CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın'dan Lütfü Savaş değerlendirmesi: Yurttaşların protestolarına kayıtsız kalınamaz

CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, KRT'de Remziye Demirkol ile Gün İzi'nin konuğu oldu.

SİYASET 06.02.2024, 14:37 06.02.2024, 14:44
CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın'dan Lütfü Savaş değerlendirmesi: Yurttaşların protestolarına kayıtsız kalınamaz

CHP'nin görevlendirmesi ile Gaziantep'te bulunduğu ifade eden Günaydın, Hatay'da hem iktidara hem muhalefete yönelik protestolara ilişkin, "Sabah 04.17'de Gaziantep'teydik. 130'dan fazla yurttaşımıza mezar olan Polat Sitesi'ndeydik. Bize yönelik bir tek protesto olmadı, olmasının da bir anlamı yok. Çünkü depremin en başından bu yana CHP, büyükşehir belediyeleriyle beraber bölgedeydi. 'Üç gün sonra arama-kurtarma başladı. Devlet adına bir şey görmedik ama CHP buradaydı' dediler. Ben Gaziantep merkezdeydim bugün. Antep'in büyükşehir belediye başkanı merkezdeki anmada yoktu, bir tek AKP'li milletvekili yoktu. Bana ulaşan bilgi, belediyeden gelen genel sekterer ve yardımcıları protesto edilmiş ve alandan hızla uzaklaşmışlar. Dolayısıyla deprem bölgesinde siyasetçi ayırt edilmeden bir protesto vardır söylemi benim gözlemim ile uyuşmuyor" diye konuştu.  

KRT'de yer alan habere göre, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş'a yönelik protestolar hakkında da değerlendirmede bulunan Günaydın şunları söyledi:

"Bence ikiye ayırmak lazım. Hatay'da protesto eden yurttaşlarımızın her bir sözlerinin başımızın üstünde yeri var. CHP, depremin başında ne yaptı burada diye Hatay'da sorun onlar 'İlk günden beri İBB'yi yanımızda gördük' diyeceklerdir. CHP'nin deprem boyunca izlediği politikaya yönelik bir protesto değil bu, CHP Parti Meclisi'nin belirlediği Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayına yönelik bir protesto bu. İkisini birbirinden ayırmalıyız diye düşünüyorum. Yurttaşın bu kadar kitlesek bir protestosu var ise siyaset kurumunun buna yabancı kalması düşünülemez.


"ORTAYA ÇIKAN SONUÇLAR DEĞERLENDİRİLECEKTİR" 

Bu hafta CHP Parti Meclisi'nin bir toplantısı olacak. Bütün bu protestolardan ortaya çıkan sonuçlar mutlaka değerlendirilecektir. Teorik olarak tüm adayların 17 Şubat'a kadar yani YSK'ya aday listeleri teslim edilene kadar onları koyan makamın revize etme yetkisi vardır. Deprem bölgesinde böyle bir protesto varsa dolayısıyla bunu değerlendirmek gerekir. Bu değerlendirmeden ne sonuç çıkar PM'nin iradesidir. Hatay'daki meselesi ciddiye alırız ve bunu PM'ye taşırız. 

"İSYANIN SESİNİ DUYMAK ZORUNDAYIZ" 

Hatay'da aday belirleme süreci ile deprem süreci birbirine geçmiş durumda. Burada çok büyük bir acı, hepimiz bu acıyla kavruluyoruz. Bu insani acıdan yükselenen isyanın sesini duymak zorundayız. Bunu duyuyoruz. Elbette hepimiz bu duyarlılık içinde konuyu yeniden ele alıp, değerlendireceğiz"

Yorumlar (1)
Naime baltacı 3 ay önce
Ee Bi zahmet