CHP GENEL BAŞKANI ÖZGÜR ÖZEL'DEN PARTİ İÇİ MUHALEFETE MESAJ:1 NİSAN'I DÜŞÜNEN 3-5 HAZIMSIZ AVUCUNU YALAR

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Gazete Kritik'in de aralarında bulunduğu bir grup gazetecinin sorularını yanıtladı. Özel parti içi muhalefete de mesaj göndererek "1 Nisan'ı düşünen 3-5 hazımsız avucunu yalar" dedi.

SİYASET 21.02.2024, 10:38 21.02.2024, 10:52
CHP GENEL BAŞKANI ÖZGÜR ÖZEL'DEN PARTİ İÇİ MUHALEFETE MESAJ:1 NİSAN'I DÜŞÜNEN 3-5 HAZIMSIZ AVUCUNU YALAR

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, TBMM'de bir grup gazetecinin sorularını yanıtladı.

İşte o görüşmeden satır başları:

Yarın Antalya’da aday tanıtımı var. Pazar günü Balıkesir’de var. Ama Açık hava mitinglerine haftaya başlıyoruz. 2019’da 41 ilde 249 aday tanıtmıştım. Sadece il mitingleri değil ilçe mitingleri de yapmak istiyorum özellikle kritik ilçelerde. Rastgele bütün şehirleri gezmek yerine, risk ve fırsat analizi yapıp, riskin olduğu yerlerde yani kazanma çizgisinin hemen altında ve hemen üstünde olduğumuz yerlere ağırlık vereceğiz. Büyük il mitingleri de tabi ki yapılacak. Ama daha çok, bir günde birden çok kritik ilçede miting yapacağız.

MİTİNG YAPILACAK İLLER

Mesela Kırıkkale, Kastamonu’da, Malatya’da mutlaka yapacağım. Bu üçünde fırsat var. Partinin oyunun çok üzerinde fırsatlar var.

Kazanmakta iddialı olduğumuz ve genel başkanın olması gereken yerler olarak Aydın, Muğla, Bursa, Mersin, Adana, Samsun, Giresun, Trabzon ve Artvin'i kararlaştırdık. İstanbul’da birden çok ilçe mitingleri yapacağız. Bunu Ekrem beyin ekibi ve İstanbul il başkanlığı çalışıyor. İstanbul için şöyle planladık, bazı mitinglerin dönüşünde Ankara’da konaklamak yerine İstanbul’a dönüp İstanbul’da bir miting yapmak, öbür sabah dönüp sonra diğer mitinge geçmek gibi, İstanbul’dan dönüp geleceğiz.

“ŞÜKRÜ GENÇ’İ İKNA EDEMEDİM”

Şükrü genç ile dün konuştuk, bugüne bıraktı. Bugün de grup toplantısından 10 dakika önce konuştuk, ama ikna edemedim.

1989- 1994 BENZETMESİ

1989- 1994 benzetmesi benim endişe etmem gereken bir şey değil, Türkiye’deki bütün seçmenlerin endişe etmesi gereken bir benzetme. Çünkü melih gökçek belediyeciliği o zaman başladı. Bunlar belediyeleri aldıktan sonra türkiye’de nasıl bir süreç yaşatılıyor, hangi süreçleri yaşattılar bunları görmek lazım.

1994’te adalet ve kalkınma partisi’nin aldığı istanbul’un yeşil alanına, istanbul’daki yabancılara arsa satışına, İstanbul’daki kent suçlarına, İstanbul’daki mesela “biz istanbul’a ihanet ettik dikey mimari ile” dedi. İstanbul’a Erdoğan geldiğinde 4 gökdelen vardı, Erdoğan bıraktığında 256 ile bıraktı. Dikey mimari ile hançerleri sapladı istanbul’un böğrüne dedi.

94 yaşanırsa bu benim için kötü olmaz kentler için kötü olur.Kolay kurtulurmadi bu meseleden.

2019-2024 KIYASLAMASI

Bizim bir önceki seçimle bu seçim arasında şöyle bir fark var: bir önceki seçimde o zaman HDP hiçbir talebi olmaksızın ak partiye kaybettirmek için her şeyi yapıyordu. Bu seçimde gücünü Ak Parti’ye değil, biraz da muhalefete gösterme talebinde. Görünür de baktığımızda Dem Parti’nin izlediği stratejide kendi yani sözcülerinden, milletvekillerinden okuduğumuz, sözcüleri tarafından da yalanlanmamış, ak parti ile de 1 Nisan sonrasına yönelik kayyum atama meselesi başta olmak üzere çeşitli görüşmeler yapılıyor. Bize kazandırmak değil, gerekirse kaybettirmek üzerine bir strateji var yani bu çok ortada.

İYİ PARTİ İTTİFAK

İyi parti ve diğer ittifak ortaklarımızla biz ittifak yapmak, ittifak değilse de iş birlikleri yapmak için gayret gösterdik ama bunlar çok sınırlı kalabildi. O yüzden baktığınızda şartlar çok lehimize değil gibi görünüyor. Ama diğer yandan seçmende bir değişiklik yok. Seçmenin reflekslerinde bir değişiklik yok. Başarısını bize yaşatan seçmenin saray’a itirazı devam ediyor. Bahçeli’ye itirazı devam ediyor, kent suçlarına itirazı devam ediyor, israfa itirazı devam ediyor.

Biz oy aldığımız geçmişteki iyi partili milliyetçi demokrat seçmenler ya da eski merkez sağ seçmen devlet bahçeliye itiraz eden seçmen ya da diğer partilerin seçmenleri için ne istanbulda ne ankarada ne diğer büyükşehirlerde hayal kırıklığı yaratmadığımiz ortada. Memnuniyet anketlerinde seçildiği noktanın gerisinde olan yok.

Aday profillerine baktığınızda da mesela İzmir'de 45 yaş ortalamasını mi tercih eder 57 yaş ortalamasını mı tercih eder.9 kadını mı tercih eder 1 kadını mı tercih eder. İstabula baktığınızda 37 yaşında belediye başkanını mı görmek ister 63 yaşında belediye başkanıni mi görmek ister.

GİZLİ PROTOKOL ELEŞTİRİSİ VE  AKŞENER'E GÖNDERME

5 Kasım’da parti yönetimine geldiğimizde ortadan kalkmış bir ittifak kapasitesi vardı. Gizli protokol yüzünden dem seçmeni “biz soylu’dan kaçarken zafer’e mi tutulduk” diyordu. Diğerleri de malum çok sert bir şekilde bizi eleştiriyorlar. Ben beyaz çiçeği aldım gittim ama ittifak yapmaya razı edemedim, eski ortakları. Elimden geleni yaptım. Ama özenli bir dil kullanmaya ve muhalefete muhalefet etmemeye devam edeceğiz.

“HATAY İTTİFAKI’NA İHTİYAÇ VAR”

Anket şunu gösteriyor; hatay’da bir hatay ittifakına ihtiyaç var. Aramızda ak parti ile 3- 4 puan fark var. Bazen önde bazen geride ölçülüyor. Bunun sebebi de çok net olarak hatay’da duygular çok yüksek.

Bir gerçek var; Hatay’da ak parti ile CHP arasındaki yarışa ak partiye muhalif tip, dem, diğer irili ufaklı sol partiler müdahil olurlar ve taraf seçerlerse biz seçimi kazanıyoruz.

O yüzden ben başkanımı çağırdım, neyin var neyin yoksa getir dedim. 75 dakika Oturduk, enine boyuna konuşalım, dağılalım, bir formül bulalım. Ben pek çok siyasi parti ile temas kurdum, pek çok görüşme yaptım. Başkan görüşme yaptı. Birbirimize bir takım önerilerde bulunduk. Ben lütfü savaş’a şunu dedim; sizi dışarıda bırakmayacak bir formüle ihtiyacımız var. Çünkü lütfü savaş’ın anket kırılımlarında akp ve mhp seçmeninden çok ciddi oy alıyor. Bu bütün anketlerde böyle. Biz zaten oranın sosyolojisi ile kendi oyumuzu almaya çalışırsak yüzde 25 oy alıyoruz. 

