banner258

Toyo Ink Türkiye CEO’su Yakup Benli, Matbaa Sektörünün COVID-19 Sürecinden Nasıl Etkilendiğini Açıkladı

Toyo Ink Türkiye CEO’su Yakup Benli , matbaa sektörünün Dünya Sağlık Örgütü'nün de pandemi olarak ilan ettiği Covıd-19'dan nasıl etkilendiğini açıkladı.

Toyo Ink Türkiye CEO’su  Yakup Benli, Matbaa Sektörünün COVID-19 Sürecinden Nasıl Etkilendiğini Açıkladı

Toyo Ink Türkiye CEO’su  Yakup Benli Dünya Sağlık Örgütü'nün de pandemi olarak ilan ettiği Covıd-19'dan  nasıl etkilendiğini anlattı:

Dünyamızın neredeyse durma noktasına getiren ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından da pandemi olarak ilan edilen Koronavirüs (COVID-19 )salgını, insanların başta sağlık, yaşam, çevre olmak üzere bir çok alanı etkilediği gibi ticari olarak da ülke ekonomilerinide derinden etkilemiş durumdadır. İnsanların eski refahseviyesine tekrar ulaşması için tüm dünya var gücü ile çalışmaya devam ederken pandeminin sona ereceği zaman ise belirsizliğini korumakta.

Toyo Ink Türkiye CEO’su ve iş insanı olarak genel çerçevede salgının ekonomik etkilerini değerlendirecek olur isem; uzun vadede bu salgından kaynaklı yaşanabilecek durgunluğun küresel bir küçülmeye yol açacağı maalesef kaçınılmaz. Bu nedenle yakın zaman için her sektörden firmalar uzun vadede değişim yönetimi ve aynı zamanda yeniden inşa sürecine hazırlıklı olmalıdır.

Aynı zamanda, bu süreç hepimizin hayatına yeni iş yapış modellerigetirdi ve mümkün olduğunca çalışma koşullarımızda güncellemeler gerçekleştirdik. Mayıs sonu itibari ile “yeni normal” olarak adlandırdığımız bu aşama,tüm iş yerlerini yeni strateji ve iş yapış modelleri geliştirmeye yönlendiriyor.

Mart ayından itibaren yaşanabilecek ekonomik dalgalanmalara karşı Toyo Ink Türkiye olarak acil eylem planlarımızı hazırladık. Üretim,dağıtım ve satış süreçlerinin bütün parametrelerini gözden geçirdik. Bu yeni süreç itibariyle de değerlendirmelerimizi sürdürüyoruz. Faaliyet zincirimizin hangi halkasında ciddi bir olumsuzluk olacağını öngörmeye ve öngördüğümüz noktalarda herhangi bir olası aksama durumunda ise telafisi için uygun aksiyonlar geliştiriyoruz.

Toyo Ink Türkiye olarak, kaliteye verdiğimiz önem ile gazete, dergi, ambalaj ve basım sektörlerinin ihtiyaçlarına en uygun çözümü sunacak ürünleri Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan fabrikamızda yeni iş yapış modellerimiz ve aynı standartlarımız ile üretmeye devam ediyoruz. Virüsün etkilerini, üretim alanlarımız ile tedarikçisi olduğumuz basım ve ambalaj sektörünü inceleyerek yol haritalarımızı oluşturuyoruz.

Farklı dinamiklare sahip olan basım ve ambalaj sektörlerine daha detaylı değinmem gerekirse; her zaman olduğu gibi bugün de hayati önem taşıyan ilaç, gıda, temizlik malzemeleri gibi tüm ambalajlı ürünlerin toplum için acil ihtiyaç olması hem şirketimize hem de tüm sektör çalışanlarına bu zor günlerde ayrı bir sorumluluk yüklediğini söyleyebilirim. İçinde bulunduğumuz durum doğrultusunda temel ihtiyaçlarımız ile paralel olarak esnek ambalaj sanayinde yaşanan talep artışları pazarı olumlu yönde etkilemiş, kapasite artışlarını desteklemiştir. Artan talep karşısında hammadde teradiğinde hem üretici firmalar hem biz tedarikçiler başlarda tedirginlik yaşasak da alınan önlemler çerçevesinde süreci tüm sektör çalışanları olarak özveri ile yürüttüğümüzü düşünüyorum.

Gazet esektörün de ise son yıllarda tirajların düştüğünü söylemek mümkün.Birçok gazete kapanıyor ve ya birleşiyor, sayfa sayıları düşüyor,ebatla rküçülüyor. Bu duruma,dijital yayıncılığın gelişmesinin ve toplumun gazete okuma alışkanlığının azalmasının da etkisi oldukça büyük.Böyle bir gerçeğe ilave olarak Koronavirüs etkisininde eklenmesi ile gazete tirajlarında yaşanan düşüş bu dönemde daha da arttı. Ek olarak,bazı gazeteler ise sokağa çıkma kısıtlamaların olduğu günlerde baskı yapmayı durdurdu. Bu durumunda sektöre dolaylı olarak yansıması oldu. Tüm verileri ve artan hammadde fiyatlarını gözönünde bulundurduğumuz zaman gazete ve dergi basımlarında ciddi küçülmelerin yaşanacağı da öngörülmekte.

Baskın sektörünün önemli kollarından biriolan of set matbaaların arasından küçük işletmelerin olduğu gibi ambalaj baskıları yapan matbaalar da bulunmakta. Bu çeşitlilikten dolayı of set sektöründe Koronavirüs’ün etkisiyle küçük matbaalar ticari olarak olumsuz etkiler yaşarken, paketli gıda, tek kullanımlık ürünler gib ialanlarda artan talep vei htiyaçlardan dolayı gıda ambalajı ve etiket sanayisinin artan ivme kazandığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Genel olarak baskı ve ambalaj sektörünün bu süreçteki tutumlarını değerlendirecek olursam; Mart ayındaki panik havası Nisan ve Mayıs aylarındabiraz daha yavaşladı. Bu süreç bize sektör temsilcilerinin, yaşanabilecek sorunlara ılımlı yaklaşabildiklerini gösterdi ancak, bu durumun uzun süreceğini de düşünmüyorum. Görüyoruz ki, sevkiyat ile ilgili problemlerbile tolere edilmemeye başlandı. Özellikle sürdürülebilir tedarik süreci firmalar için çok önemli hale geldi. Halihazırda kullandıkları firmalarla devam ediyorlar; bu dasektöre yeni girmeye çalışanlar için dezavantajlı bir durumoluşturdu.

Farklı sektörlerin birbirinden çok uzak olduğunu düşünsek de bu süreç, aslında tüm sektörlerin ortak tedarik zincirinin birer parçası olduğunu ve birlikte hareket etmemiz gerektiğini somut olarak bizlere

bir kez daha gösterdi. İlaç, gıda, temizlik malzemeleri haricinde üretim yapan sektör temsilcilerisüreçten olumsuz etkilendi. Haziran ayıyla birlikte hükümetin yapacağı normalleşme süreci müşterilerimizin algısında da önemli rol oynayacaktır.Yaygın bir coğrafya ile çalıştığımız içinsalgının en iyi ihtimalle Eylül'de hafifleyeceği,ama Afrika'da devam edeceğini tahmin ediyoruz.

TOYO MATBAA MÜREKKEPLERİ HAKKINDA

ToyoInkGroup, dünya üzerinde 10.000'den fazla çalışanıyla 24 ülkede faaliyet göstermektedir. 50 yılı aşkın süredir de Türkiye’de faaliyet gösteren şirketimiz, kuruluşundan bugüne kadar Türkiye’nin mürekkep sektörüne yön veren markalarından biri olmuştur.

Türkiye’nin nüfus yapısı ve büyüme potansiyelini değerlendirdiğimizde; hızlı büyümenin şart olduğunu fark edip bu nedenle Türkiye’yi; Avrupa, Afrika, Rusya ve Ortadoğu’dan oluşan geniş bir coğrafya için üretim ve satış üssü olarak belirledik. Aynı zamanda Türkiye, ToyoInkGroup’un Hindistan ile ABD arasındaki coğrafyada tüm ürün gruplarını üretebilen tek merkezi konumunda bulunuyor.

Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Toyo Matbaa Mürekkepleri fabrikasında gazete ve magazin, sheet-fed ofset, likit mürekkepler ve metal ambalaj sistemleri olmak üzere 4 ana grupta üretim yapmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2020, 14:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER