İstanbul’un pek bilinmeyen müzeleri

İstanbul’un pek bilinmeyen müzeleri

Ülkemizin her yönden en gelişmiş şehri olan İstanbul, elbette ki müze gezmek isteyenler için de adeta bir cennet. Şehirde bilinenin yanı sıra bilinmeyen de pek çok farklı temaya sahip müzeler yer alıyor. Bu yazımızda elbette artık sadece Türkiye’de değil, dünya çapında da İstanbul denildiğinde akıllara ilk gelen müzeler veya tarihi yerlerden bahsetmeyeceğiz. İstanbul’da yaşamasına rağmen pek çok İstanbullu tarafından da pek bilinmeyen gizli İstanbul müzeler ve tarihi yerleri sizlere tanıtmak istedik.

Lafı daha fazla uzatmadan başlayalım.

Adam Mickiewicz Müzesi

Rusya ile yapılan Kırım Savaşı esnasında Türk hizmetinde çalışan Polonyalılar ile ilişkileri arttırmak ve onları güçlendirmek için Türkiye’ye gelen ünlü Polonyalı şair Adam Mickiewicz’in İstanbul Beyoğlu’nda kaldığı ev şairin vefatının yüzüncü yılına münhasıran müze olarak açılmıştır.

Şairin o dönem yaşadığı bu üç katlı evde 1830 yılındaki ayaklanmadan sonra İstanbul’a gelen ve Polonezköy’ü kuran Adam Czartoryski de yaşamıştır. Evin tamamında o dönem yaşadığı zorlu hayatı göz önüne serilen Mickiewicz’in mahzende sembolik kabri de bulunmaktadır.

Sakıp Sabancı Müzesi

Emirgan sahilinde denize nazır bir konumda yer alan Sakıp Sabancı Müzesi, 1925 yılında Mısır Hidiv ailesinden Mehmed Ali Hasan tarafından İtalyan bir mimara yaptırılmış olan ve 1951 yılında Hacı Ömer Sabancı tarafından satın alınan köşkte ziyaretçilerini ağırlıyor.

Müzenin girişinde yer alan 1864 yapımı at heykeli nedeniyle aynı zamanda atlı köşk olarak da anılan müzede Sakıp Sabancı’nın zengin kişisel hat ve resim koleksiyonuna ev sahipliği yapmış olan mekân, 1998 yılında Sabancı ailesi tarafından müzeye dönüştürülmek üzere Sabancı Üniversitesine bağışlanmıştır.

Nitekim Sabancı Üniversitesi tarafından binaya yapılan birtakım eklemeler ile birlikte müze, 2002 yılında ziyarete açılmıştır.

Müze içerisinde ziyaretçileri Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu, Resim Koleksiyonu, Mobilya ve Dekoratif Eserler Koleksiyonu, Abidin Dino Arşivi, Emirgan Arşivi ve At Heykelleri bölümlerinde sergilenen eşsiz eserler beklemektedir.

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi

Gülhane Parkı içerisinde yer alan müze, dışarıdan çok şaşaalı gözükmese de içerisinde sergilenen eserler ile Müslüman bilim adamlarının eserlerinin birebir tasvirleri sergilenmektedir.

Bu eserlerin bazıları; El – İdrisi’nin Me’nun’un haritasını model alarak çizdiği dünya haritasının bir kopyası, Takiyeddin’in 1559 yılında yaptığı mekanik saati ve Abdurrahman eş – Şufi’nin gök kubbesi yer almaktadır.

Sunay Akın Oyuncak Müzesi

Sunay Akın’ın Kadıköy Göztepe’deki ailesinden kalma köşkü, çocukluk tutkusu olan oyuncaklara ilişkin bir müzeye çevirmesi ve ziyarete açması 2005 yılında başladı. Belki İstanbul’un öyle çok bilinmeyen bir müzesi değil. Ancak yine de Sunay Akın’ın oyuncak müzesi, kendisinin emeklerini takdir etmek için muhakkak İstanbul’daki müze meraklıları tarafından ziyaret edilmesi gereken müzelerin başında geliyor.

Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi

Çok farklı ve eski klasik otomobillerin oldukça şık bir mekânda sergilendiği müze, otomobillere ilgisi olmayanların bile çok ilgisini çekecek bir mahiyete sahip.

2000 yılından bugüne Tarabya’da hizmet vermekte olan müzede klasik otomobillere adeta bir saygı duruşu yapılmış. Müzede 1920 – 1970 arası döneme ait 60’tan fazla klasik otomobil sergileniyor. Ayrıca müzenin bir diğer özelliği de ziyaretçilerin özel günlerinde müzeyi organizasyonları için kullanabilme gibi bir imkanlarının da olması.

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2020, 09:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER