YETKİLİ AÇIKLADI!

CHP ile DEM Parti arasında yerel seçim iş birliği görüşmelerinden çok az sayıda seçim bölgesinde uzlaşıya varıldı. Cumhur İttifakı’nda MHP’ye bırakılan iki büyükşehir Mersin ve Manisa’da aday çıkarmayan DEM Parti İstanbul’da ise Esenyurt başta olmak üzere 22 ilçede aday göstermeme kararı aldı.

Gazete Duvar’a konuşan DEM Partili yetkili, yerel seçimde çok sınırlı sayıda iş birliğine gittiklerini belirterek bunun nedenlerini şöyle açıkladı:

“Derdimiz CHP’ye kaybettirmek, AK Parti’ye kazandırmak değil. Birincisi seçmenimiz bizden kendi adaylarımızı çıkarmamızı istedi.

İkincisi son iki seçimde muhalefet içinde iş birliği önemliydi ama seçmenimizde CHP logosuna oy verme alışkanlığının gelişme riski bizim için büyük sorun.

Üçüncüsü iş birliği sonunda kazanan başkanlar kendi politikalarını izliyor. Biz de yönetmediğimiz belediyelerde yaşanan rant ilişkisinin gölgesinin üzerimize düşmesini istemiyoruz.

Yerel seçim kendimizi, politikalarımızı topluma anlatıp, örgütsel yapımızı güçlendirip, 2028 hazırlığını yaptığımız bir seçim olacak.”

Yorumlar (0)