Genital Estetik Cerrahi

Genital Estetik Cerrahi

Günümüzde kadınların kendine güvenini artırmak ve vücuduyla barışık olmak için yaptırdıkları girişimler arasında genital estetik cerrahi sıklığında bir artış görülmektedir.

Doğumların etkileri, genetik faktörler, yaşlanma, kilo değişiklikleri nedeniyle genital bölgede oluşan deformasyonları düzeltmek için tasarlanmış bu tür cerrahi girişimler, görünümü, konforu ve cinsel yaşantıyı olumlu yönde etkilerler. Genital bölge görüntüsünden rahatsız olan ya da utanan kadınlar için uygulanan farklı cerrahi girişimler bulunmaktadır. Aşağıda bunlardan kısaca bahsetmeye çalışacağım.

Labioplasti

Bu cerrahi girişimde küçük dudakların (labia minora) küçültülmesi ya da yeniden şekillendirilmesi amaçlanır.Küçük dudaklar vajina girişinde iki yanda bulunan mukozal dokulardır.

Bazı kadınların labium minusları doğuştan büyük, kalın, sarkık ya da düzensiz şekilde olabilir. Bazılarında ise doğum sonrası ya da hormonlara bağlı sonradan şekil bozukluğu yaşayabilir.

Büyümüş labium minuslar, bacaklar açık değilken ya da hafif açıkken bile dışarıdan görünebilirler. Bu durum hastaların görüntülerinden utanma, kendine güveninde azalma,cinsellikten kaçınma, partnerlerinden uzaklaşma gibi tepkilerine neden olabilir. Aslında her kadının anatomisinde farklılık olması normaldir. Saçımız, gözümüz, burnumuz gibi, genital bölgemizin de farklı olması tamamen normal bir durumdur. Dolayısıyla bunda utanılacak bir durum yoktur. Ancak bazen kadınlar fiziksel olarak da labiumlardan rahatsızlık duyabilir. Örneğin mayo ya da dar giysilerde,dışarıdan farkedilme, hassasiyet, tahriş, tekrarlayan enfeksiyonlar, egzersiz ya da cinsel ilişki sırasında gerilmeye bağlı ağrı gibi şikayetleri olabilir.

Dolayısıyla labioplasti ile aşağıdaki hedeflerin gerçekleştirilmesi amaçlanır:

  • Vajina ve vulvanın görünüşünü düzeltmek,
  • Giysilerle oluşan rahatsızlığı azaltmak,
  • Cinsel ilişki ve spor sırasında oluşan rahatsızlığı azaltmak,
  • Kişinin kendine olan güvenini artırmak.

Klitoris Estetiği

Klitoris embriyolojik olarak erkekte penise karşılık gelen bir organdır. Yani embriyo anne karnındayken, erkeklik hormonları ile karşılaşırsa penise, karşılaşmazsa klitorise dönüşür. Aynı penis gibi erektil bir dokudur. Yani uyarılma ile kanlanması artar ve labium minuslarla beraber büyür. Klitoris dokusu sinir ağlarından çok zengin ve dokunmaya karşı çok hassas bir yapıdadır. Kadınlarda cinsel uyarılma için çok önemli bir dokudur.

Aynen penis ucunu kaplayan sünnet derisi gibi, klitoris üzerini kaplayan bir deri katmanı mevcuttur. Bu dokuya klitoral hood adı verilir. Hood aslında Türkçe’ye tam çeviride kukuleta anlamına gelir, yani koni biçimli şapka demektir. Bu katmanın kalınlığı kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Bazen bu doku çok kalınsa, dar giysi ya da mayolarda dışarıdan farkedilebilir ya da hastaya rahatsızlık verebilir.

Bazı kadınlarda klitorisin üzerini kaplayan deri katmanının kalınlığı, cinsel uyarılma üzerinde olumsuz etki yaratabilir. Ayrıca bazı kadınlar, estetik olarak klitorisi kaplayan cildin görüntüsünden rahatsız olabilir. Genital bölge görüntüsü estetik açıdan bir bütünlük oluşturduğu için bazen labium minus için yukarıda tanımlanan labioplasti işlemi sonrasında da, klitoris üzerinde fazla doku, orantısız bir büyüklükte olursa, gözü estetik olarak rahatsız edebilir.

Klitoral hood küçültülmesi operasyonunda, bu cilt katmanından yeteri kadar doku çıkarılarak, dokunun uyarılabilmesi artırılır. Kiloral hood hipertrofisi (yani büyüklüğü) labial hipertrofi (dudaklarda büyüme) olan hastalarda görüldüğü takdirde, eş zamanlı olarak hem labioplasti hem de klitoral hood küçültülmesi operasyonu yapılabilir. Bu operasyonda klitorisin sinir dokusu zarar görmez, bu nedenle his kaybı riski yoktur, tam tersine işlem sonrası klitoral  dokunun cinsel uyarılması daha kolay olur.

Pubik Lift ( kaldırma ) Ameliyatı:

Mons pubis leğen kemiğinin ön taraftaki kısmının üzerini kaplayan yumuşak, yuvarlak, tüylü doku parçasıdır. Kadınlarda yıllar içerisinde yaşlanma, doğumlar, kilo değişiklikleri gibi sebeplerle bu dokuda sarkma ya da büyümeler olabilir. Bazen dokudaki genişleme nedeniyle bölge daha erkeksi bir görüntüye bürünebilir ya da iç çamaşırlarından taşabilir. Kadınlar bundan mutsuz olabilir ve cinsel yakınlaşma konusunda strese girebilirler.

Bu durumu düzeltmek için fazla yağ dokusu liposuction yoluyla alınabilir ya da fazla doku cerrahi olarak çıkarılabilir. Bazen bu bölgeyi yukarı çekmek için abdominoplasti (karın germe) operasyonu ile beraber bir kaldırma ve germe  ameliyatı yapılabilir.

Vajina Daraltma Ameliyatı (Vajinoplasti)

Halk arasında vajinoplasti olarak bilinir. Tıbbi adı ise sistorektosel onarımı ya da ön-arka onarımdır.

Doğumlar, yaşlanma, karın içi basınç artışı gibi sebeplerle vajinada oluşan genişlemeler için yapılan cerrahi müdahaledir. Bu işlem için cerrahi olmayan enerji modaliteleri (lazer, ultrason dalgaları vb.) de kullanılmakla beraber, etkinlikleri cerrahi ile kıyaslandığında  çok iyi değildir.

Cerrahinin bu tür yöntemlere göre kısa ve uzun dönemli sonuçları daha iyidir. Ayrıca hastanın idrar kaçırma problemi de varsa, aynı seans sırasında cerrahi müdahale ile etkili ve kalıcı olarak düzeltilebilir. Bu operasyon da hem estetik, hem fonksiyonel amaçlarla yapılmaktadır.

Tıbbi Terimler için Sözlük:

Labium minus: İç dudaklar,genital bölgede vajina girişinde iki taraflı  yer alan dokular.

Labioplasti: İç dudaklara yapılan genital estetik operasyon.

Klitoris: Genital bölgede, iç dudakların ortasında, üçgenin tepesinde yer alan, sert doku .

Klitoral hood: Erkekteki sünnet derisinin kadındaki karşılığı olan, klitoris üzerini kapatan cilt katmanları.

Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2019, 13:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER