banner646

Omuz Yırtığı Neden Olur?

Omuz yırtığı meydana geldiği an belirtisini çok çabuk bir şekilde gösterir. Omuz yırtığı meydana gelen kişi de ilk olarak kol hareketlerinde kısıtlanma meydana gelir. Kol hareket ederken acıma kolu kaldırma da indirmede zorlanma ağır kaldırma ya da kolun üstüne yatamama gibi durumlar meydana gelerek belirtisini gösterir.

İçerik 19.02.2023, 00:44
Omuz Yırtığı Neden Olur?

Omuz Yırtığı Neden Olur?

Omuz yırtığı özellikle gençlerde meydana gelen ve kas yırtılmasına bağlı olarak gerçekleşen bir olaydır. Bu olay gençlerde meydana geldiği kadar yaşlılarda da meydana gelir. Yaşlılarda ise sportif yaralanmalardan genelde meydana gelse de şeker kolesterol ya da farklı hastalıkları bulunan yaşlılarda da omuz yırtığı meydana gelir.

Omuz Yırtığının Belirtileri Nelerdir?

Omuz yırtığı meydana geldiği an belirtisini çok çabuk bir şekilde gösterir. Omuz yırtığı meydana gelen kişi de ilk olarak kol hareketlerinde kısıtlanma meydana gelir. Kol hareket ederken acıma kolu kaldırma da indirmede zorlanma ağır kaldırma ya da kolun üstüne yatamama gibi durumlar meydana gelerek belirtisini gösterir.

Omuz Yırtığı Nasıl Teşhis Edilir?

Omuz yırtığının teşhis edilmesi oldukça kolaydır. Kişi belirtileri gördüğü an doktoruna giderek bunları anlatır. Daha sonra da bu belirtilerden yola çıkarak kas ve eklem kontrolleri yapmak için teşhis aletlerine sokulur. İşlem ve omuz yırtığı kolay bir şekilde teşhis edilir. Bu belirtileri gören her kişi de omuz yırtığı meydana gelmediği için kişinin detaylı olarak yapılır.

Diz Artroskopisi Nedir?

Diz Artroskopisi dizlerdeki eklemlere uygulanan bir işlemdir. Bu işlem son zamanlarda gelişen teknoloji sayesinde ortaya çıkmıştır. Herkes tarafından da oldukça fazla kullanılan diz Artroskopisi sayesinde ameliyatsız olarak kamera ve cihazlar sayesinde dizde meydana gelen her türlü sorunu doku zedelenmesini ve yaralanmaları görebiliriz.

Diz Artroskopisi Ne Zaman İhtiyaç Duyulur?

Diz Artroskopisi her durumda yapılmaz. Bu işlemin de yapılması gereken özel durumlar ve alanlar vardır. Bunlardan biri olan ve ihtiyaç duyulan durumlar ise doku zedelenmesi yaralanmalar eklem sıkıntıları kırık çıkık ve buna benzer olan eklemdeki her türlü olaylardır. Bundan ziyade ameliyat sonrasında kontrol ve tedavi içinde bu cihazlar kullanarak diz Artroskopisi yapılır.

Diz Artroskopisi Faydaları

Diz Artroskopisi sayesinde kişiler ve yapan kişiler için birçok fayda gözlenir. Bu faydalardan birincisi kişinin tedavisi daha kolay bir şekilde tespit edilir teşhis edilir ve tedavi süreci sürekli de bu diz Artroskopisi sayesinde kolay bir hal alır. Diz artroskopisi yapan kişi de ameliyat ya da büyük açık yaralarla uğraşmak zorunda kalmaz.

Donuk Omuz Tanısı Nasıl Konur?

Donuk omuz teşhisi çok hızlı bir şekilde konulan hastalık çeşididir. Herkes tarafından pek bilinmese de son zamanlarda çoğalan dönük omuz sendromu omuzda bulunan kapsüllerin zayıflaması iltihaplanması ya da herhangi bir sorunla karşılaşması sonucu hareket kısmının zayıflaması ve ağrı duyulması olmaktadır. Doktorlar tarafından hemen anlaşılan bu dönük omuz tedavisi de bir o kadar kolay ve pratiktir.

Donuk Omuz Nasıl Meydana Gelir?

Donuk omuz sendromu hasta da herhangi bir yaralanma sonucu eklem sorunları ve omuz kapsüllerin de doku zedelenmesi yaralanmalar eklem ağrıları gibi durumlarda kendini gösterir. Donuk omuz hem kişinin hayatını alt üst ederek hem de kuvvetli ağrısı ile durulmayacak seviyeye gelmesine yol açar. Donuk omuz rahatsızlığı kişinin hayatını çok çabuk sınırlayarak hareket kısmını oldukça aşağı seviyeye çeker. Bu yüzden tedavi edilmesi oldukça önemlidir.

Donuk Omuz Nasıl Tedavi Edilir?

Donuk omuz kişinin hayatını hemen sınırlandırılması ve tedavi edilmediği sürece yıllarca devam edeceği için kişinin uyu bir hekime başvurması ve tedavi etmesi gerekmektedir. Bu tedavi de kişi oldukça sabırlı davranmak zorundadır. İşlem kesin ve net cevap vererek kalıcı hiçbir durumu geriden bırakmaz. Doktor donuk omuz rahatsızlığı olduğunu belirtilerden ve gösterdiği etkilerden çok çabuk anlayabilmektedir.

Yorumlar (0)