Bir ara şöyle bir şey oldu; lütfü savaş’sız da olmayacak, lütfü savaş ile de olmayabilir. Bir formül bulalım, bu formül üzerinde çalıştık ve gece bir kez daha oturduk, tam bir saat sürdü. Lütfü bey ile görüştük, şuna karar verdik; lütfü bey ile devam ediyoruz. Lütfü bey hem özeleştiri veriyoruz, ak parti’nin karşısında en güçlü seçenek olarak bir başka alternatif yok orada. Ama önümüzdeki günlerde hatay’da kent uzlaşısı sağlayacak temasları da yaptık . Önümüzdeki günlerde bir kaç adım ve sürec içinde semerelerini alacağız.

 Benim gördüğüm kadarıyla hiçbir şey olmasa bile seçimde kafa kafayayız. Ya önde ya geride çıkıyoruz ama ben hatay’ın ak parti’ye muhalif yüzde 16-17 kararsız, yüzde 10-12 de diğer partilerde olan tip, dem ve diğer partilerde olan oylarını sandığa giderken secimi bize kazandıracağını düşünüyorum. Ama bu sefer tek başına savaş’ın, CHP’nin değil, hatay’ın kazanımı olacak.

Birçok çalışma yaptık, kazanacaksak lütfü savaş ile kazanacağımızı gösteriyor.

Lütfü savaş tepki gösteren muhalif seçmenin gönlünü alırsa da banko kazanır diye gösteriyor.oyle olunca anket lütfü savaşı gösterdi.

İkinci bakacağım şey Hatay’daki kanaat önderleri, fikir sahibi insanlar onlar da bu vakitten sonra savaş’ın etrafında birleşen ve savaş’ın tamamen destek vereceği bir adayla bunun olabileceğini söylüyor.

Üçüncüsü de ben kime soracağım örgüte soracağım.sahada onlar çalışacak.

Myk salonunda 40 kişiye yakın toplantı yaptık.Bu tarafta bütün gösterdigimiz adaylar bu tarafta il başkanı bütün ilçe başkanları ve o ilçelerde seçim koordinasyondan sorumlu arkadaşlar

 Bir kişi de savaş dışında başka seçenek dile getirmedi. Biz alırsak lütfü bey ile alırız dediler biz de en son alın o zaman dedik ve  müzakereleri bitirdik.bu kadar çok beklememizin tek sebebi en doğru kararı nasıl veririz arayışı yani.

TEHDİT ŞANTAJ

Millet tehdit şantaj kabul etmez.2019da seçimleri iptal ettikleri gün recep Tayyip Erdoğan önemli bir siyasi akıl dediğim bu hatayı nasıl yaptı dedim.Ben dedimki 1 milyon fark yerler. Bizm seçmene her şeyi de böyle şeyler yapma.kenan evren yapamamış Erdoğan 2019da yapamamış şimdi 2024te nasıl böyle bir şeyin isleyecegini düşünüyorlar anlamıyorum.

Bir de yalan tarafi var mesela Erdoğan Çankaya karşıyakaya dogalgazi ne zaman getirmiş Beşiktaşa dogalgazi hangi ak partili getirmiş yanı dogalgaz şirketi ile yerel yönetim anlaşır getirir. Ben yoksam dogalgaz yok ne demek yani.

KENT UZLAŞISI KONUSU

Tip ile çok sayıda görüşmemiz oldu. Lütfü savaş’ın ilanı Tip ile varılmış bir uzlaşı değil. ama bir Hatay uzlaşısına bu işi çok uzak olmayan bir süreçte dönüştürecegimizi düşünüyorum.

Bu aralar bu kent uzlaşısını CHP ile dem anlaştı gibi bir ifadede kullanılıyor.

Bunu  Biz şöyle okuyoruz; bizim de oy verebileceğimiz aday varsda destekleriz. Dem bazen diyor ki burada kent uzlaşısı yapılır, sanki protokol yapılmış gibi adaya dem’in de oy vereceği eğer dem bir yerde adayı kent uzlaşısı kriterlerine göre müsait görüyorsa aday çıkarmıyor. Bunu da bizimle bir protokole bağlamıyor.

Biz türkiye ittifakı olarak Erdoğan ve bahçeli’nin türkiyi bu kadar çok meşgul eden ifadelerinden sonra bakalım bu süreci nasıl savunacaklarını merak ediyorum.

1 NİSAN'I BEKLEYEN 3 5 HAZIMSIZ AVUCUNU YALAR

Cumhuriyet halk partisi’nde genel başkanı delegeler değil, kamuoyu belirler.

Eğer biz kamuoyu desteğini kaybedersek her şey olur ama biz kamuoyu desteğini kaybetmeyiz. Biz parti içindeki geçen kurultayı hazmedememiş birkaç arkadaş ve onların etkisindeki bir grup medyanın yaratmaya çalıştığı algı ve iktidarın bunu sahiplenerek köpürttüğü tavrı görüyoruz.

Geçmiş döneme göre 25 kat fazla anket yaptırdık. Birilerinin hata diye yaptığımızı düşündüğü şeyin doğru olduğunu görüyor Erdoğan.

Benim İZMİR'de ne yaptığımı görüyor. Nisandan sonra korku bu değişimci dinamik ölçme değerlendirmeye dayanan yurt dışı ile ilişkisi olan. Şimdi sosyalist enternasyonale gidiyorum. Azerbaycan cumhurbaşkanına tebriğe gideceğim.Azerbaycan Cumhurbaşkanından tebrik için randevu alan Ramallahta görüşmek için gerekli görüşmeleri yapan 15 nisanda Ramallaha gidecek olan dünyada sol sosyal demokrat akrabaları ile sıkı ilişkiler kuracak olan, Türkiyenin çıkarlarıni yurt dışında onların anladığı dilde anlatabilecek genç bir sosyal demokrat liderin üç senede başına açacak cezayı görüyor.

Parti içindeki birkaç hazımsız ve saçma sapan tutum ve tavır içinde olan çok azınlık kişinin sesini duyurabilmek için iktidar medyasının gösterdiği mücadeleyi görüyorsunuz. Geceleyin 3 saat CHP’yi konuşuyorlar, iliç’i konuşmak yerine.

1 nisan’ı bekleyenler ama Erdoğan ama parti içinde 3-5 hazımsız avuçlarını yalarlar.cok dinamik bir kadromuz var.

15 NİSAN'DA RAMALLAH'TA

Mahmut Abbas ile görüşeceğiz. Filistin’de yakınnlarını kaybeden yaralıların ailesinden ramallah’a götürülmüş olanlarla görüşeceğiz

Oradan bütün dünyaya çağrı yapacağız.

Yerel seçim geldiği için taslak olarak 15 nisan olarak belirlendi.

PARTİ İÇİ DİSİPLİN SÜRECİ

Geçen gün bir arkadaşımız İzmir Büyüksehir belediye başkanımız hakkında daha önce yalanlamış bir meseleyi doğru gibi anlattı. Partinin adayının karşısında çalışmak ve buna olanak sağlayacak söz ve açıklamada bulunmak suçundan disipline verildi o kendi mecrasinda yürür.ben yürütmenin başındayım partide yargının işine karışmam.

Partide daha önceki dönemlere göre. Genel Merkezin önündeki bazı tuhaf protestolardan tutun da istabuldan buraya başlayan yürüyüşlere son gecenin yarısında istabulda 8 belediyenin değişip istifa edip gidip bolu tünelinden dönen il başkanlarına kadar aslında çok kolay unutuyoruz. Burada çok büyük değişim yapıldı. İzmirde 30 belediyeden 28inde yeni adayım var benim. İstanbulda 34 belediyede yeni adaylarımız var.

Yerel seçim tartışmaları zaten son kez yapıldı.genel seçimde de zaten yüzde 85 ön seçim olacağı için bu tartışmaları geride bırakacağız.

Sandık güvenliği konusunda da hiç bir endişemiz yok

Yorumlar (0)