Nefret dili toplumun düşün dünyasını zehirliyor!

Bir grup sanatçıdan Ozan Emekçı, gerekse bazı Alevi köylülerine yönelik saldırganlık ve nefret üreten söz konusu metne tepki geldi.

Nefret dili toplumun düşün dünyasını zehirliyor!

İşte sanatçıların yaptığı o basın açıklaması:

Son günlerde internet üzerinden, ahlaki değerlerden uzak, haksız ve tutarsız şekilde Ozan Emekçi ve bazı Maraş Aleviler köyleri hakkında hakaret içeren bir yazı yayımlandı.
 
Elbette her sanatçı gibi Ozan Emekçi’nin sanatı, siyasi duruşu, üslubu eleştirilebilir; bunda hiçbir sorun görmüyoruz. Yine Aleviler veya bir bölgenin Alevileri de eleştirilebilir. Ancak yaşamı boyunca haktan, adaletten, emekten, ezilenden yana duruş göstermiş, eserler üretmiş ve eserleriyle kuşaktan kuşağa insanların toplumsal aydınlanmasına katkıda bulunmuş bir Ozan’ı eleştirmenin bir etiği ve seviyesi olmalıdır…
 
Ancak söz konusu metin bir eleştiri değil, her türlü evrensel değerden kopmuş, saldırgan bir kişiliğin hezeyanları olduğunu gördük.
 
Son yıllarda bir tür hastalıklı “sosyal medya kişiliği” denilebilecek insanlar, her türlü değere pervasızca saldırmakta, toplumu zehirlemeye çalışmaktadırlar.
 
Ezilen, haksızlığa uğrayan ve risk altında yaşamını sürdürmek zorunda kalan Alevi toplumuna yönelik çok farklı görüşler vardır. Kendini tanımlama, yaşam ve ibadet biçimleri veya aidiyet konusunda pek çok tartışma yaşayan Alevileri bir kalıba sokma, tekleştirme çabaları son derece problemlidir. Bu farklı eğilimler arasında düşmanlaştırcı, ötekileştirici dilin yer yer nefret diline dönüştüğüne üzülerek tanıklık ediyoruz.
 
Egemenin zulmüne karşı istikrarlı bir duruş gösteremeyenler, biriktirdikleri öfkelerini acımasızca birbirilerine yönlendirmektedirler.
 
Gerek Ozan Emekçı, gerekse bazı Alevi köylülerine yönelik saldırganlık ve nefret üreten söz konusu metin böyle bir gerçekliğin ürünü olarak görülmelidir.
 
Toplum olarak ve toplumun düşünen sorgulayan, üreten insanları olarak her türlü etik değerden uzak, nefret  söylemine, haksızlık ve itibarsızlaştırma çabalarına karşı tutum almamız gerektiğine inanıyor ve sessiz kalmıyoruz.
 
Nefret, hakaret, yalan üreterek toplumu bölmeyin, insanları kutuplaştırmayın! Düşünce, çözüm üreterek insanları birleştirmeye, yan yana durmaya katkıda bulunun!..
 
Bizler; söz konusu metni kaleme alan, yayınlayan ve paylaşanları kınıyor, Ozan Emekçi ve Alevi toplumunun yanında olduğumuzu belirtiyoruz.

Ahmet Can Akyol
Apolas Lermi
Alişan Önlü
Baran Bozyel
Barış Atay
Beser Şahin
Can Kasapoğlu
Cemal Turan
Cemîl Qoçgîrî
Devrim Kavallı
Doğan Çelik

Efgan Şeşen
Erdal Ceviz
Erdal Güldağ
Erdal Yıldırım
Eyüp Düzgünkaya
Fadıl Öztürk
Ferhat Tunç
Gökmen Yaşam
Hasan Sağlam
Hıdır Işık
Hüseyin Ayrılmaz
İbrahim Karakaya
İpek Rençber
Kazım Gündoğan
Kenan Taşkesen
Kirvem Erdal
Lale Koçgün
Mahir Kutlutürk
Mahmut Akgül
Mazlum Çimen
Medet Aslan
Mikail Aslan
Nesimi Aday
Nurettin Güleç
Ozan Serdar
Özgün E. Bulut
Pınar Aydınlar
Selman Yeşilgöz
Umuda Haykırış
Zeliha Altuntaş

YORUM EKLE
YORUMLAR
Gülbahar işçi
Gülbahar işçi - 2 ay Önce

Nefretle kınıyorum sanatcilarimiza yapılan saldırıyı

Cemal Eren
Cemal Eren - 2 ay Önce

Sol cennahta en son eleştirilecek kişidir , Ozan Emekçi. Birini eleştirdiğin zaman önce kendi duruşuna ve durduğun yere bakacaksın..

Hasan Subaşı
Hasan Subaşı - 2 ay Önce

Bu bildiride yer alan görüşlere bende katlıyorum ve yazlanların altına imza atıyorum.
Yaşasın dayanışma.

Cemal Yilmaz
Cemal Yilmaz - 2 ay Önce

Bu hakaretlere karşı ezilenlerin yanındayım.

SIRADAKİ HABER