banner342

AKP’li belediye başkanından vatandaşa deprem çözümü!

İzmir depremi hakkında konuşan Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, “Her şeyi devletten beklemeyin. 10 yıl bir evde oturduk, 10 yıl sonra bu evin temelinde bir sıkıntı olmuş mudur diyor muyuz, demiyoruz” diyerek, depremde ölmeyi de vatandaşın suçu olarak gördü!

AKP’li belediye başkanından vatandaşa deprem çözümü!

Mersin'de Akdeniz Belediyesi'nin meclis toplantısında belediye başkanı ile meclis üyesi arasındaki tartışma dikkat çekti. Haberci'den Ayşenur Önal'ın haberine göre,  İzmir depreminin sonuçları üzerine konuşan Emek Partisi (EMEP) meclis üyesi Halil Kara, imar affının 10 milyon kaçak yapıyı yasal hale getirdiğini ve depremin bu kaçak yapılarda hasar bıraktığına dikkat çekti. HDP'li Akdeniz Belediyesi'ne kayyum olarak atanan ve 31 Mart Yerel Seçimleri'nde tartışmalı bir şekilde Belediye Başkanı seçilen Mustafa Gültak ise, ülkede çalışan sigortalı vatandaşların yaklaşık yüzde 40’ının asgari ücret ve altı maaş aldığını unutarak, Kara'ya “Her şeyi devletten beklemeyin. 10 yıl bir evde oturduk, 10 yıl sonra bu evin temelinde bir sıkıntı olmuş mudur diyor muyuz, demiyoruz” dedi.

'YAPI MALİKİ NASIL SORUMLU OLUR?'

İzmir depremi ve sonuçları üzerine söz alan Kara, “6 Haziran 2018’de bir imar affı çıkıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bir tebliğ yayınlıyor. Madde 9’da; ‘Yapının depreme dayanıklılığı ve yapının fen ve sanat norm ve standartlarına uygunluğu hususu yapı malikinin sorumluluğundadır.’ Yapı maliki nasıl sorumlu olur? Bu yapı malikinin sorumluluğu değil ki. O apartmanda 50-100 kişi oturuyor, ne olacak? Bunun sonucunda imar barışı dendi ve 10 milyon kaçak yapı yasal hale geldi. Bunun 1 milyon 747 bini İstanbul’da, 811 bini de deprem olan İzmir’de. Bunu şu belediye şu parti yaptı diye demiyorum. Bu ülkenin şapkasını önüne koyması gerekir” dedi.

SAMSUN DA, DEPREM TESTİ FİYATLARI DA UNUTULDU!

Samsun’un Canik ilçesinde adı ‘Kuzey Yıldızı’ olan TOKİ konutlarının 12 kişiye mezar olduğunu unutarak TOKİ konutlarının doğal afetlerden koruyacağını iddia eden Gültak, Kara’ya yanıt olarak AKP iktidarının 2001 yılından beri yaptığı TOKİ konutlarını övünç kaynağı olarak anlattı. Gültak, “Mersin’de ise kentsel dönüşüm bir türlü başlamıyordu. Çok şükür biz başlattık Çay Mahallesinde. Şimdi Barış, Bahçe ve Turgut Reis’te başlatacağız inşallah. Sadece Akdeniz’de değil, Yenişehir ve Mezitli’de de çok yaşlı binalar, riskli yapılar var. 90 km geçti şu değişecek’ deniyor, dünyanın parası ama yaptırıyorsunuz. Peki, her gün mışıl mışıl uyuduğunuz, çocuklarınızı büyüttüğünüz evlerinize niye baktırmıyorsunuz? Arabalarınıza servislerde dünya kadar para harcarken neden evlerinizin depreme dayanıklı ve daha yaşanılabilir olması için kuvvetlendirmiyorsunuz. Her şey devletten beklenmez ki” sözlerine yer verdi.

 'CEBİMİZDEN DE BİRAZ PARA VERİP SIFIR BİR EV ALACAĞIZ'

Kimse evinin kontrolünü yapıyor mu, yapmıyor. Devletin bunu ille söylemesi mi gerekiyor. Biz orada oturuyoruz, gerekirse apartmanımızı daha çok destekleyeceğiz. Eğer illaki apartmanımızın yıkılması gerekiyorsa ya TOKİ ile yada bir müteahhitle anlaşacağız. Cebimizden de biraz para verip sıfır bir ev alacağız. Yani her şey devlet tarafından yapılmaz, vatandaşında biraz eğitim bilincinin olması ve oturduğu yerlere bakması gerekiyor. Arabana baktır, boğazın ağrıdı doktora git hem baktır gargara yaptır, tarlanda bahçende ağacına baktır ama namusunu koyduğun, çoluğunu çocuğunu yetiştirdiğin, sığındığın eve baktırma ne olacak? Bu kafayla gidersek daha çok başımız ağrır” diye konuştu.

Meclis üyelerinden birinin devletin vatandaşına bakmakla sorumlu olduğunu söylemesine ise Gültak, “Gerçekten zavallı, fakir hiçbir şeyi olmayan vatandaşa sosyal proje ile ev yapacaktır bu hükümet ama herkesin bunu beklemesi doğru değil” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER