Kültivatörlere Ne Zaman İhtiyaç Duyulur?

Kültivatörler, yaptıkları işlem sırasında toprağı devirmeden kabartan ve parçalayan, bu şekilde de toprağı işleyerek nem oranını koruyan bir tarım arazisi işleme aletleridir.

İçerik 30.01.2023, 09:47
Kültivatörlere Ne Zaman İhtiyaç Duyulur?

Kültivatörler, yaptıkları işlem sırasında toprağı devirmeden kabartan ve parçalayan, bu şekilde de toprağı işleyerek nem oranını koruyan bir tarım arazisi işleme aletleridir. Bu aletler ile yapılan işlemler modellere göre değişiklik göstererek 5 ila 15 cm. arasında bir derinlik değeri ile hareket eder. Yapı olarak basit bir sisteme sahip olan kültivatörler, bir adet çatı ve bu çatı altına uygun aralıklar ile bağlanan ayak ve ayak uçlarından oluşmaktadır. Bu kısımların tamamı demir ile oluşturulduğu için uzun süreli bir kullanıma da olanak tanırlar.

Kültivatörler, birçok işlem sırasında ihtiyaç duyulan aletlerdir. Bu işlemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • İkincil toprak işleme

  • Tohum yatağının hazırlanması

  • Anız bozma işlemleri

  • İkileme ve üçleme yapma işlemleri sırasında

  • Malcı toprak işleme

  • Toprağın karıştırılması

  • Toprağın hava aldırılması

  • Kimyasal ürün kullanımlarından kaçınıldığı zamanlarda

  • Yabancı ot kontrolü yapılırken

Bu ve bunun gibi alanlar üzerinde çalışma yaparken kültivatör modellerine ihtiyaç duyarsınız.

Kültivatörler Nasıl Çalışırlar?

Kültivatör modelleri, belirli bir askı modeli dahilinde traktörlere bağlanmaktadır. Bu aletlerin sahip olduğu bacaklar ile pullukların alt tabakaları kırılır. Bununla beraber de pulluk işlemelerinin yapılmasına olanak tanınmayan kurak yaz aylarında dahi rahatlıkla az kesekli toprak işlemeleri yapılabilmektedir. Bu kapsamda büyük kesekleri yukarı, küçük kesekleri ise aşağı alana taşır.

Yüksek iş derinlikleri dahilinde çalışabiliyor olması, yağmur sularının direkt olarak yüzeyde kalmasının önüne geçer. Bu sayede bu yağmur suları daha derin toprak alanlarına inerek nem oranının da korunmasını sağlar. Bununla beraber, sert toprak tabakası üzerinde de kırılmalar görülür ve bitki kökleri olması gerektiği gibi ilerleyerek sağlıklı bir toprak yapısı ortaya çıkartır.

Kültivatör Fiyatları Nelerdir?

Kültivatör fiyatları, üretim kapasitesinin yüksek olması ile beraber çok uygun rakamlarla sektör içerisine sunulmaktadır. Agriline sitesi üzerinde yer alan kültivatör modelleri, geniş bir ürün skalasına sahip olarak bütçenize uygun bir tercih yapabilmenizi sağlar. Bu modelleri belirli özellikler dahilinde incelemek ve model çeşitliliği görmek için agriline.com.tr web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar (0)