2022'de Prag Hediyelik Eşya Fiyatları ve Alışveriş Seçenekleri

Prag’da alışveriş seçenekleri arasında birçok mağaza, alışveriş merkezi ve pazar bulunmaktadır. Prag, her zaman için diğer Avrupa ülkelerine göre daha ucuz fiyatlarıyla ve uygun mekan seçenekleriyle ön plana çıkmaktadır. Prag alışveriş mekanlarında turistlerin genellikle tercih ettiği ürünler arasında ahşap kuklalar, Bohem kristalleri, Franz Kafka ürünleri, porselenler ve oyuncaklar vardır.

İçerik 17.06.2022, 12:40
2022'de Prag Hediyelik Eşya Fiyatları ve Alışveriş Seçenekleri

Prag, Çek Cumhuriyeti’nin başkentidir ve aynı zamanda en büyük şehridir. 1.3 milyon nüfusu olan Prag, Orta Bohemya’da Vltava Nehri’nin üzerinde yer almaktadır. Prag, Avrupa’nın merkezinde olup aynı zamanda en fazla iç kaleye sahip ülkelerden biridir. 2. Dünya Savaşı’nda çok zarar görmemiş olduğu için, en fazla tarihi mekanı barındıran şehirlerden biri olan Prag’dan çıkan ünlü yazarlar arasında Franz Kafka bulunmaktadır.

Prag’da alışveriş seçenekleri arasında birçok mağaza, alışveriş merkezi ve pazar bulunmaktadır. Prag, her zaman için diğer Avrupa ülkelerine göre daha ucuz fiyatlarıyla ve uygun mekan seçenekleriyle ön plana çıkmaktadır. Prag alışveriş mekanlarında turistlerin genellikle tercih ettiği ürünler arasında ahşap kuklalar, Bohem kristalleri, Franz Kafka ürünleri, porselenler ve oyuncaklar vardır.

Prag'dan Ne Alınır?

Prag’dan alınabilecek ürünler aşağıda listelenmiştir.

 • Garnet takılar

 • Ahşap kuklalar

 • Çek kağıt helvaları

 • Deniz ürünleri

 • Kozmetik ürünler

 • Bohem kristalleri

 • Prag çayı

 • Çek birası

 • Becherovka bitkisel likörü

 • Kafka ürünleri

 • Çek porselenleri

 • Hediyelik eşyalar

En Popüler Prag Hediyelik Eşyaları Nelerdir?

Prag’ın en popüler hediyelik eşyaları, Prag kuklaları (Marionettes), bohemia cam ve kristalleri, garnet taşı ve ahşap Prag oyuncaklarıdır.

Prag’da ahşap işçiliğinin ünlü olmasından dolayı, kuklaları ve oyuncakları en çok hediyelik eşya olarak tercih edilen ürünler arasındadır ve bu ahşap oyuncaklarda, ulaşım araçlarından hayvanlara kadar bir çok şey bulunabilir.

Prag’ın geleneksel işçiliklerinden biri de el işçiliğidir ve bu yüzden bir çok el ile yontulmuş kristal ve cam işlemeler bulunabilir. El işçiliği sadece Prag’ın değil, Çek Cumhuriyeti’nin ünlü bir sanatıdır ve tarihi 1200’lü yıllara kadar uzanır. Cam ve kristallerde renkli, düz ve kabartmalı olmak üzere 3 çeşidi bulunan işlemelerde turistler tarafından satın almak için en tercih edilen 2 isim Moser ve Rückl’dür.

Prag’da garnet taşı, turistlerin en çok tercih ettiği hediyelik eşyalardan biri olmaktadır. Garnet taşının ünlü olmasının sebeplerinden biri, halk arasında ruhsal problemlere iyi geldiğinin düşünülmesidir. Prag’da neredeyse her alışveriş alanında, garnet taşından yapılma takılar bulunmaktadır. Orijinal garnet taşı için sertifikalı taşlar tercih edilmelidir.

Prag’da Kukla Fiyatları Ne Kadardır?

Prag’da kukla fiyatları kalitesine göre değişmektedir; seri üretim olanları daha ucuzken, elle üretilmiş olanları daha pahalıdır. Prag’da elle yapılmış bir kukla 475 EUR olabilirken, seri üretilmiş kuklalar, 9 - 20 EUR arası değişmektedir.

Prag Garnet Taşı Ne Kadardır?

Prag garnet taşı fiyatları, altın veya gümüş olmasına göre değişiklik göstermektedir. Prag’da küçük bir garnet takı, 40 EUR’dan daha az fiyata bulunabilmektedir.

Bohemya Cam ve Kristal Fiyatları Ne Kadardır?

Bohemya cam ve kristal fiyatları kalitesine ve boyutuna göre farklılık gösterebilmektedir. Prag’da Bohemya cam ve kristalleri genellikle 35 EUR’dan başlarken, şarap kadehleri 70 EUR, vazo ve kaseler 100 EUR’dan başlamaktadır.

Prag’da Ahşap Oyuncak Fiyatları Ne Kadardır?

Prag’da ahşap oyuncak fiyatları mağazasına, kalitesine ve boyutlarına göre değişiklik gösterebilmektedir ve Prag ahşap oyuncaklarının fiyatı genellikle 3 EUR’dan başlayıp ortalama 20 EUR’a çıkmaktadır.

En Popüler Prag Hediyelik İçkileri Nelerdir?

En popüler Prag içkilerinden biri Çek birası ve şaraptır. Kışları sıcak şarap yani geleneksel adıyla svařák Prag’da sıklıkla tercih edilmektedir. Prag’daki en ağır içkiler ise Becherovka, Absinthe, Fernet ve Slivovice olmaktadır; bu içkiler Prag’da sık tüketilirken aynı zamanda ziyaret eden turistlerin de rağbet ettiği ve hediyelik içki olarak tercih ettikleri içkiler haline gelmiştir.

Prag Absinthe Fiyatları Ne Kadardır?

Absinthe içkileri %70 oranında alkol içermektedir. Yeşil bir görüntüsü olduğundan dolayı “yeşil peri” de olarak bilinen absinthe fiyatları Prag’da 20-50 EUR arasında değişmektedir.

Çek Birası Fiyatları Ne Kadardır?

Çek birası fiyatları kalite ve yapılışına göre farklılık göstermektedir. Pilsner Urquell, Budweiser Budvar, Zlatopramen pahalı biralar arasındadır ve fiyatları 0.81 - 1.20 EUR arası değişmektedir. Prag’da Kozel, Gambrinus, Radegast bira markaları ucuzdur ve fiyatları 0.40 - 0.81 EUR arası değişmektedir. Yarım litre fıçı bira Prag barlarında genellikle 1,3 - 1,8 EUR arasına verilmektedir; şehir dışındaki mekanlarda bu fiyat, 1 EUR’a kadar düşebilmektedir.

Becherovka Likör Fiyatları Ne Kadardır?

Becherovka, 20 farklı ottan ve baharattan yapılan ünlü bir Çek likörüdür. Becherovka likörü genellikle sindirim kolaylaştırıcı bir likör olarak kullanılmaktadır ve hem sade olarak içilebilmekte hem de kokteyl olarak karıştırılabilmektedir.

Prag’da Becherovka fiyatları ortalama 8 EUR’dur.

Prag'da Alışveriş Nerede Yapılır?

Prag’da alışveriş yapılabilecek merkezler aşağıda verilmiştir.

 • Parízská Sokağı

 • Bit pazarları ve nostaljik dükkanlar

 • Yerel tasarımcılar

 • Lucerna Sarayı Pasajı

 • Svetozor Pasajı

 • Rony Plesl Stüdyosu (cam dükkanı)

 • Shakespeare and Sons (kitap dükkanı)

 • Kotva Alışveriş Merkezi

 • Cerna Ruze

 • Mint Design Market

 • Pragtique (hediyelik eşya mağazası)

 • Bohemian Retro (antik eşya dükkanı)

Türkiye'den Prag'a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Prag’a kısa süreli seyahat amacıyla gitmek isteyen umuma mahsus pasaport hamillerinin Çekya vize alması zorunludur. Yeşil, gri ve siyah pasaport sahipleri, Çekya’ya yapacakları ziyaretin en fazla 90 gün olması şartıyla vizeden muaf tutulmaktadır.

C tipi kısa süreli Çek Cumhuriyeti vize başvurusu için gerekli vize evrakları hazırlanarak akredite acenteler veya VFS Prag vize başvuru merkezlerinden randevu alınmalıdır; randevu tarihinde Çekya vizesi için hazırlanan evraklar teslim edilmeli ve vize başvuru işlemleri tamamlanmalıdır.

Vizem.net, Çek Cumhuriyeti vize başvuruları için, gerekli evrakların hazırlığı ve kontrolünde danışmanlık hizmeti vermektedir ve son 5 yılda, en yüksek vize onay oranına sahip olan akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Yorumlar (0)