Kurye Hizmeti Nedir, Nasıl Alınır?

Kurye Hizmeti Nedir, Nasıl Alınır?

Kurye hizmeti, şehir içerisinde kısa sürede yapılmakta olan evrak teslimlerini sağlayan bir hizmet olarak bilinmektedir. Kurye hizmetinden yararlanmak için ortalama 30 dakikadan 180 dakikaya varan sürelerle hizmet verilebilmektedir.

Her bölge için hizmet vermekte olan farklı kurye firmaları bulunmaktadır. Bu kuryeler, motor aracılığıyla hizmet vermekte ve evrakların kapalı zarf içerisinde gerekli yerlere ulaştırılmasını sağlamaktadır.

Evrak tesliminin yanı sıra kurye hizmetleri kapsamında unutulan evrakların da teslimi yapılabilmektedir. Örneğin ofiste unutulan bir evrak için yeniden ofise dönmeye gerek kalmadan ilgili evrakların kurye aracılığıyla teslim edilmesi talep edilebilmektedir.

İstanbul İçi Kurye Hizmeti

İstanbul kurye hizmetleri İstanbul’un farklı ilçerine, şehir içi teslimlerinde olduğu gibi ulaşması gereken kargoların acil olarak teslim edilmesi amacıyla kurulmuş birimdir. Bu birim, hem kargo firmalarının alt birimi olarak hizmet vermekte hem de İstanbul kurye hizmeti veren firmaların hizmetleri arasında yer almaktadır.

Evrak gibi acil olan kargoların, gün içerisinde teslim edilmesi gereken şehre ulaştırılması bu hizmet ile sağlanmaktadır. Tıpkı kargo tesliminde olduğu gibi takip işlemleri yapılabilmekte, evrakların ortalama ne kadar süre içerisinde teslim edileceği ön görülebilmektedir.

Acil şehir dışı kurye hizmetleri gerçekleştirilirken ilgili bölgede havalimanı olması önceliklidir. Fakat her zaman havalimanı sorgulaması yapılmamakta, kara yolu ile ulaşılacak mesafede olan iller için kara yolu ile teslim yapılabilmektedir.

Motorlu Kurye Hizmetinin Avantajları

Motorlu kurye tercihinin avantajları, standart kargo gönderilerinden farklı olarak hızı öncelemektedir. Fakat hızlı teslim avantajına ek olarak bilinen motorlu kurye hizmeti avantajları şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Özel ve resmi olan evrakların kapalı zarf içerisinde gönderildiğinden ve teslim alındığından emin olunması açısından önemli bir hizmettir.
  • Gönderilerin hassas ve kırılabilir gönderiler olması durumunda motorlu kurye ile bireysel takip yapılması mümkün olmaktadır.
  • Gönderilerin gün içerisinde teslim edilmesini kolaylaştırması ve zaman tasarrufu sağlaması açısından motorlu kurye tercihleri önemli olmaktadır.

Tüm bu avantajların yanı sıra, yalnızca planlı gönderiler değil ani durum değişiklikleri ya da unutulan eşyalar için de motorlu kurye hizmetinden yararlanılması sebebiyle standart kargo gönderilerinden ayrıştığı bilinmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER