Laptop Ekranı Nasıl Parlatılır?

Elektronik cihazlar, yoğun veya az kullanımda bir süre sonra tozlanır ve kirlenir. Ancak elektronik cihazların temizliği titizlik gerektiren bir işlem olup, temizlik sırasında özel malzemeler kullanılması önerilmektedir.

İçerik 28.11.2022, 10:41
Laptop Ekranı Nasıl Parlatılır?

Elektronik cihazlar, yoğun veya az kullanımda bir süre sonra tozlanır ve kirlenir. Ancak elektronik cihazların temizliği titizlik gerektiren bir işlem olup, temizlik sırasında özel malzemeler kullanılması önerilmektedir. Elektronik cihazlar oldukça hassas yapıları gereği, sıvı ve benzeri ürünlerle temizlenmekten kaçınılmalıdır. Yalnız malzemelerin kullanılması karşısında dizüstü bilgisayarınız telafi edilmeyecek şekilde zarar görebilir. Temizlik sırasında mikrofiber bez kullanımı uygun olup, eğer yoksa toz emmeye uygun herhangi bir bez de kullanılabilir. Kağıt havlu, peçete ve uygun olmayan bezlerin kullanılması, bilgisayar ekranının çizilmesine neden olabileceği gibi toz bırakabilir. Söz konusu bu ürünler temizlik ve parlaklık vermek için uygun gibi görünüyor olsa da bu yanlıştır. Tüm elektronik cihazlarda olduğu gibi laptop ekranlarını temizlemek için de mikrofiber bezler kullanılmalıdır. Temizlik için özel olarak üretilen bu bezler, ekranda toz, kir ve iz bırakmayacağı gibi ekranın parlamasına yardımcı olur. Mikrofiber bezler, alışılmış ve sıradan bezler gibi ekran toz tanesi, iz, kir bırakmaz ve en önemlisi çiziğe neden olmaz.

Laptop ekranı temizleme ve parlatma

Dizüstü bilgisayar ve benzeri elektronik cihazların ekran temizliği konusunda uygun malzemeler kullanmak büyük önem arz etmektedir. Temizlik sırasında uygun malzemelerin bir araya getirilmesiyle laptopunuzu zarar vermeden temizleyebilirsiniz. Elektronik cihaz temizliğinde kullanılan bezi nemlendirmek için alkol, amonyak ve benzer kimyasal ürünler kullanılmamalıdır. Ekran temizliği yapmak için özel olarak üretilen solüsyon kullanılmalıdır. Özellikle de antistatik özelliğine sahip olan solüsyonlar, ekran temizliği konusunda başarılı ve zararsız ürünlerdir. Temizlik işleminin yanı sıra parıl parıl ekran isteyenlerin aşağıdaki adımları takip etmesi önerilir.

  • Laptop ekranı temizliği konusunda tozların tamamen giderilmesi için elbetteki sıvı bir malzeme kullanılması gerekir. Bunu yapmak için öncelikle bilgisayarınızı elektrik gücünden kesmeli ve kapatmalısınız. Hatta mümkünse bataryasını çıkarmakta da fayda vardır.

  • Ekran temizliği yapılırken, ekranın zarar görmemesi adına ekranı yatay boyuta getirin.

  • Temizlik solüsyonunu direk bilgisayarın ekranına değil mikrofiber beze sıkarak bezi nemlendirin.

  • Hafif nemli bezle, ekranı dairesel hareketler yaparak toz ve kirden arındırın. Bezi gereğinden fazla bastırmanıza gerek yoktur. Yumuşak hareketlerle silme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Yorumlar (0)