banner642

Sağlık Fahrettin Bakanı Koca: Türkiye'ye sahte bir kutu dahi ilaç girmedi

banner641

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TİTCK kayıtlarına göre, Türkiye'ye Bangladeş'ten bugüne kadar iddiaya konu ilaçtan bir kutu dahi girmediği, bu ilacın hiçbir şekilde hastalarda kullanılmadığını söyledi.

SAĞLIK 10.01.2023, 14:05
Sağlık Fahrettin Bakanı Koca: Türkiye'ye sahte bir kutu dahi ilaç girmedi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son dönemde influenza görülme sıklığının, solunum yolu virüsünün (RSV) önüne geçtiğini belirterek, "Son bir hafta, 10 gündür hasta sayılarında düşüş görülmeye başlandı. Daha önce RSV daha sık görülürken, şimdi influenza ön planda." dedi.


Koca, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde dün yapılan Kabine Toplantısı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
"Türkiye'de artan grip vakalarının" sorulduğu Bakan Koca, "Grip salgınında son dönemde influenza görülme sıklığı, RSV'nin (Respiratuvar Sinsitiyal Virüs) önüne geçti. Son yedi gün, 10 gündür hasta sayılarında düşüş görülmeye başlandı. Daha önce RSV daha sık görülürken, şimdi influenza ön planda." cevapını verdi.


Görülme sıklığında influenzadan sonrasında RSV, Rhinovirüs ve Kovid-19'un geldiğini aktaran Koca, Kovid-19'un toplam vakaların yüzde 5-6'sı seviyesinde seyretmeye devam ettiğini, endişeyi gerektiren bir durumun olmadığını söyledi.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "düzmece ilaç" iddialarının sorulması üzerine, şunları açıkladı: "Burada yapılmak istenen şeyin ne işe yaradığını size açıklayayım, Türkiye İlaç ve Tıbbi aygıt Kurumu (TİTCK) benzer biçimde uluslararası bir otorite var. Bazı ülkelerden, Bangladeş, İran, Arjantin, Tayvan benzer biçimde, ülkemizde ruhsatı olmayan ilaçların Türkiye'ye girişi yapılmak isteniyor. TİTCK bu anlamda güvenilirliği çoğaltmak üzere kılavuz yayınlayarak, biyoeşdeğerlik, biyoyararlanım şeklinde ilave kanıtlar ve kalite belgeleri isteyerek tedbirleri sıkılaştırdı. Bahsi geçen bu ülkelerden ilaç getiren bazı firmaların bu düzenlemelerden rahatsız olduğunu görüyoruz. Bu vakasın altındaki sorun budur. TİTCK ilaç almaz, TİTCK ilacı Türkiye'de ruhsatlandırır yada yurt dışı ilaçsa, etkili ve güvenli olduğunu belirler ve listeye alır. İlacın satın alınmasıyla ilgisi yoktur. Bizim icra ettiğimız kılavuz güncellemesi. Tedbirleri daha da sıkılaştırıp yurttaşa emin ilaç sağlamayı amaçlıyor.
Bu ülkelerden ilaç getirmek isteyenler ise ucuz maliyetli ancak kalitesi belirsiz ilaç getirilerek, ilaç teknolojisi gelişmiş ve uluslararası tanınırlığı olan ilaç otoritelerine üye ülkelerin ilacıyla eş değer kılınıp, yüksek fiyatlara satmak isteyenler. Bu durumda, bizim kılavuzumuz da bunu yapmak isteyenlerin oyunlarını şu demek oluyor ki rantı bozan bir kılavuz. Bu iddialar bu odaklar tarafınca çıkarılıyor. Bu gürültü buralardan kopuyor. Ama önümüzdeki dönemde tedbirlerimizin devamı gelecek."
feyk kanser ilacı iddialarına ilişkin sualşturmalarını 2019'da tamamlamış olduklarını hatırlatan Koca, "sualşturma, sağlık Bakanlığı müfettişleri tarafından yapıldı ve ilacın düzmece olduğu belirlenir belirlenmez ilgili tüm data ve belgeler sunularak savcılığa suç duyurusunda bulunuldu." dedi.


TİTCK kayıtlarına göre, Türkiye'ye Bangladeş'ten bugüne kadar iddiaya mevzu ilaçtan bir kutu dahi girmediğinin altını çizen Bakan Koca, bu ilacın aslabir şekilde hastalarda kullanılmadığını vurguladı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.