banner342

Aytun Çıray'dan Sağlık Bakanı'na istifa çağrısı: Oksijen tüpü karaborsada

İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Gaziantep'teki özel hastanede patlayan oksijen tüpü ile ilgili ciddi bir soruna dikkat çekti. Sağlık Bakanlığı’nın oksijen tüpleri konusunda uyarı yazısını sadece kamu hastanelerine gönderdiğini belirtti.

Aytun Çıray'dan Sağlık Bakanı'na istifa çağrısı: Oksijen tüpü karaborsada

Sağlık Bakanlığı’nda geçmişte müsteşarlık da yapmış olan Dr. Çıray, özel hastanede yaşanan patlamayla ilgili olarak Sağlık Bakanlığı’na yazılı açıklama ile tepki gösterdi. Yaşananların ilk olmadığını ve ihmal olduğunu söyleyen Çıray, “Şu anda hastanelerde oksijen tüpü yetersizliği vardır. Oksijen tüpü karaborsadır. Sağlık Bakanlığı'nı gerekirse bazı özel tedarik sağlayan fabrikalara el koymaya davet ediyorum” diyerek Bakanlığa çağrı yaptı.

Çıray’ın açıklaması şöyle:

"OKSİJEN TÜPÜ KARABORSA

 Hastalarımıza yoğun bakımlarda yer bulunmamasının yanında, salgın kontrolünde yaşanan sıkıntılara yeni skandallar eklemeye başladılar. Bunun son örneği Gaziantep'te hastanede yaşanan patlamayla 11 vatandaşımızın hayatını kaybetmesidir. Bu ilk değildir, son dönemde hastanelerde oksijen tüpü nedeniyle sık sık patlamalar meydana gelmektedir. Örneğin; Ordu’nun Ünye ilçesindeki devlet hastanesinde oksijen tüpünün patlaması sonucu 1 sağlık personeli yaralanmıştı. Kolunda ve yüzünde yanıklar oluşan sağlık çalışanı tedaviye alındı. Şu anda hastanelerde oksijen tüpü yetersizliği vardır. Oksijen tüpü karaborsadır. Sağlık Bakanlığı'nı gerekirse bazı özel tedarik sağlayan fabrikalara el koymaya davet ediyorum.

İSTİFA İÇİN NE BEKLİYOR?

 Bu ihmal 11 cana mal olan bir skandaldır. Üniversite hastaneleri ve özel hastaneler bu konuda neden uyarılmamıştır? Bu skandalın hesabının verilmesi gerekir. Türkiye'de insan hayatı bu kadar ucuz mudur? Sayın Bakan istifa için daha ne bekliyor?"

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2020, 13:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER