Okeanos Özbekçe Türkçe Çeviri

Özbekçe, Türk dil ailesine mensup bir dildir.

İçerik 13.06.2022, 15:37
Okeanos Özbekçe Türkçe Çeviri


 

Özbekçe, Türk dil ailesine mensup bir dildir. Türkçeye yakınlığı sayesinde Özbekçe çeviri diğer dillere göre daha kolay yapılabilir. Buna rağmen, uzmanlık gerektiren alanlarda terminoloji ve kavramların uygun şekilde kullanılması için profesyonel hizmete ihtiyaç duyulur. Resmi kurumlara sunulacak belgeler için de yeminli Türkçe Özbekçe çeviri hizmetine ihtiyaç duyulur.


 

Sovyetler Birliği egemenliğine geçmeden önce Özbekler kendi dillerini de Türkçe olarak adlandırırdı. Sonrasında ise, Özbekistan’ın resmi dili Özbekçe olarak kullanılmıştır. Orta Asya bölgesinde en çok kullanılan Türk dili Özbekçedir. 20 milyonun üzerinde kişi tarafından konuşulduğu tahmin edilir.


 

Özbekçe Türkçe Çeviri

Özbekçe, diğer Türk dillerine göre kendine has özelliklere sahiptir. Bu özellikler şu şekilde sıralanabilir:


 

Ünlü uyumu kullanılmaz.

Dilin temel olarak farklı lehçelerle oluşturulmuştur.

Farsça etkisi yoğundur.

Sırasıyla Arapça, Latince ve Kiril yazı sistemi kullanılmıştır.

Modern Özbek alfabesi 1995 yılında kabul edilmiştir ve Latin yazı sistemi kullanılmaktadır.

Türkiye, Özbekistan’ı bağımsız bir devlet olarak tanıyan ilk ülkedir. 30 yıllık diplomatik ilişkiler süresince çok sayıda ve farklı alanlarda ikili anlaşma imzalanmıştır. Bu anlaşmalar doğrultusunda gerçekleşen ilişkilerde Özbekçe Türkçe çeviri ihtiyacı doğmuştur.


 

2015 yılından bu yana iki ülke arası ilişkiler en üst seviyede geliştirilmiştir. 1300’ün üzerinde Türk firma Özbekistan’da faaliyet gösterir. Bu doğrultuda, özellikle ticari çevirilerin sayısında artış olmuştur. Gündelik dilde ihtiyaç olmasa da resmi kurumlarca istenen belgelerde Özbekçe çeviri kullanılır. Şirket kuruluş belgeleri, çalışma izinleri, oturma izinleri, vatandaşlık işlemleri, vize dokümanları bu belgelerden en çok istenenler arasındadır.


 

Özbekçe Tercüme Hizmeti

Türkçe Özbekçe çeviri hizmeti tercüme büroları tarafından verilir. Noter onaylı ve yeminli tercüme gereksinimleri bu bürolardan karşılanmalıdır. Bireysel düzeyde çeviri yapanların sayısı da çoktur. Bu hizmetler gündelik ihtiyaçları karşılasa da resmi düzeyde Türkçe Özbekçe çeviri için kurumsal firmalarla çalışılmalıdır.

Çeviri talepleriniz ve hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için www.okeanostercume.com.tr web sitemizi ziyaret edebilir veya 0212 221 45 21 ve 0553 910 31 32 numaralı MOBİL / WHATSAPP / TELEGRAM hattımız aracılığıyla bizlere ulaşabilirsiniz.


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?