Köpek Eğitmeni Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

En iyi evcilleştirilen hayvan türleri arasında yer alan köpekler, 400'den fazla türe sahiptir. Dünyanın her coğrafyasında yer alan bu hayvanlar, 12 bin yıldan daha fazla süredir insan hayatında yer almaktadır. İlk evcilleştirilen türler avcılık amacıyla evcilleştirilse de günümüzde ev arkadaşı olarak eğitime tabi tutulmaktadır. Farklı ihtiyaçlara uygun olarak eğitilen köpekler, insanların en iyi dostu olmuştur. Arama-kurtarma, polis köpeği, refakatçi köpeği veya ev arkadaşı olması amacıyla eğitilen köpeklerin, bu alanlarda insanlarla anlaşabilmesi için birtakım eğitimlerden geçmesi gerekmektedir.

Köpek Eğitmeni Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Köpek sahiplenme süreci sadece beslenme ve barınma ile bitmez. Bunun yanı sıra köpeğinizle iyi bir iletişim kurabilmeniz için köpeğinize iyi bir eğitim vermeniz veya verdirtmeniz gerekmektedir. Köpek eğitmeni tarafından gerek kişi gerekse kurumlarca verilen bu eğitimler, köpeğinizin sosyalleşmesini desteklemektedir. Köpeğinizle daha iyi bir iletişim kurmak ve ortak alanda daha iyi bir şekilde yaşayabilmek istiyorsanız, bu eğitimi alanında uzman kişiler tarafından verdirtmeniz gerekmektedir.

Köpek eğitim fiyatlarıda köpeğinize uygulanacak eğitime göre, eğitim veren kişinin tecrübe ve referanslarına, eğitim verilen bölgeye göre değişim göstermektedir. Belirli komutlar öğretilerek verilen bu eğitimler, genel eğitimler, temel itaat eğitimi, ileri itaat eğitimi gibi şekillerde karşınıza çıkmaktadır. Bu eğitimler sonrasında köpeğinizle sorunsuz ve zevkli bir şekilde vakit geçirebilirsiniz.

Köpek Eğitmeni Özellikleri

Köpek eğitmeni seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden birisi, eğitmenin almış olduğu köpek eğitimleri ve referanslarıdır. Bu kriterleri baz alarak sizlerde iyi eğitmenler seçebilirsiniz. Ayrıca eğitim veren kişinin genel özellikleri;

  • Köpeklere ilgili ve sevgili olmalıdır.
  • Sabırlı ve tutarlı olmalıdır.
  • Sağlıklı bir bünyeye sahip olmalıdır.
  • Köpek eğitimi konusunda tecrübeli olmalı
  • Köpekler ve davranışları hakkında bilgi sahibi olmalıdır.
  • Eğitmen sürekli kendini geliştirmelidir.
  • Uyumlu olması gereklidir.

Bu özelliklere sahip olan eğitmenleri tercih ederek köpeğiniz için daha sağlıklı seçimler yapabilirsiniz. Uygun fiyatlar üzerinden arzu ettiğiniz eğitimleri köpeğinize aldırabilir, sosyal ortamlarda rahatlıkla köpeğinizle vakit geçirebilirsiniz. Bu eğitim sürecinde köpeklerin de nitelikleri baz alınmalıdır. Örnek olarak, köpeğin yaşı, cinsi ve karakteri büyük önem arz etmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER