banner646

Fransa Vizesi Nasıl Alınır?

Bordo pasaport hamillerinin Fransa vizesi alabilmeleri için bazı şartları karşılayabiliyor olmaları gerekmektedir. Bu şartların eksiksiz şekilde yerine getirilmesinden sonra Fransa Konsolosluğu tarafından alınan vize doğrultusunda ülkeye giriş yapılabilmektedir.

İçerik 24.02.2023, 09:48
Fransa Vizesi Nasıl Alınır?

Fransa Vizesi Nasıl Alınır?

Batı Avrupa’da yer alan Fransa, dünyanın en turistik ülkelerinden biri olarak yıl boyunca gezginler tarafından ziyaret edilmektedir. Belçika, İtalya, Almanya ve İspanya gibi ülkelerle komşu olan Fransa, Schengen Bölgesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Dolayısıyla Türkiye’den Fransa’ya gidecek olanlar için uygulanacak olan kurallar Schengen kapsamında geçerli olmaktadır. Bordo pasaportu olan Türk vatandaşlarının Fransa’ya girebilmeleri için vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Hizmet ve Hususi pasaportu olan Türk vatandaşları bu durumdan kısmen muaf tutulabilmektedir. Bu muafiyet, 6 ay içerisinde 90 günlük süre boyunca Fransa’ya giriş çıkış yapabilme imkânı sunmaktadır.

Bordo pasaport hamillerinin Fransa vizesi alabilmeleri için bazı şartları karşılayabiliyor olmaları gerekmektedir. Bu şartların eksiksiz şekilde yerine getirilmesinden sonra Fransa Konsolosluğu tarafından alınan vize doğrultusunda ülkeye giriş yapılabilmektedir.

Fransa Vizesi Nedir?

Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Fransa’ya girişlerde diğer ülke vatandaşlarından çeşitli resmi belgeler istenmektedir. Bu belgelerden biri de Fransa vizesidir. Avrupa Birliği’nde yer alan Fransa, aynı zamanda Schengen üyesi olduğu için vize işlemleri de bu kapsamda değerlendirilmektedir. Fransa vizesi, ülkeye girişlerde istenen en önemli belgeler arasında gösterilmektedir. Ancak Fransa vizesi, genel kapsamda 3 farklı gruba ayrılmaktadır. Bu noktada yapılan sınıflandırma, Fransa seyahatlerinin süresi ve amacına göre değişiklik göstermektedir. Kısa süreli Fransa vizesi olarak bilinen Schengen’in alınması durumunda kişiler, aynı zamanda Macaristan, Letonya, Avusturya, Almanya ve Danimarka gibi ülkelere de giriş yapabilmektedir. Kısa süreliğine yapılan seyahatleri kapsayan bu vizenin aksine uzun süreli oturumlar için ise D tipi vize alınması gerekmektedir.

Fransa Vize Türleri Nelerdir?

Fransa vize türleri, seyahatin amacına göre değişiklik göstermektedir. Bunun yanı sıra yapılacak olan seyahatin süresi de vize türü üzerinde etkili olabilmektedir. Bu kapsamda düşünüldüğünde Fransa vize türlerini şu başlıklarla toplayabilmek mümkün olmaktadır;

· Turistik Fransa Vizesi

· Aile, Arkadaş, Akraba Ziyaret Amaçlı Fransa Vizesi

· Eğitim Amaçlı Fransa Vizesi

· Ticari Amaçlı Fransa Vizesi

· Aile Birleşimi Fransa Vizesi

Fransa’ya yapılan vize başvuruları arasında en çok tercih edilen tür Turistik Fransa Vizesi’dir. Aynı zamanda Schengen Vizesi olarak bilinen bu vize türü, kısa süreli seyahatleri içermektedir.

Fransa Vizesine Nasıl Başvuru Yapılır?

Fransa’ya yapılacak olan seyahatlerde Türk vatandaşlarından istenen Schengen vizesine başvuru yapabilmek için konsolosluk tarafından belirlenen şartların karşılanabiliyor olması gerekmektedir. Başvurular, gerçekleştirilecek olan seyahatin süresine ve amacına göre değişen vize türlerine uygun şekilde tamamlanmalıdır. Türk vatandaşlarının Fransa’ya yapacağı seyahat kısa süreli ise C tipi vizeye başvuru yapılması gerekmektedir. Kısa süreli, Schengen veya C tipi olarak adlandırılan bu vizeye başvurular, konsolosluk tarafından yetkilendirilen merkezler üzerinden yapılabilmektedir. Ancak uzun süreli yani 90 günden daha uzun süren seyahat için başvurular direkt Fransa Konsolosluğu’na yapılmaktadır.

Fransa vize başvurusu esnasında yasal prosedürleri tamamlamanız ve karşılaşabileceğiniz yasal zorluklar karşısında hızlı kararlar almanız gerekmektedir. Bu süreçte profesyonel destek almanız başvurunun olumlu sonuçlanma ihtimalini artıracaktır. Vize Başvuru Merkezi, diğer tüm ülkelerin vize başvurularında olduğu gibi Fransa için de profesyonel destek sunmaktadır. Vize Başvuru Merkezi ile iletişime geçerek görüşme gerçekleştirebilir, Fransa vize başvurusu ve VFS Fransa hakkında bilgi alarak yurt dışı seyahatiniz için ilk adımı atabilirsiniz. Vize Başvuru Merkezi ile vize almak çok kolay!

Fransa Vizesi İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Fransa vizesi için yapılacak olan başvurularda ihtiyaç duyulan birçok evrak bulunmaktadır. Bu evrakların başvuru yapacak olan kişi tarafından ivedilikle ve eksiksiz bir şekilde tamamlanmış olması gerekmektedir. Evrak tamamlama sürecinde kişiler vize başvuru merkezlerinden de destek alabilmektedir.

Fransa vizesine başvurabilmek için istenen evraklar şöyle sıralanmaktadır;

· 10 yıldan eski olmayan pasaport

· Var ise eski pasaportlar

· Fransa vize başvuru formu

· Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı fotokopisi

· Seyahat sağlık sigortası

· Otel ve uçak rezervasyon bilgileri

· Son 3 aylık maaş bordrosu

· Vizeye başvuru yapacak olan kişi 18 yaşından küçük ise noter tasdikli muvafakatname

· Çalışılan kuruma ait resmî belgeler

· Davetiye belgesi

· SGK hizmet dökümü

Fransa Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Fransa seyahatleri için ihtiyaç duyulan vizeye başvuru yapıldıktan sonra bekleme sürecine girilmektedir. Bekleme süreci ile ilgili olarak net bir bilgi bulunmamakla birlikte ortalama 15 iş günü sürdüğü tahmin edilmektedir. Ancak bu süreç resmî tatiller veya benzer durumlarla birlikte uzatabilmektedir. Fransa vizesi için başvuruların, seyahat tarihinden en az 1 ay önce yapılması tavsiye edilmektedir. Aksi durumlarda vizenin sonuçlanması halinde seyahat için yapılan uçak ve otel rezervasyonları ile ilgili maddi açıdan kayıp yaşamamak için bu tavsiyeye dikkat edilmelidir.

Fransa Vizesi İçin Başvuru Şartları Nelerdir?

Fransa vizesi başvurularının yapılabilmesi için bazı şartların karşılanabiliyor olması gerekmektedir. Bu şartlar arasında ilk olarak kişinin gerekli evrakları doğru ve güncel bilgiler doğrultusunda hazırlamaları istenmektedir. Daha sonrasında vize harç ücretlerinin yatırılması ve bu dekontun vize başvuru sırasında istenen evraklara dahil edilmesi gerekmektedir. Gerekli evrakların tamamlanması, vize ücretinin yatırılmasından sonra konsolosluk tarafından yetkilendirilen merkezler üzerinden başvurular yapılabilmektedir.

Yorumlar (0)