58 milletvekili milletvekili yemini dışında hiç söz almadı!

600 milletvekilinin 58'i söz almadı. Erdoğan'ın büyükşehirlerden milletvekili seçtirdiği 15 bakan arasından ise sadece 9'u söz aldı.

SİYASET 02.01.2024, 10:43
58 milletvekili milletvekili yemini dışında hiç söz almadı!

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan genel seçimlerden bu yana, seçilen 600 milletvekilinin 58'i, Genel Kurul veya herhangi bir komisyonda hiç söz almadı. 

Halk TV'deki habere göre, hiç söz almayan milletvekillerinin 46'sı AKP üyesi. Son seçimlerde AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın büyükşehirlerden milletvekili seçtirdiği 15 bakan arasından ise sadece 9'u söz aldı.

AKP'den hiç söz almayan milletvekilleri arasında eski bakanlar Süleyman Soylu, Nureddin Nebati, Mevlüt Çavuşoğlu, Murat Kurum, Muharrem Kasapoğlu ve Mahmut Özer de yer alıyor.

Önceki dönem AKP Grup Başkan Vekilliği görevinden alınan Denizli Milletvekili Cahit Özkan ile Bülent Arınç'ın oğlu AKP Manisa Milletvekili Ahmet Mücahit Arınç da hiç söz almadı.

Depremin en çok etkilediği şehirlerden Hatay'daki 11 milletvekili arasında bulunan 4 AKP'liden Abdulkadir Özel ve Adem Yeşildal da hiç söz almadı.

CHP listelerinden aday gösterilmesi nedeniyle seçim öncesinde en çok tepki toplayan isimlerden Eski Adalet Bakanı ve DEVA Parti Milletvekili Sadullah Ergin de seçim sonrasında da sessizliğini sürdürdü.

AKP Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu ve İYİP İstanbul Milletvekili Salim Ensarioğlu da kürsüde görünmedi.

HDP'nin eski eş genel başkanları Mithat Sancar ve Pervin Buldan da Genel Kurul veya komisyonda söz almayan isimler arasında yer aldı.

CHP'den dikkat çeken isimler arasında ise İlhan Kesici ve Erdoğan Toprak bulunuyor.

İYİP'ten istifa ederek AKP'ye geçen Eskişehir Milletvekili Nebi Hatipoğlu ise tek bir Genel Kurulda söz aldı. AKP'ye geçtiği dönem şirketine teşvik verilmesiyle ilgili konuşan Hatipoğlu, rüşvet almadığını savunmuştu.

Yorumlar (0)