Sahte Covid-19 İlaç Reklamı Yapan Türk Ünlülere Para Cezası Yağdı

Aralarında Seda Sayan, Şeyma Subaşı, Seren Serengil, Seray Sever, Ebru Akel, Seda Akgül gibi isimlerin olduğu ünlülerin, sosyal medya hesaplarından 'Corona virüsüne karşı korur' gibi ifadeler kullanarak tanıttıkları 'No Attack' isimli ürün sebebiyle, Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu Başkanlığı tarafından idari para cezası kesildi.

Sahte Covid-19 İlaç Reklamı Yapan Türk Ünlülere Para Cezası Yağdı

Ticaret Bakanlığı Ticaret Kurulu Başkanlığı’nın aldığı bir karar kapsamında, Covid-19’a iyi geliyor şeklinde asılsız bir ilaç tanıtan pek çok ünlüye para cezası geldi. Bu isimler arasında Şeyma Subaşı, Seda Sayan, Seren Serengil, Seray Sever gibi isimlerin yer alıyor.

Sosyal medya hesaplarından “koronavirüse iyi geliyor” diyerek ilaç tanıtan Türk ünlülere, aldatıcı ürün reklamları yaptıkları gerekçesiyle para cezası verildi. Aralarında Seda Sayan, Şeyma Subaşı, Seren Serengil, Seray Sever, Ebru Akel, Seda Akgül gibi magazinden tanıdığımız isimlerin olduğu pek çok ünlü, geçtiğimiz dönemde “koronavirüse iyi geliyor” diyerek Instagram hesaplarından ilaç tanıtımları yapmışlardı.

Sözcü’den Eser Akgül’ün haberine göre Ticaret Bakanlığı Ticaret Kurulu Başkanlığı tarafından alınan gerekçeli karar, Resmi Gazete’de yayımlandı. Karara göre, ünlü isimlerin yaptığı reklamlarda tanıtılan ürünün Covid-19 başta olmak üzere her türlü viral enfeksiyona karşı koruyucu bir özelliğe sahip olduğu izlenimi yaratılmıştı. Hatta COVID-19’a yakalanılmış olsa bile hastalığın iyileşmesinde fayda sağladığını söyleyen reklamlar, ilaçların bir doğruluğu olmamasına rağmen, sanki gerçekmiş gibi bilimsel çalışmalarla doğrulandığı bilgisi verilmişti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER