Babacan: Sosyal yardım almanın koşulu AK Parti üyeliği olmuş

DEVA Partisi Genel Başkanı Türkiye’de ilk 100’e giren vergi rekortmenlerinin önemli bir bölümünün adını gizli tutmasını yorumlarken, iş dünyasında ‘aman abi çökerler’ ifadesiyle dile getirilen bir korku yaşandığını söyledi ve ‘devlet gücü kullanılarak iş dünyasından taleplerde bulunulduğunu’ açıkladı. Babacan, sosyal yardım alma koşulunun AKP üyeliği olduğunu söyledi.

Babacan: Sosyal yardım almanın koşulu AK Parti üyeliği olmuş

T24’ten Murat Sabuncu’ya konuşan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, ‘Ekonominin baskı ile düzeltilemeyeceğini’ belirterek, ilk 100’e giren vergi rekortmenleri listesinde 67 kişinin adını saklı tutmasını nedenini, “Listeyi gördüğümde tebessümle karşıladım, vergi rekortmenliği kazanç demek. Yoksulluğun bu kadar yoğun olduğu bir dönemde adını açıklamak bir risk. Bir de iş dünyasında, ‘aman abi çökerler’ ifadesi var. Bu korkunun kaynağında da devlet gücü ile iş dünyasından talepte bulunulması var” olarak açıkladı.

Ads by optAd360

Kritik davalarda imzası olan İrfan Fidan’ın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan atandığı Anayasa Mahkemesi üyeliğine atanmasını değerlendiren Babacan “Kişiler üzerinden yorum yapmadan önce sisteme bakmak lazım. Hâkimler ve Savcılar Kurulu’na, AYM’ye bu sistemle yapılan atamalar bir sorun. Biz yüksek yargı üyelerinin seçiminin TBMM’de nitelikli bir çoğunlukla yapılması gerektiğini söylüyoruz” dedi.

AİHM’nin ihlal kararı verdiği ülkelerin başında Türkiye’nin geldiğini, AYM’ye başvurularda da yüzde 90 düzeyinde ihlal kararı verildiğini belirten Ali Babacan “Vatandaşın hakkını ihlal eden mahkemelerden hesap sorulması lazım” diye konuştu.

“ORTAKLARA KENDİSİNİ MAHKUM EDEN ERDOĞAN’DIR”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin HDP’nin kapatılmasını sık sık gündeme getirmesiyle ilgili bir soruyu yanıtlayan Babacan, “geçmişte parti kapatmalar konusunda mağdur olan” AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bu konuda sessiz kalmaması gerektiğini vurgulayarak “Sayın Bahçeli hükümetin veto mercii haline gelmiş durumda. Bahçeli tamamen hamaset üzerinden siyaset yürütüyor. Sayın Bahçeli’nin Türkiye için üretebildiği bir proje var mı? Aklıma hiçbir şey gelmiyor. Siyasi partiyi kapatma gündemi gerçek sorunları üzerine örtmek için yaratılıyor. Sayın Erdoğan kuşatılmış değil. Ortaklara kendisini mahkûm eden Erdoğan’dır” diye konuştu.

“SALDIRILARA SESSİZ KALINMASI DEHŞET VERİCİ”

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ’a yönelik saldırıyı da değerlendiren Ali Babacan “Selçuk Özdağ’a saldırıyı soruşturan savcının fotoğrafı yayımlandı, tehdit edildi. Erdoğan ve Bahçeli sessiz kalarak bu saldırıları zımni olarak kabul etmiştir, Sayın Erdoğan iyi bilir; sükut ikrardan gelir. Saldırılara sessiz kalınması dehşet verici” ifadesini kullandı.

“SOSYAL YARDIM ALMANIN KOŞULU AK PARTİ ÜYELİĞİ OLMUŞ”

Türkiye’de yoksulluğun büyük bir sorun olduğunu, “yoksulluk intiharlarının” yaşandığını söyleyen Babacan, “TÜİK rakamlarına göre 23 milyon insan günlük 40 liranın altında yaşıyor. Sosyal desteğin önemi pandemi döneminde de ortaya çıktı” dedi ve kendisine ulaşan bir ihtiyaç sahibine tanıklığını paylaşarak ‘sosyal destek alma şartının AK Parti üyeliği olduğunu’ bilgisini verdi.

Ads by optAd360

“İTTİFAKLAR İÇİN ERKEN”

İttifaklar konusunda konuşmak için erken olduğunu vurgulayan Ali Babacan “DEVA Partisi kurulalı daha bir yıl olmadı. DEVA Partisi önce özgün kimliğini oluşturmalı. Diğer türlü ‘başka bir partide eriyor’ algısı oluşur. Biz iktidar olmak için kurulmuş bir partiyiz. Seçim dönemi geldiğinde veya erken seçim kararı alınırsa, o gün ortak adaylık ve ittifak meselesi konuşulur” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2021, 16:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER