HPV Nedir Nedenleri, Tedavisi

banner458

banner459
İçerik 21.04.2021, 11:20 21.04.2021, 11:21
HPV Nedir Nedenleri, Tedavisi

HPV nedir sorusu özellikle sık görülen virüslerden birisi olması nedeniyle doğru şekilde yanıtlanması gerekiyor. Temel açılımı Human Papilloma Virus olan bu rahatsızlık uygun HPV tedavi yöntemleri ile giderilebilmektedir ancak bu durumun sağlanması için mutlaka teşhisinin doğru şekilde yapılması gerekmektedir.

HPV Nedir?

HPV tanımı itibariyle Human Papilloma Virus’e verilen isimdir. HPV bir virüs türü olmakla birlikte sadece insanlarda görülmektedir. Genetik materyal özelliklerine bakıldığında DNA içeren bir virüs olduğu görülmektedir. Virüs 55 nm boyutundadır ve bu küçük boyutu yüzünden vücuttaki küçük çatlaklardan bile geçerek kişiye bulaşabilmektedir.

HPV için şimdiye kadar tespit edilmiş 100’ün üzerinde farklı alt tip bulunmaktadır. HPV alt tiplerinden ortalama en az 10’u kansere de yol açabilmektedir. Kanser oluşturma durumlara göre yüksek risk ve düşük risk olarak da iki temel kategoriye ayrılabilmektedir.

HPV Nelere Sebep Olur?

HPV virüsünün etkileri çeşitli şekilde görülebilmektedir. HPV virüsü insan vücuduna girdiğinde sağlık hücrelerinde değişimlere yol açmaktadır. Bu durum ise en başta farklı bölgelerdeki kanser oluşumuna neden olabilir. Bu kapsamda; rahim ağzı, anüs, penis, ağız, vajina ve boğaz kanserine yol açabilmektedir.

Bu türden kanser çeşitleri arasında özellikle rahim ağzı kanseri ile HPV arasında yakın bir ilişki bulunmaktadır. Kadınlarda rahim ağzı kanserinin gelişiminden neredeyse tamamen HPV virüsü sorumlu olmaktadır. HPV virüsü uzun yıllar boyunca insanda yaşayan bir virüs türü de olduğu için belirtileri hemen görülmeyebilir ve daha sonraki yıllarda kendisini gösterebilir. Buna bağlı olarak rahim ağzı kanserine yakalanmış olan bir kadın yaşamının bir parçasında HPV virüsü kapmıştır.

HPV Belirtileri Neler?

HPV belirtileri arasında çoğunlukla herhangi bir etmen söz konusu değildir. Genelde HPV virüsü kapmış olanların çoğunluğunda enfeksiyon herhangi bir belirtiye de neden olmadığı gibi kendiliğinden de geçebilir. Başka bir deyişle kişiler bu dönemde HPV taşıyıcısı olduğunun farkında olmayabilirler ve virüsü de başka kimselere bulaştırabilirler.

Bunun yanında HPV belirtileri arasında erkeklerde penis ve anüs çevresinde siğil oluşumu görülecektir. HPV kadınlarda da vajina ve anüs çevresinde siğil olarak kendisini belli eder. Ayrıca hem erkek hem de kadınlarda boğaz bölgesinde de siğil meydana gelebilir. Farklı kanser türlerine yol açtığı için de kansere bağlı olarak görülen belirtiler yine HPV sayesinde görülebilir. Özellikle kadınlarda rahim ağzı kanseri belirtileri görülüyorsa bu durumda HPV söz konusudur.

HPV Tedavisi Nasıl Yapılır?

HPV tedavisi için virüsü vücutta tamamen yok etmeye yönelik bir tedavi henüz bulunmamaktadır. Genelde HPV’yi ortadan kaldırmak için bu rahatsızlığa bağlı olarak oluşmuş siğillerin ve kanser öncüsü lezyonların yok edilmesine yönelik tedaviler sunulmaktadır. Bu kapsamda da öncelikle çeşitli ilaç ve krem tedavisi yapılabilir. Rahim ağzı kanserinin oluşumları söz konusuysa bu durumda da rutin kanser tedavileri uygulanmaktadır.

HPV ile ilgili daha detaylı bilgi almak için www.probiyotix.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar (0)