20 Haziran 2018, Çarşamba

HABERİN KALBİ / Halktan Yana - Gerçek Haber

CHP'Lİ TANRIKULU'DAN BAŞBAKAN'A İŞ CİNAYETLERİ İLE İLGİLİ KRİTİK SORULAR

CHP'Lİ TANRIKULU'DAN BAŞBAKAN'A İŞ CİNAYETLERİ İLE İLGİLİ KRİTİK SORULAR

 

 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Binali YILDIRIM tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

 

Dr. M. Sezgin TANRIKULU

İstanbul Milletvekili

 

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 13 Mayıs 2017 tarihinde “İş Sağlığı ve Güvenliği Hedef Sıfır Deklarasyonu” imza töreni düzenlenmişti. İş cinayetlerinin sıfıra indirilmesi hedeflenen kampanya üç ayı geride bırakmıştır.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin bu üç aya ilişkin çalışması akabinde, 13 Mayıs-12 Ağustos 2017 tarihleri arasında çeşitli iş cinayetlerinde en az 582 işçi hayatını kaybetmiştir. Çalışmaya göre, inşaat sektöründe en az 128 inşaat işçisi yaşamını yitirmiştir.

20 Temmuz 2017 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Yeni Bakanının göreve başlamasının akabinde, “sıfır kaza” projesinin adı duyulmamaya başlanmıştır ve Bakanlık Bürokratlarının da şehir gezilerinin iptal edildiği iddiaları gündeme gelmiştir.

 

Bu bağlamda;

 

1.    “İş Sağlığı ve Güvenliği Hedef Sıfır Deklarasyonu” ile iş cinayetlerinin sıfıra indirilmesi hedeflenen kampanya sadece Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eski Bakanına ait bir çalışma mıdır?

2.    Bu kampanyadan vazgeçildiyse, gerekçesi nedir?

3.    Vazgeçilmediyse, kampanya kapsamında halihazırda neler yapılmaktadır?

4.    20 Temmuz 2017 – 24 Ağustos 2017 tarihleri arasında, Türkiye genelinde illere göre, inşaatlar başta olmak üzere, tüm iş kollarında toplam kaç işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirmiştir?

5.    20 Temmuz 2017 – 24 Ağustos 2017 tarihleri arasında, Türkiye genelinde illere göre, inşaatlar başta olmak üzere, tüm iş kollarında toplam kaç işçi iş kazalarında yaralanmıştır?

6.    İş kazaları ve iş cinayetleri nedeniyle işverenler hakkında açılan soruşturma ve davaların 24 Ağustos 2017 tarihi itibariyle akıbeti nedir?

7.    2002 – 2017 yılları arasında yıllar bazında 24 Ağustos tarihi itibariyle Türkiye genelinde illere göre toplam kaç işçi (iş kollarının dağılımına göre) iş cinayetlerinde yaşamını yitirmiştir?

yukarı çık