banner642

Kovid-19, RSV ve influenza büyüyor:Hastaneye başvuru sayıları son 1 ayda 3-4 kat arttı

banner641

Üst solunum nedeniyle acillere başvurular 3-4 kat arttı.

SAĞLIK 02.12.2022, 11:11
Kovid-19, RSV ve influenza büyüyor:Hastaneye başvuru sayıları son 1 ayda 3-4 kat arttı

Havaların soğumasıyla mevsimsel grip ve soğuk algınlığı vakalarında artışlar görülmeye başladı. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz; Covid, influenza ve RSV virüslerinin belli risk grupları için istenmeyen sonuçlara yol açabildiğini açıkladı.


Ekim ayından bu yana viral enfeksiyonların dolaşımda olduğunu kaydededen Prof. Dr. Yavuz, viral enfeksiyonların bu yıl mevsiminden önce görülmeye başlandığını belirtti.
Son günlerde acillere başvuruların 3-4 kat arttığına işaret eden Yavuz, özellikle çocuk yoğun bakımlardaki yatışların da yükselmeye başladığını vurguladı. "Viral üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan etkenler içinde Kovid-19, grip (influenza) ve öteki nezle icra eden virüsler var ki yüzlerce virüs aslında dolaşımda" ifadelerini kullanan Yavuz, başta çocuklar olmak üzere insanları yaygın olarak etkilediğini dile getirdi.
Kovid-19, influenza ve RSV'nin belli risk gruplarında istenmeyen kötü sonuçlara yol açabileceğini ifade eden Yavuz, "RSV dediğimiz virüs daha çok minik bebeklerde, özellikle alt solunum yollarına yerleşip ağır tablolara ve hatta ölüme neden olabiliyor. Acillerde bu tarz şeylerin hepsinin artışına bağlı olarak gerçekten hasta sayıları 3-4 kat artmış durumda" dedi.

Virüslerin belirtilerinin birbirine karıştığını ve semptomlardan hanginin grip hangisinin RSV bulunduğunu anlamanın güç olduğunu dile getiren Yavuz, "Ekim'den beri İstanbul'da çok ciddi bir erken süregelen bir viral solunum yolu enfeksiyonu salgınları söz mevzusu" açıklamasını yaptı.
Yavuz, sıhhat Bakanı Fahrettin Koca'nın geçen günlerde açıkladığı 'tek kitle aynı anda 3 test' uygulamasının çok önemli bulunduğunu kaydetti.

Kovid-19 pandemisinde artan vitamin kullanımının şu anki salgınlardan korunmak adına işe yaramadığını anlatan Yavuz, özellikle sınıflar, toplu taşıma ve kalabalık yerlerde maske kullanımına dönülmesi gerektiğini kaydetti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.