Türkiye'de uyuz vakaları devam ediyor!

Uyuz vakalarının artışı ile kritik bir uyarı daha geldi. Birçok vatandaşın sorun yaşadığı uyuz vakaları hakkında bilgi veren Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Filiz Topaloğlu Demir, son dönemde artan uyuz vakaları için verilen krem ve ilaçların kullanılmasına rağmen uyuz hastalığı bulgularının devam edebileceğini belirtti.

Türkiye'de uyuz vakaları devam ediyor!

Son zamanlarda artan uyuz vakaları vatandaşları tedirgin ediyor. Artan uyuz vakaları hakkında konuşan Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Filiz Topaloğlu Demir, doktorlar tarafından vyazılan krem ve ilaçlara rağmen uyuz vakalarının devam edebileceğini belirtti.

Demir, "Hekim kontrolünde tüm tedavileri uygulamanıza rağmen uyuz hastalığınız geçmiyorsa, mutlaka eşyalarınızı kontrol edin. Sevdiğiniz ve sürekli temas halinde olduğunuz eşyalardan en az 8 gün ayrı kalmazsanız uyuz hastalığından kurtulamayabilirsiniz" değerlendirmesinde bulundu.

Özellikle cep telefonu ve bilgisayar gibi uzun süre kullanıcının elinde tuttuğu tüm teknolojik aletlerden uyuzun bulaşabileceği bilgisini veren Demir, "Uyuz hastalığının bulaşması için 15 ila 20 dakikalık bir temas yeterlidir. Aile bireyleri arasında elden ele gezen, saatlerce elimizden düşürmediğimiz cep telefonlarımız ve kişisel bilgisayarlarımız uyuz hastalığından kurtulamamamızın nedenlerinden biri olabilir” ifadelerini kullandı.

8 GÜNE KADAR CANLI KALIYOR

Uyuz hastalığının bulaşıcı olduğunu belirten Demir, uyuz hastalığı olanlarla temas halinde bulunulması durumunda uyuz hastalığının çok çabuk bulaşabileceğini söylediç. Demir, "Uyuz böceği, dış ortamda uygun şartlarda 8 güne kadar canlı kalabilir ve tedavi olan kişilerde bile yeniden hastalığa yol açabilir. İlk olarak hekime başvurulmalı, önerilen tedavi tüm aile bireyleri tarafından aynı günde uygulanmalıdır. Uyuz böceğinin ve yumurtalarının tam olarak yok edilmesi için, eşyaların minimum 50 derecede en az 10 dakika yıkanması veya -10 derecede en az 5 saat bekletilmesi gerekmektedir. Bu işlemlere tabi tutulamayan eşyalar ise minimum 8 gün plastik torbalara konularak kaldırılmalıdır" bilgisini paylaştı.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2020, 10:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER