Doğru Yalıtım Binaları Ömrünü Uzatır

Günümüz teknolojisi betonların ve diğer yapı malzemelerinin ek bir önlem gerekmeksizin yer altı suyunu geçirmeyecek duvarların inşası için yeterli olmasını sağlayamamaktadır.

İçerik 25.10.2022, 11:48
Doğru Yalıtım Binaları Ömrünü Uzatır

Günümüz teknolojisi betonların ve diğer yapı malzemelerinin ek bir önlem gerekmeksizin yer altı suyunu geçirmeyecek duvarların inşası için yeterli olmasını sağlayamamaktadır. Bunun doğal bir sonucu olarak ıslak zemin ile temas eden duvarlar yalnızca nemlenmez. Bir tarafında yer altı suyu da bulunan beton duvardan yer altı suyu geçer ve duvarlar arasındaki boşluğu doldurur. Bu yüzden doğru temel yalıtım uygulamaları yapılmayan binaların temelinde binaya zarar verebilecek nem ve rutubet gibi durumlar ortaya çıkabilir. Yapıların temelini, yapının tamamını olumsuz şekilde etkilemesi olası dış etkenlerden korumak ve binanın uzun ömürlülüğünü sağlamak için yapılan temeldeki izolasyon çalışmaları temel yalıtım çalışmaları olarak adlandırılır. Su izolasyon başta olmak üzere tüm yalıtım çalışmaları yapıların ömrünün uzamasını sağlamaktadır. Yapıların toprak ile temas eden duvarlarının ve zemin alanlarının oluşturduğu temel kısmına temel izolasyon çalışmaları yapmak temelin dış etkenlere karşı korunmasını ve yapının her tür dış etkene karşı korunmasını sağlar.

yapıların pek çok olumsuz durumdan korunmasını sağlar. Bu nedenle temel yalıtım çalışmaları, yapıların temelinde yapılması gereken en önemli uygulamalar arasında ilk sırada gelir. Doğru temel yalıtım çalışmalarını yapmak yapıların zaman içerisinde istenmeyen olumsuz durumlarla karşılaşmasını önler. Temeller ıslak zeminle temas ettikçe duvar nemlendiği gibi yapı da rutubetlenebilir ve nemlenebilir. Temeller yapıların yüklerinin zemine güvenli bir şekilde aktarılmasını sağlayan yapı elemanlarıdır. Kolon ve perde gibi düşey taşıyıcılardan aldıkları yükleri daha geniş bir alana yayarlar. Bodrum perdeleri ve temeller yapıların taşıyıcı elemanları olmalarının yanı sıra kullanım ömürleri boyunca suya ve neme maruz kalmaktadırlar. Bunu önlemek için yalıtım çalışmalarını yapmamak ya da yapılan yalıtım çalışmalarını yanlış bir şekilde uygulamak yapılarının ömrünün azalmasına ve yapılarda telafisi mümkün olmayan yapısal sorunların oluşmasına neden olan en büyük etkendir.

Temel yalıtım uygulamaları sayesinde yapıların suyun zararlı etkilerine karşı dayanıklılığı artırılır. Bu sayede yapı daha sağlam ve uzun ömürlü olur. Deprem gibi çeşitli doğal afetlerin neden olabileceği can ve mal kayıpları önlenebilir. Bu etkenler göz önünde bulundurulduğunda su yalıtım uygulamalarının ne kadar önemli olduğu açıkça gözler önüne serilebilir. Bu noktada yapılması gereken hem yapıların yer altındaki kısımlarını suyun ve nemin etkilerinden uzaklaştırmak hem de ana taşıyıcı konstrüksiyonu koruma için temel çalışmaları yapmaktır.

Protan Turkey Kaliteyi Uygun Fiyatlarla Buluşturuyor

Çatılar yapıların en önemli parçalarından biridir. Ayrıca tüm hava koşullarından ve dış etkenlerden kaynaklanabilecek olumsuz etkilere açıktır. Yapıların tamamlayıcı ve önemli bir parçası olan çatılar konumları gereği aşırı soğuk ya da aşırı sıcak şeklinde görülebilen sert hava değişimlerinden de etkilenirler. Bunun doğal sonucu ise çatılarda aşınma ve yıpranma gibi istenmeyen durumların ortaya çıkmasıdır. Bu tür olumsuzluklar yaşanmasını önlemenin en kesin yolu çatıların ihtiyaç duyduğu onarımların ve düzenli bakımların aksatılmadan yerine getirilmesidir. Çatıların bakım onarımlarının yanı sıra yalıtımlarını da doğru bir şekilde yapmak çatının da binanın da dayanıklılığını artırır. Sonuçta çatı da bina da daha uzun ömürlü olur.

Yalıtım uygulamalarının başarısını artıran etkenlerin başında çatı yalıtım ve temel yalıtım işlemlerinde kullanılan aynı zamanda üst düzey koruma sağlayan membran ürünleri gelir. Başarılı ve yüksek performanslı bir yalıtım uygulaması yapmak için doğru malzemeleri seçmek ve seçilen malzemeleri ustalıkla uygulamak gerekir.

Turkey etkili çözüm önerileri ile sektöründe standartları yükselten bir marka olma özelliğine sahiptir. Protan Turkey ürünlerinde müşterilerinin ihtiyaçlarına yönelik geniş bir çeşitlilik vardır. Müşteri memnuniyeti odaklı bir hizmet anlayışı benimseyen Protan Turkey’in ürün yelpazesinde bulunan Protan BA ve Protan BAT PVC membran ürünlerini kullanmak farklı izolasyon uygulamalarında en etkili sonuçların alınmasına katkı sağlayan unsurların başında gelmektedir. Protan BA ve Protan BAT PVC membran ürünleri her tür yapının temel bohçalama ile üstü kapanan su yalıtım detaylarında kullanıma uygundur. Ayrıca üst düzey performans ve en iyi korumayı sağlamak amacıyla özel olarak tasarlanmışlardır. Protan BA ve Protan BAT PVC membran çeşitleri homojen veya sinyal tabakalı PVC esaslı su yalıtım membranlarıdır. Su izolasyon uygulamalarında etkili sonuçlar alınması için Protan ürünleri her zaman için etkili çözümlerdir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?