Yıkanabilen Pratik Halılar Tercih Nedeni

banner458

banner459
İçerik 03.05.2021, 13:22 03.05.2021, 13:26
Yıkanabilen Pratik Halılar Tercih Nedeni

Ev dekorasyonunuzu tamamlayan, mobilyalarınızı ve zevkinizi öne çıkaran halıların seçimi kadar bakımı da çok büyük önem taşımaktadır. Evde yaşayan küçük çocuklar veya alerjik hastalıkları olan kişiler için halı temizliği özen gösterilmesi gereken bir konudur. Tüylü evcil bir hayvanız varsa halıların üzerinde biriken tüyler sizi hem sağlık hem de görüntü olarak rahatsız edebilir. Bu nedenle özellikle evde çok sık kullanılan alanlarda halı tercihinin  yıkanabilir halı yönünde yapılması kaçınılmazdır.

 Hangi Tür Halılar Yıkanabilir?

 Özellikle kilim, mutfak halısı, yolluklar, küçük, plastik veya jel tabanlı halılar çamaşır makinasında yıkanarak temizlemeye uygundur. Bu tip halıları mutfak, çocuk odası, hol, antre gibi evde daha çok kullandığımız alanlarda tercih ettiğimiz için sık kirleneceğini ve bundan dolayı sık yıkayacağımızı düşünerek satın alırız.

 Çamaşır Makinasında Yıkanabilen Halılar

 Halınızı çamaşır makinasında 30 derecede yıkayın. Dikkat edilmesi önemli noktalardan biri de çamaşır makinenize sığsa bile halınızı tek başına yıkayın. Aynı anda 2 halıyı çamaşır makinesi attığınızda halılarınız hem yeteri kadar temizlenmez hem de zarar görebilir. Sıkma ve kurutma yapmayınız. Yıkanan halınızı açık havada sererek kurutunuz. Bunu için de sıcak havalar da halı yılmak daha uygun olacaktır. Ancak plastik veya jel tabanlı halıların kurutma işlemi sırasında halı tabanının direkt olarak güneş ışınlarına maruz kalması halının yıpranmasına ve bozulmasına sebep olabilir. Halınızı çamaşır makinesinde yıkamadan önce mutlaka yıkama talimatlarını okuyun ve buna göre hareket edin. Yıkanabilir halı modellerinde en yeni çeşitler https://www.hali.net/ sitesinden inceleyebilirsiniz.

 Halıları Silerek Temizlemek

 Evde kullandığımız halıların temizliği için uygulanacak yöntemlerden biri de silerek temizlemektir. Çamaşır makinesinde yapılan yıkamaya göre oldukça zahmetli ve uzun bir işlem olmasına rağmen hem halının yıpranmaması hem de tertemiz olması için silerek yapılan temizlik uygundur. Halı temizleme suyuna arap sabunu veya el sabunu kullanabilirsiniz. Bu suya karbonat da ilave edilebilmektedir. Bazıları ise bol karbonatı su ile silmeyi tercih etmektedir. Ayrıca günümüzde marketlerde ve temizlik malzemesi satan yerlerde halı silmek için hazırlanmış güzel kokulu deterjan alternatifleri de mevcuttur. Bu şekilde yapılan bir temizlik sonucunda halının tabanını zedelemeden veya eskitmeden ve halınızı bulunduğu yerden kaldırmadan temizleyebilirsiniz.

Yorumlar (0)