Baxter Yoğun Bakım PRISMAFLEX Sistemi Onno Medical’de

Tıbbi malzeme ve cihazlar söz konusu olduğunda dünyanın önde gelen isimleri arasında yer alan Covidien ve Baxter ürünleri Onno Medical güvencesiyle ülkemizde satışa sunulmaktadır. 

İçerik 03.11.2022, 09:12
Baxter Yoğun Bakım PRISMAFLEX Sistemi Onno Medical’de

Tıbbi tek kullanımlık ürünler dünya genelinde giderek daha sık kullanılmakta ve pek çok farklı marka tarafından üretilmektedir. Tıbbi malzeme ve cihazlar söz konusu olduğunda dünyanın önde gelen isimleri arasında yer alan Covidien ve Baxter ürünleri Onno Medical güvencesiyle ülkemizde satışa sunulmaktadır. 

Baxter’ın geniş çeşitliliğe sahip ürün kategorisinde en çok ilgi gören ürünlerin başında PRISMAFLEX sistemi gelir. PRISMAFLEX sistemi akut böbrek yaralanması sorunu yaşayan kritik hastaların iyileşme sürecini desteklenme amacıyla tasarlanan bir üründür. PRISMAFLEX sistemi son derece yenilikçi bir sistem olmasının yanı sıra  esnekliği sayesinde spesifik hasta gereksinimlerine göre ayarlanabilmektedir. PRISMAFLEX çok yönlü platformunun sağladığı avantaj sayesinde çeşitli tedavilerde isteklerin başarılı bir şekilde karşılanması noktasında önemli bir rol üstlenmektedir. 

Hasta özelinde belirlenen en uygun tedavinin uygulanırken en önemli unsur hasta kimyasını sıvı çıkışıyla dengelemeye yarayan sıvı algoritmaları olarak kabul edilir. Bu sayede herhangi bir zamanda hastanın 7 ml sıvı doğruluğu içinde ne kadar tedavi aldığını izleme imkânı elde edilir. Çeşitli sağlık sorunlarının tedavisi olduğu gibi kronik böbrek rahatsızlığında da zaman son derece önemli bir unsur olduğu için PRISMAFLEX sisteminin tedaviyle ilgili otomatik ayarlama ve anında görsel geri bildirim sağlama özelliği tedavi sürecini kolaylaştıran son derece önemli bir etken olarak kabul edilmektedir. PRISMAFLEX sistemi makinelerin yönetilmesi için zaman harcanması gerekliliğini ortadan kaldırma özelliğine sahiptir. Bu aynı zamanda sağlık personellerinin söz konusu zamanı hastalarını gözlemleme, ihtiyaç duydukları hizmeti ve bakımı sağlama amacıyla kullanmalarına imkan veren büyük bir avantajdır.

Her hastanın birbirinden sahip olduğu özellikler ve ihtiyaçları birbirinden farklı olduğu için PRISMAFLEX sistemi sayesinde bireysel hasta bakımı yapılması avantajı  bir durum haline gelebilir. PRISMAFLEX kontrol ünitesi, Aralıklı Hemodiyaliz (IHD - Intermittent Hemodialysis) veya Yavaş Düşük Etkinlikli Diyaliz’den (SLED - Slow Low Efficiency Dialysis) farklı olarak 24 saat boyunca Sürekli Renal  Replasman Tedavisi (CRRT) sağlanması amacına yönelik olarak tasarlanmıştır. 

Ayrıca PRISMAFLEX Sistemi CRRT’nin tüm tedavi yöntemlerine ek olarak ekipman gerekliliği olmadan terspötik plazma değişimi (TPE) de sağlamaktadır;

CVVHDF - Sürekli Veno-Venöz Hemodiyafiltrasyon
CVVHD -  Sürekli Veno-Venöz Hemodiyaliz
CVVH - Sürekli Veno-Venöz Hemofiltrasyon
SCUF - Yavaş Sürekli Ultrafiltrasyon
TPE - terapötik Plazma Değişimi

PRISMAFLEX sistemine ilişkin sıvı algoritmaları optimum terapi sağlama ve optimum fayda elde etme amacıyla hastanın kimyasal durumunu sıvı giderimiyle dengeleme imkanı vermektedir. Tüm bunların yanı sıra PRISMAFLEX sisteminin EMR bağlantısı, manuel dokümantasyonun azaltılmasına yardımcı olmakta klinisyenin iş akışının kolaylaştırılmasında da önemli bir rol üstlenmektedir. PRISMAFLEX sistemi doğrudan ya da üçüncü taraf aracılığıyla pek çok hastane EMR sistemine kolayca entegre edilebilecek şekilde tasarlanmıştır. 

Diyalizör Kanı Nasıl Temizler?

Diyaliz işlemi sırasında kanı temizleyen filtreye diyalizör adı verilir. Yaklaşık 20 cm boyunda ve 5 cm genişliğinde sentetik yarı geçirgen bir membrandan meydana gelen diyalizör içinde binlerce boş tüp şeklinde lif bulunan plastik bir silindirdir.

Silindirin alt ve üst ucunda birbiriyle bağlantılı olarak kan kompartımanını içi boş lifler oluşturmaktadır. Kan kompartımanına boşluklu liflerin açık kısmından girdikten sonra kan temizlenmektedir. Daha sonra diğer taraftan çıkmaktadır. Diyalizin solüsyonu da diyalizin bir ucundan girmekte ve liflerin çevresinden akıp diğer taraftan çıkmaktadır.

Hemodiyaliz sürecinde hastanın damar yolundan tüplere doğru akan kan diyalizörün bir ucuna doğru binlerce kapiller benzeri boşluklu liflere dağıtılması amacıyla ilerler. Diyaliz solüsyonu bir uçtan girdikten sonra liflerin çevresinden diyalizörün diyalizat kompartımanında akmaya başlar.

Her dakika yaklaşık 300 ml kan ve 600 ml diyaliz solüsyonu diyaliz içinde karşılıklı olarak ve sürekli şekilde akar. Diyalizat ve kanın birbirinden ayrılmasını sağlayan boşluklu lifler yarı geçirgen membran sayesinde atık ürünlerle aşırı sıvı kandan diyalizat kompartımanına geçer. Temizlenen kan diyalizörün diğer ucundan çıkarken kandan uzaklaştırılan toksik maddeler ve fazla sıvıyı içeren diyalizat diyalizörün diğer ucundan kanın girdiği yerden çıkar. Hemodiyaliz işlemi gerçekleştirilirken hastanın kanı sürekli dönme yoluyla ortalama 12 kez diyalizörden geçerek üre ve serum keratin seviyeleri düşürülür, fazla sıvı uzaklaştırılarak elektrolit seviyeleri düzeltilir.

Hemodiyaliz sırasında kullanılan, atık ürünler ile fazla sıvının kandan uzaklaştırılmasını sağlayan özel sıvıya diyalizat denilir. Standart diyalizat birleşimi normal ekstrasellüler sıvıya benzemekle birlikte hastanın ihtiyaçlarına uygun olarak modifiye edilmesi mümkündür. Diyalizat konsantrasyonu elektrolitleri, mineraller ve bikarbonat içeren özel bir sıvıdır.

Hemodiyaliz ağrıya neden olan bir tedavi değildir. Uygulama başladığında kan setinin hastaya bağlanması sırasında damar içi iğne yerleştirilirken hafif bir ağrı hissedilmesi söz konusu olabilir. Bununla birlikte hemodiyaliz sırasında hipotansiyon (düşük kan basıncı), kusma, güçsüzlük, kas krampları ve baş ağrısı gibi yan etkiler görülmesi olasıdır. Bu yan etkilerin diyaliz seansından önce hemodinami ve volüm durumunın doğru bir şekilde değerlendirilmesi yoluyla önlenmesi mümkündür. Seanslar arasında hastanın kilo alımını, hemoglobin seviyesini ve serum elektrolitlerini titizlikle incelemek gerekir.
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?