banner646

Obezite Cerrahi Yöntemi ile Daha Sağlıklı Hayatlar

Tüp mide ameliyatı obezite tedavisinde kullanılan yöntemlerdir. Tüp mide çemide kelepçeli, Mide katlanması, Mide bypass, mini mide bypass ve duodenal switch gibi ameliyat çeşitleri bulunmaktadır.

İçerik 19.02.2023, 00:33
Obezite Cerrahi Yöntemi ile Daha Sağlıklı Hayatlar

Obezite Cerrahi Yöntemi ile Daha Sağlıklı Hayatlar

Hem vücut sağlığını hem de estetik olarak psikolojik sağlığı olumsuz yönde etkilenmesine neden olan obezite hastalığı için obezite cerrahisi ile modern yöntemler kullanılarak bu gibi problemlerin giderilmesi sağlamaktadır. Bu cerrahi yöntemler ise genellikle tüp mide ameliyatı, gastrit balon, gastrit bypass, gastrit bant gibi yöntemler kullanılarak obezite tedavisinde kullanılmaktadır.

Obezite Tedavisi İçin Ameliyat Çeşitleri

Tüp mide ameliyatı obezite tedavisinde kullanılan yöntemlerdir. Tüp mide çemide kelepçeli, Mide katlanması, Mide bypass, mini mide bypass ve duodenal switch gibi ameliyat çeşitleri bulunmaktadır.

Obezite Ameliyatı Sonrası Bilinmesi Gerekenler

Obezite ameliyatından sonra hastaların öncelikle doktor tavsiyesine uygun şekilde beslenmelerine dikkat etmesi gerekmektedir. Dikkatli ve tavsiye edildiği gibi düzgün bir şekilde beslenmeden sonra düzenli şekilde spor yapılmasına da dikkat etmeleri gerekmektedir.

Obezite Cerrahi Ameliyatı Nasıl Etkili Oluyor?

Obez kişiler için kullanılan tedavi yöntemleri arasında yer alan obezite cerrahi ameliyatı ile kişiler hem sağlıklarını kavuşmak hem de verecekleri kilolar ile estetik açısından psikolojik olarak düzeltmeler görülmesinden dolayı etkili olmaktadır.

Obezite Cerrahi Sonrası Ne Kadar Sürede Ne Kadar Kilo Veriliyor?

Obezite ameliyatı sonrasında yavaş yavaş kilo verdikleri görülmektedir. Tüp mide ameliyatından sonra yaklaşık beş yılda mevcut kilolarının yüzde 60 oranında kilo kaybı görülmektedir. Tüp mide Ameliyatından uzun yıllar sonra tekrardan kilo alma gibi durumlarda istenildiği takdirde ikinci bir ameliyat olarak gastrit bypass ameliyatı olunur.

Obezite Cerrahi Sonrası Ne Zaman İşe Dönmek Mümkün?

Obezite cerrahi ameliyatı sonrasında iki hafta sonra yürümeye başlayınca masa başı işlerine dönebilmektedirler. Ancak ağır ve fiziksel güç gerektiren işlerde çalışan hastalar için en az bir ayını tamamladıktan sonra işe başlamaları gerekmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Kapalı ameliyat yöntemi ile yapılan tüp mide operasyonu obezite tedavisinde gıda emilimini azalmasını sağlayan bu yöntem ile gıda alımının kısıtlanması sağlanmaktadır. Obezite cerrahı ameliyatlarında çok yaygın olarak yapılan bu ameliyat sayesinde hastanın iştahını azaltarak insülin direncinin kırılmasını sağlamaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Tüp mide ameliyatı olacak olan hastaların hormonal bozuklukları olmaması gerekmektedir. Ayrıca bu ameliyatı olacak kişilerin spor ya da diyetler ile kilo veremeyen obez kişilere uygulanmaktadır.

En Sık Hangi Mide Küçültme Ameliyatı Yapılıyor?

Tüp mide ameliyatı diğer bir deyişle mide küçültme işlemleri en sık uygulanan ameliyattır. En Sık uygulanan diğer bir mide küçültme ameliyatı ise gastrit bypass ameliyatıdır.

Tüp Mide Ameliyatı Kaç Yaşına Kadar Yapılır?

Mide küçültme ameliyatı olabilmek için genellikle 18 yaşını tamamlamış kişilere uygulanmaktadır. Ayrıca 18 yaşının altında olan çocuklarda ise hastalığının durumuna göre ve ebeveynlerinin izni ile gerçekleşmektedir. Ayrıca 65 yaş üstü olan kişilerde de özel durumlarda tüp mide ameliyatı uygulanmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Nasıl Beslenmeli?

Obezite rahatsızlığı olan kişilerin tüp mide ameliyatı olduktan sonra yediklerine ve içtikleri dikkat etmesi gerekmektedir. Diyetisyenin hastaya ameliyattan sonra düzenlediği beslenme listesine uygun şekilde beslenmesi gerekmektedir.

Mide Balonu Nedir?

Obezite cerrahi işlem yöntemleri arasında yer alan mide balonu işlemi ile yapılmaktadır. Amacı kişilerin tek öğünde yedikleri besin miktarını en az seviyede olmasını sağlayarak uzun süreli tokluk hissi vermektir. Belli bir süre midede kalması için mideye yerleştirilir.

Kaç Tip Mide Balonu Vardır?

Mide balonu işlemi iki çeşit yöntemi bulunmaktadır. İnce ve esnek ucunda kamera olan endoskop ile mide balonu yerleştirilen endoskopik mide balonu ilk yöntemdir. Diğer bir çeşidi ise yutulabilir mide balonu yöntemidir. Bu yöntem ise balon şişirilmeden hastaya bol su ile yutulması işlemi ile yapılmaktadır.

Mide Balonu Nasıl Uygulanır?

Mide balonu işlemi hastanın midesinde gastrit ya da ülser gibi mide rahatsızlığı varsa bu sorunlar tedavi edildikten sonra mide balonu yöntemi uygulanmaktadır. Anestezi uygulaması yapılmadan yapılan bir yöntemdir.

Mide Balonu Nasıl Etki Eder?

Mide balonu yöntemi ile hastanın uzun süre tokluk hissi vermesinden dolayı kısa sürede verilen kilolar ile mide balonu yöntemi ile etkisini göstermektedir.

Mide Balonu ile Ne Kadar Kilo Verilir?

Bu yöntem sayesinde yaklaşık 20 ya da 25 kilo verilebilmektedir. Obezite cerrahi yönteminde birisi olan mide balonu hastanın midesinden çıkarıldıktan sonra beslenme konusunda dikkat edilmesi gerekmektedir.


 

Yorumlar (0)