25 Mayıs 2018, Cuma

HABERİN KALBİ / Halktan Yana - Gerçek Haber

AK PARTİ'DEN İÇTÜZÜK ATAĞI

AK PARTİ'DEN İÇTÜZÜK ATAĞI

AK PartiTBMM içtüzüğü değişikliği için ön çalışmalarını tamamladı, yazımına Pazartesi günü başlanacak. Cumhurbaşkanlığı sistemine paralel olarak yazılacak içtüzük değişiklik teklifinden 27 madde düşürüldü.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi kapsamındaki uyum düzenlemelerine yönelik çalışmalar kapsamında AK Parti tarafından oluşturulan uyum komisyonları çalışmalarını sürdürüyor.  Bu kapsamda kurulan, TBMM İçtüzüğünde yapılacak değişiklik için kurulan komisyon ön çalışmalarını tamamladı. Komisyon yeni yapılacak içtüzüğün yazımına Pazartesiden itibaren başlayacak. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine uygun olarak yazılacak içtüzükten 27 madde çıkarıldı. 27 Madde parlamenter sistemle ilgili olduğu için, yeni sistemde hükümsüz kalıyor.

TASLAK BİTİNCE MUHALEFETE SUNULACAK

AK Parti, yeni içtüzük taslak metnini bitirdikten sonra muhalefet partilerine sunacak. Muhalefet partilerinin katkı vermesi durumunda siyasi partilerden oluşan bir komisyon kurulacak.

AK Parti Grup Başkanvekili ve Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş başkanlığında yazımı başlayacak olan yeni İçtüzük, cumhurbaşkanlığı sistemine göre yazılacak.  AK Parti'de yeni içtüzüğün “Cumhurbaşkanlığı sisteminden sonra Meclis zayıflayacak” eleştirilerine bir yanıt olacağı belirtiliyor.
Başkanlık sistemiyle yönetilen ülkelerin meclis içtüzüklerini araştıran AK Parti, ülkelerden örnekler aldı.
Yeni sistemde kanun teklifleri milletvekilleri tarafından verilecek. Bu nedenle yasamanın da yürütme kadar etkili olacağı bir içtüzük değişikliği olacağı belirtiliyor. (ANKA)

yukarı çık