CE Uygunluk İşareti Ne Avantaj Sağlar?

Bir ürünün Avrupa ekonomik alanı içerisinde satılabilmesi için mutlaka CE uygunluk işareti olması istenmektedir.

İçerik 13.06.2022, 14:18
CE Uygunluk İşareti Ne Avantaj Sağlar?

Bir ürünün Avrupa ekonomik alanı içerisinde satılabilmesi için mutlaka CE uygunluk işareti olması istenmektedir. Avrupa Birliği yasaları tarafından düzenlenen CE standartları kapsamında ürünlerin değerlendirilmesi ve belirli standartları karşılaması gerekli olmaktadır.

CE nin Açılımı Nedir?

Açılımı “Conmite Europenne” olan CE, hangi ürün üstünde yer alıyorsa o ürünün AEA kapsamında değerlendirmeye alındığı ve uygunluğunun tescillendiği anlamını taşımaktadır. Dünya da önemli bir geçerliliği olan CE uygunluk işareti, tıbbi cihazlardan ölçüm cihazlarına, oyuncak sektöründen aklınıza gelebilecek pek çok ürüne kadar geniş kapsamlı sağlanabilmektedir.

Bir ürünün kişi ya da toplum sağlığına uygun olup olmadığını gözle anlamanız mümkün değildir. Ancak TSE belgesi gibi özellikle Avrupa da önemli bir geçerliliğe sahip olan CE uygunluk işareti size o ürünün güvenilir olduğunu tescillemektedir.

CE Uygunluk İşareti Nedir?

Bir üründe CE uygunluk işareti bulunuyorsa o ürün Avrupa kalite standartları kapsamında üretilmiş ve satışa sunulmuştur. Satın aldığını oyuncak üzerinde CE simgesi bulunması o oyuncağın çocuğunuzun sağlığını tehdit edecek unsurlar barındırmadığının göstergesidir.

Kozmetik de CE uygunluk, ürünlerin üretiminde insan sağlığına zararlı maddelerin kullanılmadığı, Avrupa standartları yönetmeliğine uygun koşullarda üretildiği ve sevk edildiği anlamını taşır. Bu nedenle CE uygunluk işareti ürünlere güvenilirliği otomatik olarak arttırmaktadır.

CE Uygunluk İşareti Olan Bir Üründe Hangi Özellikler Yer Alır?

Bazı ürünlerin CE işareti taşıması zorunludur. Zorunlu olmasına rağmen CE belgesi olmayan ve çeşitli kanallar üzerinden Avrupa da satışa sunulan bir ürün devletlerin çeşitli yaptırım ve cezaları ile baş başa kalabilir. Kimi zaman bu cezalar hapis cezasına kadar uzayabilmektedir. Oysaki ürününüzün CE işareti taşıması sizi tüm bu risklerden koruyacaktır.

CE uygunluk işareti bulunması;

  • AEA tarafından belirlenmiş genel standartlara uygunluk sağlanmıştır.

  • Avrupa ürün gereksinimlerinin tam ve eksiksiz karşılanması

  • Ürünün güvenli bir ürün olduğunun tescili

  • Ürün hakkında gerekli teknik bilgi ve terimlerinin açıklamasının yapıldığı

  • Ürün yanında mutlaka kullanım kılavuzunun yer aldığı, kullanım kılavuzunun çeşitli dillerde nasıl kullanılacağına dair talimatlar içerdiği anlamına gelmektedir.

CE İşareti Taşıması Zorunlu Olan Ürünler Nelerdir?

Avrupa Birliği ülkelerine satış yapma planınız var ise CE belgesi almak işinizi oldukça rahatlatacaktır. Pek çok üründe aranan CE işareti bazı ürünler için kesinlikle zorunlu tutulmaktadır. Bu nedenle kısa süre içerisinde CE belgesi sürecini başlatmanız önemlidir.

CE işareti taşıması zorunlu ürünler; Elektrikli aletler ve pilleri, Oyuncaklar, Tıbbi cihazlar, Ambalaj malzemeleri, Kişisel koruyucu ekipmanlar, Asansörler, Telsiz ekipmanları, Patlama riski bulunan ürünlerdir. Bunların dışında ölçüm aletleri ve tartılar da CE işareti taşımak zorundadır.

CE İşaretinin Avantajları

CE uygunluk işareti işletmeniz tarafından üretimi gerçekleştiren ürün ve dolayısı ile işletmeniz üzerinde ciddi değer yaratacaktır. CE işaretinin avantajlarını sıralayacak olursak;

CE işaretine sahip olmak üretim kalitenizi ve kaliteli hizmet sunmanızı sağlayacaktır. Kalitenin korunması ve aynı tutarlıkta müşteriye sunulması marka ya da ürün bağlılığı oluşturmada önemli bir adımdır.

Kaliteli ürün, kaliteli hizmet ile gelişen marka bağlılığı firmanızın büyümesini sağlayacağı gibi elde ettiğiniz başarının kalıcı olmasına da katkı sağlayacaktır.

Ürettiğiniz ürünlerin, sunduğunuz hizmetlerin güvenli ve sağlıklı olduğunu uluslararası geçerliliği olan bir belge ile tescillemiş olursunuz.

Firma imajına katkı sağlar, firmanın saygınlığını desteler. Bu da işletmelere marka bilinirliği ve kar olarak geri döner

Yurt dışı pazara özellikle Avrupa Birliği ülkelerine satış yapabilmek için CE uygunluk işareti en önemli kriterdir. CE işareti bulunduğu sürece serbest dolaşım ile tüm Avrupa da ürününüzün kolayca satışını yapabilirsiniz.

Hammadde temininden üretim sürecine, ambalajlama, etiketleme ve diğer güvenlik prosedürlerinin CE işareti standartlarına uygun kalmasını sağlarsınız.

Son olarak ilk aşama da külfet ya da maliyet gibi görünse de CE uygunluk işareti üreticileri ciddi manada koruma altına almaktadır. Nasıl mı? Yurtdışı ihracatlarında üretici firma ürün ile ilgili yaşanacak hukuki sorunlarda o devletin kanunlarına tabi tutulmaktadır. Oysaki CE belgesi sahibi olmak CE standartizasyonu çerçevesinde koruma altına alındığı için hukuki açıdan tüm hakları da güvencededir.

CE Uygunluk İşareti O Ürünle İlgili Neyi İfade Eder?

o ürünün Avrupa Ekonomik Alanı-AEA standartlarına uygun bir şekilde üretildiği ve satışa çıkarıldığını göstermektedir. Pek çok kişi CE uygunluk işareti o ürünle ilgili neyi ifade eder anlamıyor olsa da üreticinin hammadde temininden başlayan CE işareti bulunma talebi son satış aşamasına kadar sorgulanan bir unsurdur.

Firmanız ulusal pazardan sıyrılarak uluslararası pazar da yer almak istiyor ise mutlaka CE belgesi almak zorundadır. Bu size ek bir maliyet değil saygın bir marka imajı, güvenilir ürün ya da hizmet ve yeni satış kanalları sağlayacaktır.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?