Ferhat Tunç müzik yaşamının 40'ncı yılını kutladı

Sanatçı Ferhat Tunç, müzik yaşamının 40'ıncı yılı dolayısıyla Almanya'da konser verdi.

Ferhat Tunç müzik yaşamının 40'ncı yılını kutladı

Sanatçı Ferhat Tunç, müzik yaşamının 40'ıncı yılı dolayısıyla Almanya’nın Duisburg kentinde gerçekleştirdi. Duisburg Rheinhausen-Halle’yi dolduranlar, sanatçının 40 yıllık sanat yolculuğuna tanıklık etti. Konserde Tunç’un hayatından önemli kesitler içeren "Tarih bize iyi davranmadı" belgeseli izlendi. 

Belgesel gösteriminin ardından sahneye çıkan Ferhat Tunç, özel orkestrası eşliğinde eserlerini dinleyicilerle birlikte seslendirdi. Kırmançki “Bıko” adlı eseri seslendirerek programını başlatan sanatçı, “Memleketim”, “Ma çhi di”, “Vurgunum hasretine”, “Adı özgürlük olan”, “Vuruldu”, “Bir şehir”  gibi birçok eserini seslendirdi. 


'ERDOĞAN'IN ÜLKESİNDE HER ŞEY YASAK!'

Ölüm orucunda olan Grup Yorum üyelerini selamlayan Tunç, "Siz Erdoğan’ın Nazım Hikmet ve  Sabahattin Ali için yaptığı güzellemelere bakmayın. Muhalif sanatçılar için ülkeyi cehenneme dönüştürdü. Erdoğan’ın iktidarında sanatçılar hapiste, sürgünde, ölüm orucunda. Konserler yasak, şarkı sözleri yasak. Nefes almak yasak" dedi.

'GRUP YORUM HEPİMİZ İÇİN DİRENİYOR'

"Ülke tarihinde bir ilk yaşanıyor ve sanatçılar yasaklara karşı bedenlerini ölüme yatırmış durumda" diyen Tunç, şunları ekledi: "Grup Yorum üyesi arkadaşlarımız faşizme karşı hepimiz için direniyor. Buradan onlara selam olsun, diyorum. Elazığ Cezaevi’nde söyledikleri türkülerden dolayı tutuklu bulunan Yılmaz Çelik ve Şenol Akdağ arkadaşlarımıza da selam olsun!"
 
BULDAN VE TEMELLİ'DEN MESAJ

Konserin ikinci bölümünde, HDP eş genel başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli’nin konsere gönderdiği mesajları okundu.

Ardından sanatçının 30'uncu yıl İzmir konserine ait Selahattin Demirtaş ve Sırrı Süreyya Önder’in yaptıkları konuşmalar ekrana yansıtıldı. Konser, Ferhat Tunç’un Mikail Aslan ve Ali İnsan ile birlikte söylediği eserlerle son buldu.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER