Diş Eti Tedavisi Nedir?

Diş eti tedavisi; diş etlerinde ortaya çıkan sorunların çözülmesi için gerçekleştirilen tedavidir. Diş eti hastalıkları dişlerin çevresinde yer alan ve dişleri destekleyen kemiğe kadar ilerleme durumu olan diş eti iltihabı olabilir. Dişlerinizin üstünde her zaman oluşabilecek yapışkan formda renksiz plaklar içinde bakteriler ye alabilir.

Diş Eti Tedavisi Nedir?

Düzenli diş ipi kullanılmadığı zamanda ya da düzenli olarak dişlerinizi fırçalamadığınızda dişlerinizde plak birikimi ortaya çıkabilir. Bu durum ilerleyen zamanda diş eti sorunlarını ortaya çıkabilir. Diş eti dokusu ve dişleri destekleyen kemik zarar gördüğünde bu sorun dişlerinizin çekilmesine kadar gidebilir.  Bu durumu yaşamamak adına diş eti tedavisine yönelik seçenekler için diş hekiminize başvurmanız gerekebilir.

Diş Eti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş eti çekilmeleri yaşandığında diş etinizin eski sağlığına döndürmek zor olabilir. Öncelikle diş eti tedavisi sürecinde bu soruna yol açan durum ortadan kaldırılır. Diş etinizde yaşadığınız sorunlar sigara kullanma, genetik durumlar ve stres gibi birçok sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilir. Ancak bir diş eti çekilmesinde temel neden diş taşı olarak karşımıza çıkar.

Diş taşı sorunu olanlarda diş eti üzerinde enfeksiyon ve hastalıklar görülebilir. İlk dönemlerde kanama ve ağız kokusu gibi sorunlar yaşanır. Hastalığın son aşaması diş eti çekilmesidir. Bu belirtiler yaşandığında tedavi sürecinde diş taşı temizliği yaptırılabilir.  Tedavi sürecinde geri dönüş zor olursa mevcut dişlerin daha fazla çekilmesinin önlenmesine odaklanılır. Tedavi sonrasında hastalar diş sağlığını koruyabilmelidir. Bunun için diş taşı temizliği düzenli olarak yaptırılabilir ve dişler düzenli olarak fırçalanmaya devam edebilir.

Diş etiniz üstünde bir sorun meydana gelirse ilk tedavi seçeneği görülen hasarın ortadan kaldırılmasıdır. Diş eti üzerinde meydana gelen hasarlı bölgeye dolgu uygulanabilir ya da diş tamamen kaplanabilir. Böylece mevcut hassasiyet sorunu önlenebilir.

Diş eti tedavisi sürecinde ikinci seçenek ise yaşanan diş hassasiyetinin tedavi edilmesidir.  İlerleyen sorunlarda cerrahi işlem yapılabilir. Diş eti cerrahisi iki farklı şekilde gerçekleştirilebilir. Greftleme adlı operasyonda hastanın damak bölgesinden alınan greft isimli parça diş eti çekilmesinin olduğu bölgeye uygulanır. Diğer cerrahi yöntem ise kaydırmadır. Diş eti çekilmesi olan bölgenin yanlarında yer alan sağlam dokular çekilmenin olduğu bölgeye kaydırılabilir.

Diş Eti Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Diş eti rahatsızlıklarında tedavi belirli bir zaman diliminde tamamlanır. Diş eti tedavisi süresi öncelikle doktorunuzun yapacağı muayene sonunda belirlenir. Doktorunuz muayene sonrasında mevcut sorununuzu belirler ve bir tedavi planı ortaya çıkarır.

Diş eti rahatsızlıklarında tedavi birkaç ay sürecektir. Doktorunuz tedavinin seyrine göre sürenin uzaması gereken durumlarda size gerekli bilgiyi verir. Diş eti uygulamaları son yıllarda yeni yöntemlerle gerçekleştirilmektedir. Kaydırma operasyonlarında kullanılan özel yöntemler operasyon sonrası konforu arttırır.  Diş eti sorunlarınız olduğunu düşünüyorsanız  https://dentleon.com/tedaviler/dis-eti-tedavisi/ adresine başvurabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2020, 09:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER