banner646

Dijital Baskı ile Geniş Kitlelere Hitap Edin!

Dijital baskı hakkında detaylı bilgi sahibi olabilmek için aşağıdaki yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

İçerik 25.02.2023, 22:24
Dijital Baskı ile Geniş Kitlelere Hitap Edin!

Firmaların ürün, kampanya veya duyuru yapabilmek amacıyla tercih edebileceği birbirinden farklı yöntemler bulunmaktadır. Özellikle son zamanlarda teknolojinin hızla ilerlemesinden dolayı bu teknikler dijitalleşerek çok daha verimli hale getirilmektedir. Reklam ve tanıtım çalışmaları kapsamında kullanılan teknolojik yöntemlerden biri de dijital baskı tekniği olarak öne çıkmaktadır. Dijital mecralarda bulunan içeriklerin, arzu edilen şekillerde istenen materyaller üzerine basılması yoluyla icra edilen bu işlem, firmaların tanıtım ihtiyaçlarını önemli ölçüde karşılayabilmektedir. Bu noktada birçok firma “dijital baskı nedir, nerede kullanılır ve neden önemlidir?” gibi birçok sorunun cevabını aramaktadır. Dijital baskı hakkında detaylı bilgi sahibi olabilmek için aşağıdaki yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

Dijital Baskı Nedir?

Dijital baskı, firmaların mevcut müşteri potansiyelini artırmak, marka bilinirliklerini yükseltmek veya satışlarına ivme kazandırabilmek amacıyla gerçekleştirdiği çalışmalardan biridir. Reklam sektöründe tercih edilebilen yüzlerce farklı yöntemden biri olan dijital baskı, kurum ve kuruluşların tanıtım ihtiyaçlarının önemli ölçüde karşılamaktadır. Markalar için oluşturulan promosyon ürünlerinin üzerine de uygulanabilen dijital baskı, firmaların logo, adres veya telefon gibi bilgilerini de içerebilmektedir. Dijital baskı uygulanabilen promosyon ürünleri arasında genellikle ajanda, kalem, takvim, çakmak veya anahtarlık gibi ürünler yer almaktadır. Markaların kendine özgü tanıtım çalışmalarını gerçekleştirebileceği dijital baskı, hedef kitlesi ile firma arasındaki bağların güçlenmesine de yardımcı olabilmektedir.

Dijital baskı, reklamcılık faaliyetleri kapsamında tercih edilirken, aynı zamanda hızlı ve pratik olmasıyla da öne çıkmaktadır. Arzu edilen ve baskıya uygun her türlü materyalin üzerine kolaylıkla uygulanabilen bu yöntem aynı zamanda farklı teknolojiler ile de birleştirilebilmektedir. Vinil baskı işlemi bu bağlamda tente veya brandalar üzerine kolaylıkla uygulanabilmektedir.

Dijital Baskı Hangi Alanlarda Kullanılır?

Dijital baskı işlemi, kendi içerisinde birçok farklı aşamadan geçirilerek sonuca ulaştırılan bir süreci ifade etmektedir. Geçirilen aşamalardan sonra kontrol işlemine tabi tutulan dijital baskı, temelde tek bir prensip doğrultusunda gerçekleşmektedir. Dijital ortamlarda bulunan piksellerle ifade edilebilen görsel veya metinlerin çok sayıda sağlayıcı aracılığı ile kumaş, plastik veya naylon yüzeylerin üzerine aktarılmasına dijital baskı yöntemi denilmektedir. Dijital baskı süreci, bilgisayar ve baskı makinesi olmak üzere iki cihaz aracılıkları ile gerçekleştirilmektedir.

Sayısız işlem için tercih edilebilen dijital baskı, reklam ve tanıtım çalışmaları kapsamında aşağıdaki alanlarda kullanılabilmektedir;

· Hizmet veya ürün katalogları,

· Broşür,

· Restoran veya lokanta menüleri,

· Fiyat etiketleri,

· Afişler,

· Kanvas tablolar,

· Bez çantalar,

· Fotoğraf baskıları,

· Kartvizitler

Dijital Baskının Avantajları Nelerdir?

Dijital baskı, firmaların tanıtım çalışmaları kapsamında işletmelere birçok açıdan avantaj sağlamaktadır. Eskiden kullanılmakta olan geleneksel yöntemlere göre çok daha ekonomik olan dijital baskı, aynı zamanda makine ortamında yaratıldıkları için daha az insan gücüne ihtiyaç duymaktadır. Böylelikle masrafların olduğundan daha az olduğu dijital baskı süreci son derece hızlı ve pratik şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Dijital baskı içim çizimler Corel adı verilen bir program aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Dolayısıyla çok fazla zaman almadan kısa sürede yapılan tasarımlar baskı makineleri ile birlikte istenilen yüzeylere saniyeler içerisinde aktarılabilmektedir.

Dijital baskılar hayatın hemen hemen her alanında kullanılabilmektedir. Genellikle dijital baskı denildiğinde birçok kişinin aklına devasa tabelalar gelmektedir. Ancak dijital baskı sadece bunlardan ibaret değildir. Müşteri tarafından talep edilen ürünlere göre uygulanabilen dijital baskı, ajanda, etiket, kartvizit, broşür veya katalog gibi materyallerde tercih edilebilmektedir.

Dijital baskının diğer avantajları ise şöyle sıralanmaktadır;

· Dijital baskı ile reklamlar kişiselleştirilerek müşteriye daha kolay ulaşması sağlanabilmektedir.

· Dijital baskı işlemleri, diğer tekniklere nazaran çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Böylelikle zamandan da büyük oranda tasarruf edilmiş olunur.

· Dijital baskı, özellikle ofsete nazaran kısıtlı sayıda üretilebilmektedir. Dolayısıyla reklam veya tanıtım işleri kapsamında sadece firmaların ihtiyacı kadar ürüne dijital baskı uygulanabilmektedir.

Dijital Baskı Çeşitleri Nelerdir?

Reklam ve tanıtım çalışmaları doğrultusunda tercih edilebilen dijital baskı çeşitleri, kendi arasında farklı gruplara ayrılabilmektedir. Kullanım alanına ve uygulandığı yüzeye göre değişebilen dijital baskı çeşitleri şöyle sıralanmaktadır;

· Folyo Baskı: PCV malzemelerin üzerine yapılan baskıları ifade etmektedir. Genellikle reklam panoları, mağaza camları veya alışveriş dükkanlarının dış yüzeyleri folyo baskı için uygun alanlardır.

· Kâğıt Baskı: Broşür, afiş veya etiket gibi alanlarda reklam çalışması yapabilmek amacıyla tercih edilen bir yöntemdir. Bu süreçte kullanılan kâğıdın ve mürekkebin kalitesi büyük önem arz etmektedir.

· Mesh Baskı: Vinil baskı ile benzer özellikler taşıyan bu yöntem, delikli brandalar üzerine uygulanmaktadır.

· Oneway Vision Baskı: Adından da anlaşılacağı üzere tek yönlü bir görüş sunan Oneway Vision Baskı, dışarıdan bakıldığında reklam çalışmasını, içerden bakıldığında ise dışarıyı göstermek amacıyla tercih edilmektedir.

· Vinil Baskı: Büyük alanlarda, başta bina cepheleri olmak üzere branda üzerine uygulanan bir reklam çeşidi olan vinil baskı, en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Özellikle firmaların tanıtım yapmak için araç giydirme uygulaması kapsamında tercih ettiği vinil baskı, alan bakımından geniş yüzeylerle kolaylıkla uygulanabilmektedir.

Reklama Dair İhtiyaçlarınızı Profesyonellere Bırakın: Posh Reklam

Firmanızın reklam ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanıyor ve yaratıcı fikirler ile rakiplerinizden sıyrılmakta zorlanıyorsanız Posh Reklam’ı tercih ederek profesyonel hizmet ile tanışın. Profesyonel ve tecrübeli çalışanları ile reklama dair ürün ve hizmetleri tasarlayarak geliştiren Posh Reklam, firmanızın bilinirliğini ve görünürlüğünü artırmanız için çalışmalarını sürdürmektedir. Posh Reklam ile iletişime geçerek roll up banner ve dijital baskı gibi ürünler hakkında bilgi sahibi olabilir, sipariş oluşturarak ürünlere en hızlı şekilde sahip olabilirsiniz. Üstelik tüm Türkiye ve Avrupa’ya lojistik imkanı bulunuyor!

Yorumlar (0)