Doge hakkında her şey

Dogecoin’i diğer kripto para birimlerinden ayıran en büyük fark enflasyonist olmasıdır.

İçerik 19.11.2022, 10:44
Doge hakkında her şey

Dogecoin (DOGE), temelinde blok zinciri ağı üzerinden işlenen dijital ödemeleri almak ve göndermek için tasarlanmış açık kaynaklı, bir kripto para birimidir. Yazılım mühendisleri Jackson Palmer ve Billy Markus tarafından geliştirilen Dogecoin, Aralık 2013'te merkezi olmayan bir anında ödeme kripto para birimi olarak piyasaya sürüldü. Aslında piyasaya ilk çıktığında şaka amaçlı bir para birimi olan Dogecoin zamanla yatırımcılarının artmasıyla son dönemlerdeki en popüler kripto para birimi haline dönüştü. Adını ünlü bir internet karakterinden alan bu para birimi özellikle BTC karmaşıklığından sıkılan yatırımcılar tarafından büyük ilgi görmektedir.

Dogecoin’i diğer kripto para birimlerinden ayıran en büyük fark enflasyonist olmasıdır. Bu dijital para biriminde herhangi bir sınırlama olmadığı anlamına gelmektedir. Kısaca Dogecoin’de bir sınır olmadığından Bitcoin sınıra ulaştığında madenciliğe devam etmenin kar getirmemesi gibi durumlar söz konusu değildir. Bununla birlikte DOGE'nin kullanıcı tabanı yıldan yıla büyüdüğünü de belirtmek gerek. Dogecoin'in piyasa değerini daha da yüksek seviyelere taşıyor. DOGE, çoğunlukla kitle fonlaması ve web yaratıcılarına "hafif" bir kripto para birimi varlığı olarak bahşiş vermek için kullanıldığı biliniyor, ancak son dönemlerde bazı şirketlerin Dogecoin ile ödeme kabul etmeye başlaması kripto para piyasasında Doge’yi daha da önemli bir hale getirmeye başladı.

DOGE bir meme olarak doğmasına rağmen, 2021'de %5.000 getiri ile piyasa değeri açısından en iyi kripto para birimlerinden biri haline geldi. Bu büyümede başta Elon Musk ve Snoop Dogg gibi ünlü isimlerin desteklerinin katkıları da yadsınamaz.

Dogecoin nasıl çalışır?

Dogecoin, ilk kripto para birimi olan bitcoin'in koduna dayanmaktadır. Daha spesifik olarak, bir Litecoin (LTC) hard fork'u olan ve artık piyasada olmayan bir Luckycoin hard fork'u olarak oluşturulmuştur. Litecoin Bitcoin'den ayrıldığında oluşturulan ilk hard fork olarak tanınır. Dogecoin, Scrypt tabanlı bir fikir birliği mekanizması olan Litecoin'den türemiştir. Bu mekanizma sayesinde DOGE, Bitcoin "türevleri" ve Hard Forks ile birçok işlevi paylaşır. Dogecoin'in algoritmasında scrypt kullanımı, madencilerin ASIC'leri kullanmasını engeller.

Bitcoin gibi, Dogecoin blok zincirindeki ağ katılımcıları, ağın güvenliğini sağlarken ve işlemleri doğrularken blok oluşturmak için bilgi işlem güçlerini kullanır. Aradaki fark, Dogecoin'in Bitcoin'e göre "daha hafif" bir mimariye sahip olması ve bu mimari sayesinde DOGE işlemlerinin daha hızlı gerçekleşmesidir. Dogecoin, ağ üyeleri tarafından yeni bloklar oluşturmak ve matematiksel denklemleri çözerek işlemleri doğrulamak için kullanılan bilgi işlem gücü kullanılarak çıkarılabilir. Oluşturulan her blok için madenciler 10.000 DOGE almaktadır.


 


 

Yorumlar (0)