banner288

TTB: Karantina Uygulama Fırsatı Kaçırıldı

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, dünyayı etkisi altına alan corona virüsü salgınıyla ilgili Türkiye’deki uygulamaları hatalı ve eksik bulduğunu açıklayarak “Türkiye göz göre göre enfekte hale getirildi” dedi.

banner287
TTB: Karantina Uygulama Fırsatı Kaçırıldı

TTB Merkez Konseyi, COVID-19 salgının dünyaya ilan edilmesinden sonra, Türkiye'de salgına yönelik olarak pek çok hatalı ve eksik uygulama yapıldığını açıkladı. Konsey, gelinen aşamada hastalığın ülkenin her yerinde ve yaygın olduğu, bu nedenle de karantina uygulama fırsatının kaçırıldığını bildirdi.

TÜRKİYE GÖZ GÖRE GÖRE ENFEKTE HALE GETİRİLDİ

TTB'den yapılan açıklamada, İran'da salgın ortaya çıktığında sınırın etkin şekilde kapatılmaması ve gelenlere karantina uygulanmaması, salgının var olduğunun bilindiği dönemde sınır kapılarının açılarak mültecilerin sınıra gitmesine izin verilmesi, sonra da geri götürülmeleri, Umre'den dönenlerin karantinaya alınmaması gibi yaklaşımlar nedeniyle, Türkiye'nin göz göre göre enfekte hale getirildiği kaydedildi.

ÜLKE ÇAPINDA TECRİT'İN BİR ANLAMI KALMADI

Karantina ve tecrit uygulamalarının yerel ve bölgesel olarak hızla ve kararlılıkla uygulanabileceğine yer verilen açıklamada, ancak gelinen noktada risk grupları dışında ülke çapında tecrit uygulamasının da bir anlamı kalmadığı savunuldu.

Sözcü.com/Latif SANSÜR

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2020, 17:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER