İYS Üzerinden Nasıl Onay Alınıyor?

İYS Üzerinden Nasıl Onay Alınıyor?

İleti yönetim sistemi olan İYS ticaret bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş bir web tabanlı platformdur. Bu veri tabanı sistemi olan İYS kullanıcılarına sms, onay-ret hakkı, şikâyet edebilmesi gibi özellikleri kullanmasına olanak sağlayarak çok işlevli bir web sistemidir. Türkiye odalar ve borsalar birliğinin sunduğu tüm elektronik iletilerin yönetildiği bir sistem mevcuttur. Güvenlik standartlarına uygun olarak tüm işlemlerin yürüdüğü bir veri tabanı sistemi olarak güvenle hizmet sağlayıcılar tarafından kullanılabilir. Hizmet sağlayıcı olan kişilerin mutlaka bir onay merkezinden geçmesi gereklidir. Bu ortam fiziksel, elektronik ya da İYS yoluyla sağlanabilir.

Her Onay İçin Bildirim Alınması

İYS kullanıcılarına onay işlemleri için değişik hizmetler sunmaktadır ve oldukça fayda sağlamaktadır. Hizmet sağlayıcılar yani alıcılar onay ve ret bildirimleri hakkında dilerlerse çıkış yapabilecek ve dilerse bildirimlerini entegrasyon sistemleri üzerinde görebileceklerdir. Bu sağladığı fayda sayesinde kullanıcılarına zamandan tasarruf sağlanması ve işlemlerin hızlı bir şekilde yürütülmesine olanak sağlanmış olmaktadır.

Onay ve İspat İşlemleri

Alınan ve alınmayan onaylarda sorumlu olan kişilerin ispat etme zorunlulukları mevcuttur. Öncelikle bakılması gereken alınmayan onaylarda sorumlu olan kişi hizmet sağlayıcıdır ve ispat yükümlülüğü kendisine aittir. 3 iş günü içinde alınmaya onaylar İYS üzerinde kaydedilir ve bu süre zarfında onay alınmaması halinde geçersiz sayılmaktadır. Tüm bilinmesi gereken işlem ve yükümlülükler ticari iletişim yönetmeliğinde yer almaktadır. İletiler gönderilmeden önce kanunlar gereği devam eden bir durum söz konusu ise onay alma zorunluluğu mevcut değildir. Onayların yüklenme tarihleri sürekli güncellenmekte olup mutlaka resmi siteden takip edilmesi önem taşır.

İYS Hizmet Sağlayıcılar Kimlerdir?

Hizmet sağlayıcı olarak adlandırılan ve sistem üzerinden işlemler yaparak onay alan kişiler tüm elektronik ortama hâkim olanlardır. Genel olarak telefon, çağrı merkezi gibi araçları kullanıp ticari araçlarla ileti gönderimi yapan kişilere verilen isim olarak bilinmektedir. Hizmet sağlayıcı olan kişiler onay alarak İYS üzerinden zorunlu hallerde işlemler gerçekleştirirler. Dileyen kişiler zorunlu halleri kendileri kaldırarak isterlerse onay işlemlerini İYS üzerine aktarabilirler. Aracı olan onay işlemlerini kaldırabilen hizmet sağlayıcılar 2021 yılında yenilenen kanunlarla birlikte İYS üzerinden onayı olmayan alıcılara ileti gönderemeyeceklerdir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER