26 Mayıs 2018, Cumartesi

HABERİN KALBİ / Halktan Yana - Gerçek Haber

CHP'li Atıcı : TBMM BAŞKANI MAKAM ODASINDAKİ ŞATAFATIN BEDELİNİ HALKTAN SAKLAMAYA DEVAM EDİYOR

CHP'li Atıcı : TBMM BAŞKANI MAKAM ODASINDAKİ ŞATAFATIN BEDELİNİ HALKTAN SAKLAMAYA DEVAM EDİYOR

Acil bir yenileme ihtiyacı olmamasına rağmen yapılan bu yenileme ile ilgili TBMM Başkanlığı’na verdiğim soru önergesi Başkanlık tarafından yanıtlanmış ve şu ifadelere yer verilmiştir:

“Bilindiği üzere, TBMM Başkanlık makamı hem yabancı ülkelerden gelen en yüksek düzeydeki devlet adamları hem de Türkiye’nin en üst düzey protokolünü ağırlamaktadır. Söz konusu makamda bulunan eşyalar eskimiş ve yıpranmış olduğundan değiştirilmiş, yapılan tadilatlar TBMM personelinin sanat marifetiyle tamamlanmıştır.”

TBMM Başkanı Kahraman, sorduğum soruların hiçbirine yanıt vermezken, makam odası için yapılan harcamanın miktarını da halkın gözünden kaçırmayı tercih etmiştir. Asgari ücretin açlık ve yoksulluk sınırlarlarının altında olduğu ülkemizde, bir makam odasının tadilatı için ne kadar para harcanmıştır ki, bu gizlenmeye devam edilmektedir.

Tadilat için kendisine geçmişte yöneltilen sorulara, “Aslan yatağından belli olur” diyen TBMM Başkanı Kahraman, şunu da iyi bilsin ki; vatandaşın vergileri ile yapılan makam odaları aslan yatağı, halkın sırtından gösteriş yapanlar da aslan olamaz.

TBMM Başkanı’nın sadece makam odası için değil, TBMM genelinde yaptığı tüm bütün gereksiz harcamalarının takipçisi olmaya devam edeceğiz. Halkın gözünden kaçırılan bu harcamaların hesabı elbet bir gün adil yargı önünde mutlaka tek tek sorulacaktır.

 

CHP'li Aytuğ Atıcı'nın Soru Önergesi şöyleydi;

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

            Aşağıdaki sorularımın Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını Anayasanın 98 ve İçtüzüğün 96’ıncı maddeleri gereği talep ederim.

 

 

Aytuğ Atıcı

Mersin Milletvekili

 

Bilindiği üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı tarafından “26. Yasama Dönemi-Çalışma Raporu” isimli bir kitap hazırlanarak dağıtılmıştır. 336 sayfa olarak hazırlanan kitapta, TBMM içinde ve bağlı yerleşkelerinde yapılan tadilat çalışmaları hakkında fotoğraflı bilgiler verilmiştir. Kitabın 212. Sayfasında ise “Başkanlık Makamı” bölümünde 6 fotoğraf yayınlanarak TBMM Başkanı’nın makamının eski ve yeni halleri gösterilmiş ve “Yıpranan mobilyalar, halı, perde ve avizeler yenilenmiştir. Tavana kalem işi süsleme yapılmıştır” ifadeleri kullanılmıştır.  Makam odasının yeni hali, yıllardır kullanıldığı sade halinden son derece şatafatlı ve kral dairelerini andıran bir görüntüye kavuşmuştur. 

Buna göre:

  1. TBMM Başkanı’nın makam odasındaki eşyalar yıpranmadığı halde, tavan ve duvarlar yıkılıp dökülmediği halde neden yenilenmeye ihtiyaç duyulmuştur?
  2. TBMM Başkanı’nın makam odasının yenilenmiş halinde görülen koltuk takımı, döşeme ve süsleme biçimleri saray odalarını çağrıştırmaktadır. Makam odasının yenileme işlemleri için milletimizin ne kadar parası harcanmıştır?
  3. Asgari ücretin 1404 TL ve açlık sınırının altında olduğu ülkemizde, Milletin Meclisi’nde yapılan bu tür harcamalar yakışık alıyor mu?

 

TBMM Başkan Vekili'niin verdiği cevap ise şöyle;

yukarı çık