banner646

Cinsel Hastalık Testleri Nelerdir?

Hastalıkların geneli kan ve idrar yoluyla teşhis edilir.

İçerik 06.02.2023, 10:45
Cinsel Hastalık Testleri Nelerdir?

Cinsel Hastalık Testleri Nelerdir?

Hastalıkların geneli kan ve idrar yoluyla teşhis edilir. Kendine özel test yöntemleri ile yapılan cinsel hastalık testi de genellikle kendi içeriğine özel PCR test kitleri ile kan ve idrar örneklerinde araştırılır.

Cinsel Hastalık Testi Kimlerden İstenir?

Sık partner değiştiren ve cinsel yaşantısı oldukça aktif olan veya bilmediği bir cinsel birlikteliği yaşamış olan bireylerin cinsel hastalık testi yaptırmaları önerilir.

Cinsel Hastalık Testi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler


 

Herhangi bir korunma gerçekleşmemişse cinsel davranışı hakkında bilgi sahibi olmadığınız bir kişi ile korunmasız bir cinsel birliktelik gerçekleşmişse herhangi bir semptom belirtisi beklemeden hemen cinsel hastalık testi yaptırılması erken tanı açısından çok önemlidir.

Hiv Testi Nasıl Yapılır?

Hiv testi beyaz kan küreyi hedef alan ve bağışıklık sistemini zayıflatan güçlü bir virüs çeşidi olan Hiv virüsünün vücut sıvıları yoluyla en çok da cinsel birleşme yoluyla salgılanan sıvılar vajinal sıvı, semen gibi yollarla çok sık bulaştığı teşhis edilmektedir.


Ayrıca virüse enfekte olan bir kişi vücut sıvıları türlerinden yine kan, organ nakli, ortak enjeksiyon, meme sütü gibi yollarla da bulaşabileceğinden gebelik döneminden, doğuma ve emzirme sürecinde de anneden çocuğa geçebilmektedir.

Hiv Testi Nedir?

Kişinin kanında bulunan mikrobun ölçülmesine yarayan bir testtir. Hiv testi ile kanda yer alan mikrop düzeyi de en iyi şekilde ölçülmüş olur.

Hiv Testi Nasıl Uygulanır?


 

Antijen ve antikor arasındaki reaksiyonu ölçerek aslında birçok hastalığın tanısında da etkili bir rol oynayan Elisa testi ve MRNA PCR hiv testi damar yoluyla alınan kan ve ilgili sıvıların örnekleri alınarak laboratuar ortamında virüs ile ilgili cihazlar ve kitler aracılığı ile incelenir.

Hiv Testi Kaç Günde Sonuç Verir?


 

Geciken bir test tedaviyi zorlaştırabilir ya da geç kalınmış olunabilir. Testlerde pozitifleşme süresi sizin ne zaman fark edip test yaptırdığınızla ilgilidir fakat en kısa dönem pozitifleşme süresi 3 hafta ile 10 hafta arasında değişir.

Hiv Testini Evlilik Öncesi Yaptırmak Zorunlu Mudur?


 

Yeni evlenecek kişiler nikâh yaptırmadan önce yasal olarak hazırladıkları belgeler içerisinde sağlık raporu istenmektedir. Fakat belediyeler arasında değişkenlik gösteren evlilik sağlık raporları içerisinde bazı testler istenebiliyor fakat özellikle Hiv testi ile ilgili olarak istenilen herhangi bir zorunlu rapor yoktur.

Gıda İntoleransı (Besin Duyarlılığı) Nedir?


 

Sindirilemeyen bir besinin vücudun sindirim siteminde algısal olarak verdiği tepkimedir. Besin tam olarak sindirilemediğinde ya da yediğiniz bir besinde mevcut toksit bir madde varsa bu tam olarak parçalanıp sindirilmesi zordur. Bu durum bağırsakları oldukça zorlayacağından tahriş edebilmektedir. Gıda interolans testi ile çok çabuk saptanan bu geçici rahatsızlığın hayati bir riski yoktur ve tedavisi mümkündür.

Gıda İntoleransının Sık Rastlanan Semptomları Nelerdir?


 

En belirgin belirtisi şişkinliktir ve şişkinlikten dolayı mide ağrısı, gaz sıkışması, terleme, mide bulantısı hissi, halsizlik ve yorgunluk gibi birçok rahatsız edici semptomlar gösterebilir.

Gıda İntoleransı Nedenleri Nelerdir?


 

Enzim eksikliği ve bağırsak hastalıkları gibi rahatsızlıklar yaşayan bireylerde gıda intoleransı riski çok yüksektir. Sindirim sistemi ile ilgili rahatsızlıklara neden olan en büyük etken genellikle Beslenme alışkanlıklarında ki düzensizliklerdir.

Gıda İntoleransı Tanısı Nasıl Konulur?


 

Kişilerin yeme alışkanlıkları ile ilgili olarak yediğiniz besinlerin günlüğünün tutulması bu besinlere vereceğiniz tepkilerin değerleri tutacağınız günlük açısından tanı için kolaylık oluşturacaktır. Gıda interolans testi uygulanmadan önce bazı semptomlar göz önüne alınarak geleneksel bir tanı düşünülebilir.

Beslenme Nasıl Ayarlanır?


 

Hazırlanacak beslenme diyeti için gıda interolans testi sonucunda kanda test edilen besinler gruplandırılacağından bu test sonucuna göre yeni bir diyet listesi oluşturulabilir.

Gıda İntoleransı Testi Fiyatları


 

Gıda intoleransı testi kandaki besinlerin üzerinde tek tek antikor değerleri ile besinlerin reaksiyon derecesi kan tahlili sonucunda incelenir. Gıda interolans testi sağlık kuruluşlarında farklılık göstereceğinden belirli bir fiyat söylemek uygun değildir.


 

Yorumlar (0)