KİLO VEREMEMENİZİN 5 ENDOKRİN NEDENİ


Endokrin sistem vücudumuzdaki hormonları oluşturan tüm bezleri içerir. Endokrinoloji, vücutta hormon salgılayan birçok salgı bezini kontrol eden ve bu salgı bezlerinin hastalıklarını inceleyen tıp dalıdır. Düzenli diet ve egzersize rağmen kilo vermekte zorlanıyorsanız bu endokrin problemlerden kaynaklanıyor olabilir. 


1- Hipotiroidi (Tiroid Hormonlarının Yetersizliği): Hashimoto hastalığı ya da tiroid ameliyatı sonrası hipotiroidi gelişebilir. Hipotiroidi de ödem, kilo alımı, adet düzensizliği, kabızlık yapabilir. Tanı kanda tiroid hormon testlerinin yapılmasıyla konulup tedavi de tiroid hormon ilaçları kullanılır.


2- İnsülin Direnci: İnsülin  direnci  kilo verememenin en sık nedenlerinden birisidir. Genetik kökenli, metabolik sendrom ya da  polikistik over hastalığından kaynaklanabilir, Karın ve bel çevresinde yağlanma, sık acıkma atakları, yemek sonrası  halsizlik gibi şikayetlere sebep olabilir.Tanı insülin ve kan şekeri düzeyi ölçülerek konulabilir. Hastalar diyet egzersiz ve ilaç tedavisinden fayda görür ve tedavi edilmezse diyabete ilerleyebilir.


3-Böbreküstü Bezlerinin Fazla Çalışması: Böbreküstü bezinden aşırı kortizol hormonu salgılanması cushing sendromu olarak bilinir. Aşırı kortizol salgısı kilo alımı, insülin direnci, kan şekeri ve tansiyon yükselmesi, adet düzensizliği, tüylenme artışına sebep olabilir.


4-Prolaktin Hormon Fazlalığı: Prolaktin hipofiz bezinden salgılanan bir hormondur. Kadınlarda memeden süt gelmesi, adet düzensizliği yaparken, erkeklerde daha çok cinsel fonksiyon bozukluklarına neden olabilir. 


5-Büyüme Hormonu Fazlalığı (Akromegali):Büyüme hormonunun hipofiz bezinde adenom olmasına bağlı fazla çalışması tüm organların ve boyun orantısız büyümesine kilo artışına, şeker hastalığı ve kalp hastalığı riskinin artmasına sebep olur.


  Ayrıca  D vitamini, kalsiyum, selenyum ve magnezyum , demir, B12, omega-3 eksikliği da kilo vermede zorlanmanıza   sebep olabilmektedir.

YORUM EKLE