banner342

Gabari Ölçüsü Nedir, Sakıncaları Nelerdir?

Gabari Ölçüsü Nedir, Sakıncaları Nelerdir?

Emlak’ta sıklıkla görmeye alışkın olduğumuz gabari kelimesi aynı zamanda ulaşım sektöründe de çok sık kullanılan terimlerden biridir. Genel anlamda açmak gerekirse herhangi bir cismi boyut bakımından düzenleme anlamı taşıyor. Emlak alanındaki anlamı ise daha çok kira öder gibi ev alma anlamı taşıyor. Son zamanlarda gabari sisteminin adını çok sık duyar olduk.

Avantajları olduğu gibi bazı sakıncaları da bulunuyor. Bu sakıncalarını iyi bir şekilde araştırılarak öğrenilmesi gerekiyor. Doğru bir şekilde uygulandığı zaman sakıncaları ile karşı karşıya kalmak pek mümkün olmuyor. Bu sistemi uygulamadan önce çeşitli araştırmalar yapmak gerekiyor. Genellikle arsa satın almak isteyen kişiler için en çok önerilen sistemlerden biridir.

Gabari Ölçüsü Nedir?

Emlak sektöründe en çok karşılaşılan terimlerden biri olmakla birlikte uygulama alanında son derece geniştir. Bir arsayı satın alırken yapılması gereken en önemli aşamalardan biri gabari ölçüsünü incelemek olur. Arsa üzerine nasıl bir yapı düşünülüyor ise bu ölçüye göre boyutu ve şekli belirlenir. Taksitle ev al tarzında pek çok imkân bulunuyor. Eve kira ödemektense taksitle ev alma insanlara daha büyük bir kolaylık sağlıyor. Gabari ölçüleri belediye birimleri tarafından yapılıyor. Bu ölçü ile evin çatısından giriş kapısına kadar bütün ölçüsü belirlenir. Bu ölçünün sınırlarını da bilmek gerekir. Yatırım yapacak olan kişiler arsa alacak ise mutlaka bu ölçüyü kullanmalıdır. Sınırlarının doğru bir şekilde yapılması için mutlaka belediye birimleri tarafından yapılması gerekir.

Gabari Ölçülerinin Sakıncaları

Bu ölçünün faydaları olduğu gibi sakıncaları da mevcuttur. İlk olarak belediye birimleri gelerek kartınızdan ne kadar büyüklükte bir yapı yapabileceğinizi bu ölçü ile belirler. Yapı ile ilgili bir araştırma yapılmaz ise ölçülerde sıkıntı çıkabilir. Bu sebeple çok iyi bir şekilde araştırılarak yapılması gereken durumlardan biridir. Bu şekilde faizsiz ev alma gibi bir durum da söz konusu olur. Ölçülerin yapınız ile uyuşması adına daha makul kararlar vermek gerekir. Bu ölçüler olmadan istediğiniz yapıyı gerçekleştirmeniz mümkün değildir. Emlak sektöründe özellikle arsa konusunda ön plana çıkan ölçümlerden biri olmaktadır

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER