Dünyanın En Saçma Binası Nerede ve Ne Zaman Yapıldı?

Dünyanın En Saçma Binası Nerede ve Ne Zaman Yapıldı?

Dünya genelinde en fazla kullanılan arama motoru olan Google da dünyanın en saçma binası başvuru altında yapılan arama sonuçlarında ilk sırada Türkiye yer alıyor. Kahramanmaraş'a bağlı Dulkadiroğlu ilçesi İsmetpaşa Mahallesi Trabzon Bulvarı üzerinde yer alan bina dünyanın en saçma binası olarak anılıyor. 2.110 metrekarelik bir alanda kurulu olan ve 1994 yılında hizmete giren bina mavi, sarı ve kırmızı renklerde ve kentin her yerinden görünüyor.

Yüzde 60'lık Bölümü Kullanılmıyor

Binanın dünyanın en tuhaf binası sıralamasında üst sıralarda bulunma nedeni kullanım alanı, istatistiklere göre binanın yaklaşık yüzde 60'lık bölümü kullanılmıyor üstelik bina herhangi bir yapı değil. Kahramanmaraş il özel idaresi binası olarak inşa edilen bina

  • 1994 yılında tamamlandı
  • 2.110 metrekarelik alanda kurulu
  • Şehrin fore kazık ile yapılan ilk
  • Mavi, sarı ve kırmızı
  • Kentin her yerinden görünüyor
  • Depreme karşı dayanıklı.

Ankaralı Mimarlar tarafından dünyanın en değişik binası olarak çizilen İl Özel İdare projesi içerisinde halen farklı kafeler ve iş yerleri bulunuyor.

Mavi, Sarı Ve Kırmızı Renklere Sahip

Kentin siluetine uymayan bina Mimarlar Odası ve Kahramanmaraşlılar tarafından ye yıkılmalı ya da restore edilmeli şeklinde yorumlanıyor. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından 18 katlı Özel İdare İş Merkezi için yıkım kararı verildi ancak birçok Kahramanmaraşlı binanın yıkılması yerine restore edilmesini istiyor.

Depreme Karşı En Sağlam Bina

Vatandaşların buluşma noktası ve adres tarif merkezi olan bina için şehir meydanı projesi kapsamında yıkım kararı alındı. Şehrin fore kazık ile yapılan ilk ve en sağlam binalarından biri olan tuhaf binanın yıkılması yerine tadilatına izin verilmesi gündemde. Kahramanmaraş'ın tanıtımına yardımcı olacağı düşüncesiyle ihaleye çıkarılması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2020, 16:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER