TBMM'de sadece AKP'nin verdiği kanun teklifleri gündeme alındı, muhalefet ve MHP'li vekillerin 1855 teklifi komisyonu aşamadı

"İktidarı bu dönemde muhalefeti dinlemeye davet ediyoruz"

TBMM'de sadece AKP'nin verdiği kanun teklifleri gündeme alındı, muhalefet ve MHP'li vekillerin 1855 teklifi komisyonu aşamadı

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, 27. Dönem 3. Yasama Yılı'nın başlayacağı TBMM'nin ilk iki yasama yılında verilen kanun tekliflerinin bilançosunu çıkardı.

Independent Türkçe'den Can Bursalı'nın haberine göre, Tutdere'nin paylaştığı veriye göre, TBMM'de bulunan AKP, CHP, MHP, HDP, İyi Parti, TİP, Saadet Partisi ve BBP, iki yasama yılında toplam 2081 kanun teklifi verdi. 2081 teklifin içinden yalnızca altında AKP'li milletvekillerinin imzası olanlar komisyonu aşabildi. Yani, muhalefet partileri ve MHP'nin vermiş olduğu 1855 kanun teklifinden hiçbiri kanunlaşmadığı gibi henüz TBMM gündemine bile alınmadı.

24 Haziran 2018'deki Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve Milletvekili seçimlerinden sonra iki yasama yılında, AKP 163, CHP 1530, MHP 169, HDP 82, İyi Parti 131, TİP 2, Saadet Partisi 1 ve BBP 3 kanun teklifi verdi. 

AKP'li vekillerin 65 teklifi komisyonda bekliyor

Sunulan kanun tekliflerinden yalnızca AKP'li milletvekillerine ait olan 1 teklif Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. 40 teklif kanunlaştı, 57 teklif ise TBMM gündeminde. AKP'li vekillere ait 65 kanun teklifi ise komisyonda bekliyor.

MHP'nin teklifleri de komisyonu aşamadı

Muhalefet partilerinin tekliflerinin tamamı komisyonda beklerken, AKP'nin Cumhur İttifakı'ndaki ortağı MHP'nin teklifleri de aynı akıbeti yaşadı. MHP'nin verdiği 169 kanun teklifi komisyonda bekliyor. 

CHP'li Tutdere: İktidarı bu dönemde muhalefeti dinlemeye davet ediyoruz

2 yasama yılında ortaya çıkan tabloyla ilgili Independent Türkçe'ye konuşan CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tuttere, "İktidarı bu dönemde muhalefeti dinlemeye davet ediyoruz" ifadelerini kullandı.

CHP'nin hukukçu vekili, "Bu tablo bize meclisin iktidar partisinin yasaları için çalıştığını gösteriyor. Adalet ve Kalkınma Partisi eliyle gelmeyen herhangi bir tekliften söz dahi edilemiyor. İktidarı yeni yasama dönemi içinde muhalefetin sesine kulak tıkamamaya, dinlemeye davet ediyoruz." diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER