banner646

Rahim Filmi Nedir? Nasıl Yapılır?

Rahim filmi ilaçlı film olarak biliniyor direkt olarak rahim ağzına sürülen solüsyon ile hasta acı çekmeden yapılıyor. Buradaki ilaç kanallar aracılığıyla rahime ulaşıyor.

İçerik 06.02.2023, 09:46
Rahim Filmi Nedir? Nasıl Yapılır?

Rahim Filmi Nedir? Nasıl Yapılır?

Rahim filmi ilaçlı film olarak biliniyor direkt olarak rahim ağzına sürülen solüsyon ile hasta acı çekmeden yapılıyor. Buradaki ilaç kanallar aracılığıyla rahime ulaşıyor. Rahim filmi esnasında hasta herhangi bir acı hissetmemek adına bu ilaç hem net görüntüyü sağlıyor hem de hastanın acı çekmesini önlüyor. Çekim yapılacak hastanın durumuna bağlı olarak da rahim filmi ücreti değişim gösterir.

Rahim Filmi Kimlere Uygulanır?

Rahim filmi özellikle kişilerin bir kadın doğum uzmanına görünmesi ile yapılıyor. Kişi anne olmak istediğinde ya da rahim bölgesine herhangi bir ağrı hissettiğinde ya da rahimde herhangi bir hastalığı olan kişilere karşı jinekologlar filmi çekebilirler.

Anestezili Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

Bilindiği gibi anestezi artık her türlü operasyon öncesinde kullanılmaktadır. Anestezili rahim filmi de bu şekilde kullanılan bir filmdir. Özellikle kişiler korktukları zaman kasılma yaşayabilirler. Bu durumu engellemek için hasta tarafından anestezi alınması talep edilebilinir. Doktorlar film öncesinde hastaya az miktarda anestezi uygulayarak uyku halinde olmasını sağlarlar bu şekilde çekilen anesteziler rahip filmi esnasında asla hiçbir şey hissetmeyecektir.

Rahim Filmi Fiyatları

Rahim filmi, kadınların rahim içerisinde hastalıkların olup olmadığını anlamak için çekilir. Rahim filmi hastaneden hastaneye, kullanılan aletlere, ilaçlar ve doktorun yöntemine bağlı olarak rahim filmi ücreti de farklılık gösterir.

Açık Emar Nedir?

Emar denilince genellikle akıllara kapalı tünel şeklinde olan cihazlar gelmektedir. Ancak günümüzde açık emar çok fazla kullanılmaktadır. Kişinin bedeninin direkt olarak dışarıda olduğu ve cihazın tamamen X ışınları tarafından tarandığı şekliyle MR çekimi yapılmaktadır. Günümüzde bu MR özellikle kapalı alan fobisi olan hastalar tarafından çok tercih ediliyor. Açık MR öncesinde sadece vücutta bir metalin bulunmaması gerekiyor.

Bilinen klasik emardan farklı olarak açık emar özellikle kişilerin en çok tercih ettiği MR türüdür. Bu emar fazla kiloları olan ya da MR çekiminden korkan kişiler tarafından açık şekilde yapılarak tercih ediliyor. Dolayısıyla etrafında olup biten her şeye karşı kişi rahatlıkla tepki verebiliyor. Etrafının Tamamen açık olması adeta rahatlatıyor.

Açık Emar Avantajları Nelerdir?

Kişinin klostrofobisi var ise açık emar esnasında bu sorunu yaşamayacaktır. Çekim yapılacak olan kişi eğer bir çocuk ise ebeveynler tarafından telkin edilip konuşturula bilinir. Çocuklar bu tip cihazlardaki yoğun ses dalgalarından özellikle korkmaktadırlar. Bir diğer avantajı ise fazla kilolu kişiler kapalı emarda nefes alamayabilir bu da sağlıklı bir emar çekimi yapılmamasına neden olur. Bu yüzden açık emar bir kurtarıcı rolündedir.

Açık Emar Fiyatları

Açık emar kişilerin sağlık durumlarında yapacağı çekimleri kapalı alanda yapamayıp açık şekilde çekerek hastaların rahat olmasını sağlamaktadır. Açık emar çekimi bulunan şehre, bulunan hastaneye, kliniğe ve çekimi yapılacak bölgeye yönelik olarak değişmektedir.

HSG Filmi Nedir ve Kimlere Uygulanır?

Rahim filminin tıp dilindeki ismi HSG filmi olarak geçmektedir. Bu filimle rahim içinde ve yumurtalıklarda herhangi bir durumun olup olmadığı ön teşhisi yapılabilir. Özellikle anne olmak isteyip ancak olamayan ya da rahim bölgesinde yara bulunan kişiler için istenirken bu filme ihtiyaç duyulabilmektedir.

HSG Filmi Neden İstenir?

Kadın doğum uzmanları tarafından istenen HSG filmi günümüzde rahim bölgesini taramak amacı ile kullanılıyor. Bu film kişinin rahminde anne olmasına yönelik bir problem var mı yok mu ya da hastalık varsa evresi nedir gibi doktorların sorularına yanıt almak için istemiş oldukları bir filmdir.

HSG Filmi Fiyatları

Rahim filmi olarak bilinen hsg filmi fiyatları her klinikte farklı olabilmektedir. Anestezili ya da direkt olarak çekilen rahim filmi fiyatları bu anlamda değişecektir. Aynı zamanda çekilen film hastaneden hastaneye, doktorun yöntemine göre farklılık gösterir.


 

Yorumlar (0)