CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülşah Deniz Atalar: AKP iktidarı, devasa bir ekonomik enkaz bırakarak çöküyor

CHP Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülşah Deniz Atalar, hükümetin son dönemde art arda açıkladığı arazi satışlarına tepki gösterdi.

SİYASET 19.04.2024, 14:27
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülşah Deniz Atalar: AKP iktidarı, devasa bir ekonomik enkaz bırakarak çöküyor

Deniz Atalar yaptığı yazılı açıklamada; “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nca 314 arazinin daha satışa çıkarıldığını duyurdu. Ülkede ağır bir ekonomik kriz ve işsizlik varken, en ucuz halleriyle satışa çıkan bu taşınmazlar, kıyılar, tatil yöreleri, koylar ihale ediliyor. Bu ülkenin rant için yağmaladıkları her bir karış toprağın da hesabını soracağız" diye konuştu.

Özellikle Muğla ve İzmir başta olmak üzere turizm bölgelerindeki pek çok denize sıfır arazinin satışa çıkarılmasını eleştiren Genel Başkan Yardımcısı Gülşah Deniz Atalar, “Ülkenin toprakları, birilerinin çıkarlarına kurban edilmemelidir. Plansız arsa satışlarına ve plansız kentleşmeye artık son verilmelidir. Ülkenin hazinesini de boşalttılar ve finanse etme noktasında çaresiz kaldıkları için kıyıda köşede ne kalmış onları bulup satıyorlar. Satarken de, tapu masrafı almadan ve KDV'den muaf bir şekilde adrese teslim satıyorlar.

Yerel seçimlerden sonra ikinci sırada yer alan AKP, her sıkıştığında başvurduğu satış ekonomisine yeniden yönelmiştir. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın web sitesinde yayımlanan ilanlara göre; Muğla, İzmir gibi birçok deniz kenarındaki arsanın yanı sıra Türkiye genelinde birçok arazi satışa sunulmuştur. Bu durum, "Seçim bitti, kasa boşaldı, satışlar başladı" şeklinde yorumlanmaktadır.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülşah Deniz Atalar: AKP iktidarı, devasa bir ekonomik enkaz bırakarak çöküyor

AKP, ekonomik krizi bir şekilde fırsata çevirerek iktidara geldi. Ancak bu satışlar ve derin ekonomik kriz nedeniyle AKP'nin gidişi de gerçekleşecek. AKP iktidarı, devasa bir ekonomik enkaz bırakarak çöküyor."

Bu araziler, ülkemizin ortak varlıklarıdır. Kamu çıkarı olmadıkça bu arazilerin satışının gerçekleştirilmemesi gerekmektedir. Sahibi halktır, hükümet değil! Bu çerçevede, bölge halkının, yerel yönetimlerin ve sivil toplum kuruluşlarının görüşleri alınmadan yapılan satışlar, geleceğimiz için tehlikelidir. Bu nedenle, bu satışların şeffaf bir şekilde gerçekleşmesi ve halkın görüşlerinin dikkate alınması önemlidir. Geleceğimizi etkileyen bu kararların, toplumun geniş kesimlerinin katılımıyla alınması ve kamu yararını gözetmesi gerekmektedir. Dedi

Yorumlar (0)