Varil Pompalarının Firmalara Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Yoğun kıvamdaki sıvıların dahi pratik şekilde aktarılmasını sağlayan varil pompalarının firmalara sağladığı diğer avantajların ise kısaca şu şekilde sıralanması mümkündür

İçerik 24.02.2023, 09:51
Varil Pompalarının Firmalara Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Kapalı kaplar içerisinde bulunan sıvıların farklı bir kaba tahliye edilmesi için en ideal makinelerin başında yer alan varil pompaları, uzun boru yapısı ile oldukça avantajlı bir kullanım sağlamaktadır. Aynı zamanda pompa motoru doğrudan sıvı ile temas etmediği için farklı özelliklerdeki sıvıların transferleri için kullanılabilmektedir. Yoğun kıvamdaki sıvıların dahi pratik şekilde aktarılmasını sağlayan varil pompalarının firmalara sağladığı diğer avantajların ise kısaca şu şekilde sıralanması mümkündür:

Varil pompaları, oldukça sade ve basit şekilde tasarlanmış ürünlerdir. Bu sayede hem kullanım hem de temizlik işlemleri kolayca gerçekleştirilebilmektedir. Yüzey hijyenin pratik şekilde sağlanması ise özellikle gıda, ilaç ve kozmetik sektörleri gibi alanlarda büyük bir önem taşımaktadır.

Varil pompalarının kullanımı, sıvıların manuel şekilde tahliye edilmesine kıyasla çok daha hızlı bir kullanım imkanı sunmaktadır. Aynı zamanda ağır varillerin kaldırılması ve devrilmesi gibi sağlık açısından riskli hareketlerin sergilenmemesi adına da önemli bir fayda sağlamaktadır.

Varillerin devrilmesi ile sıvı tahliyesi yapılırken kullanılan kimyasal ürünlerin çevreye dökülmesi kaçınılmaz olmaktadır. Bu durum sonucunda ise hem insan hem de çevre sağlığı büyük bir risk altına girebilmektedir. Ancak varil pompalarının uzun boru yapısı, sıvıların %99 oranında kolayca tahliye edilmesine imkan tanımaktadır. Bu sayede varillerin devrilmesine gerek kalmamakta ve çevreyi korumak mümkün hale gelmektedir.

Varil pompalarının kullanılması sayesinde ambalaj içerisinde bulunan sıvılarda en fazla %1 oranında kayıp yaşanmaktadır. Bu durum, varil devirme yöntemi sırasında yaşanan zayiat oranının azaltılması ve dolayısıyla kar marjlarının artırılması gibi önemli avantajlar sağlamaktadır.

Varil pompalarının özel tasarımı sayesinde üretim aşamalarının farklı gövde seçenekleri, uygun materyal seçimi ve ihtiyaçlara yönelik özelliklerle gerçekleştirilmesi mümkün olmaktadır. Bu durum, özellikle endüstriyel üretime ve gıda standartlarına uygunluk gibi alanlarda firmalara büyük bir fayda sağlamaktadır.

Varil pompası kullanımı, işletmelerde yaşanan iş kazalarının azaltılması ve risklerin önlenmesi açısından oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle özellikle üretimin gerçekleştirildiği firmalarda mutlaka varil pompası kullanılması tavsiye edilmektedir.

Varil pompaları, tıpkı manyetik pompa çeşitlerinde olduğu gibi ilave sızdırmazlık elemanlarına ihtiyaç duyulmadan kullanılabilmektedir. Bu durum, makinelerin bakım periyotlarının daha uzun aralıklarla tamamlanması ve ürün ömrünün uzun olması gibi avantajlar sağlamaktadır. Aynı zamanda bakım işlemleri için ayrılması gereken vakit ve bütçeden tasarruf edilmesini de sağlamaktadır.

Varil pompalarının tüm bu avantajlarından yararlanmak için dikkat edilmesi gereken ilk husus, doğru marka ve firma tercihlerinin yapılmasıdır. Tüm dünya çapında kalitesini ve başarısını defalarca kanıtlamış olan Finish Thompson markasının ülkemizdeki distribütörlüğünü üstlenmiş olan TPM Mühendislik ailesi, diğer tüm ürünlerinde olduğu gibi varil pompası seçeneklerinde de öne çıkmayı başarmış firmaların başında yer almaktadır. Bu nedenle en işlevsel ve verimli varil pompası seçeneklerini araştıran kişilerin mutlaka TPM Mühendislik adresini ziyaret etmeleri önerilmektedir.

Varil Pompaları Nasıl Çalışır?

Varil pompaları, tasarım açısından oldukça sade makinelerdir. Boru uzunluğunun diğer pompa türlerine oranla daha fazla olması, kapalı variller içerisinde bulunan sıvıların %99 oranında tahliye edilmesine imkan tanımaktadır. Ancak tasarımdaki en ayırt edici özellik, pompa motorunun sıvı ile doğrudan temas etmemesi ve kabın dışında kalmasıdır. Kullanım sırasında uzun boru yapısı, doğrudan sıvının yer aldığı kaba daldırılmaktadır. Bu sayede varil kapaklarının tamamen açılmasına ihtiyaç kalmadan, yalnızca ihtiyaç duyulan miktarda sıvının kolayca aktarılması mümkün hale gelmektedir.

Varil pompası borularının uç kısımlarında bulunan fan, motor tahriki aracılığı ile dönmekte ve boşaltım işlemlerinin başlatılmasını sağlamaktadır. Bu sırada pompa gövdesinde bulunan çarkların dönüşü ile vakum etkisi yaratılmaktadır. Böylece sıvılar boru hattı boyunca ilerleyerek transfer işlemlerinin kolayca gerçekleştirilmesini sağlamaktadır.

Varil pompaları ile asit, baz, korozif, yanıcı, agresif ve parlayıcı sıvıların güvenli şekilde tahliye edilmesi mümkün olmaktadır. Aynı zamanda FDA (Food and Drug Administration - Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi) onaylı modeller sayesinde macun, jöle, reçel, çikolata, pekmez, bal, sıvı sabun, tutkal, şampuan ve krem gibi akışkanların da transfer edilmesi mümkün hale gelmektedir. Bu sayede üretim aşamalarının daha pratik, hızlı ve güvenli şekilde tamamlanması mümkün hale gelmektedir.

Finish Thompson Inc. Ayrıcalıkları ile En Güvenilir Varil Pompaları

70 seneyi aşkın süredir sektörünün liderleri arasında yer alan ve tüm dünya çapında başarılarını defalarca kanıtlamış olan Finish Thompson Inc, diğer tüm ürünlerinde olduğu gibi varil pompası seçeneklerinde de en uzun ömürlü ve güvenilir modelleri satışa sunmaktadır. Markanın Türkiye distribütörlüğünü ise TPM Mühendislik ailesi üstlenmektedir. Bu sayede firmalar, en verimli varil pompası modellerine en uygun fiyatlar ile kolayca ulaşma imkanına sahip olmaktadır.

Finish Thompson varil pompaları; şarjlı, hava motorlu ve elektrikli olmak üzere 3 farklı kullanım seçeneği sunmaktadır. 183 cm uzunluğa erişen gövde ölçüleri, FDA onaylı modelleri ve paslanmaz çelik gövdesi ise kullanıcılar için önemli bir pratiklik sağlamaktadır. Tüm bu avantajlardan yararlanmak için TPM Mühendislik adresinin ziyaret edilmesi yeterli olmaktadır.

Yorumlar (0)