14 Kasım 2018, Çarşamba

Haberin Kalbi - Türkiye'nin En Güncel Haber Sitesi

CHP'li Gamze Akkuş İlgezdi'den Kazım Koyuncu anmasına izin verilmemesine tepki!..

CHP'li Gamze Akkuş İlgezdi'den Kazım Koyuncu anmasına izin verilmemesine tepki!..

Meclise verdiği önergede;

"Kazım Koyuncu Karadeniz’dir, Karadeniz Kazım Koyuncu’dur. Genç yaşına rağmen eserleriyle ve yaptıklarıyla “Karadeniz’in Asi Çocuğu” olarak anılan Kazım Koyuncu’nun anılarına ve anılmasına dahi tahammülü olmayan bir rektörün Kazım Koyuncu’nun ait olduğu topraklarda görevine devam ediyor olması kabul edilemez bir durumdur.

"Çernobil” faciasından etkilenen Kazım Koyuncu, babasına kanser haberini "Çok fiyakalı bir hastalığa yakalandım baba" diyerek vermiş ve 33 yaşında hayatını kaybedene kadar mücadele etmiş Karadeniz’in ve ülkemizin bir değeridir. Yıllar sonra öğrencilere anmayı yasaklayan yasakçı rektör değil, Karadeniz’in Asi Çocuğu Kazım Koyuncu hatırlanacak ve anısına saygı duyulacaktır."

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Binali Yıldırım tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim. 16.04.2018

 

Gamze AKKUŞ İLGEZDİ

İstanbul Milletvekili

 

Karadeniz Teknik Üniversitesi öğrencileri, Kazım Koyuncu’yu son konserini verdiği gün olan 30 Nisan’da birçok Karadenizli sanatçının katılımıyla anmak ve bir dayanışma konseri yapmak istemiştir. Ancak üniversite yönetimi Karadeniz türkülerine yeni bir soluk getiren sanatıyla ve karakteriyle milyonların gönlünde taht kuran Kazım Koyuncu'nun anılmasına izin vermemiştir.

Kazım Koyuncu Karadeniz’dir, Karadeniz Kazım Koyuncu’dur. Genç yaşına rağmen eserleriyle ve yaptıklarıyla “Karadeniz’in Asi Çocuğu” olarak anılan Kazım Koyuncu’nun anılarına ve anılmasına dahi tahammülü olmayan bir rektörün Kazım Koyuncu’nun ait olduğu topraklarda görevine devam ediyor olması kabul edilemez bir durumdur.

"Çernobil” faciasından etkilenen Kazım Koyuncu, babasına kanser haberini "Çok fiyakalı bir hastalığa yakalandım baba" diyerek vermiş ve 33 yaşında hayatını kaybedene kadar mücadele etmiş Karadeniz’in ve ülkemizin bir değeridir. Yıllar sonra öğrencilere anmayı yasaklayan yasakçı rektör değil, Karadeniz’in Asi Çocuğu Kazım Koyuncu hatırlanacak ve anısına saygı duyulacaktır.

Bu bağlamda,

  1. Karadeniz Teknik Üniversitesi yönetimi Kazım Koyuncu’nun anılmasına neden izin vermemiştir? İzin verilmemesinin gerekçesi nedir?
  2. Yaşamını yitirmeden önce son konserini gerçekleştirdiği K.T.Ü’de Kazım Koyuncu’nun anılmasının ne sakıncası vardır?
  3. Cumhuriyet ve laiklik karşıtlarına, gericilere ve bilim karşıtlarına sonuna kadar açılan üniversite kapıları, Kazım Koyuncu anması için neden açılmamaktadır?
  4. Kazım Koyuncu demek tek başına Karadeniz’i ifade etmektir. Bu nedenle anmayı yasaklayan KTÜ rektörünün görevden alınması için bir girişimde bulunmayı düşünüyor musunuz?
  5. 13 yıl önce son konserinde yaptığı konuşmada KTÜ’den “Ülkemiz için önemli bir bilim yuvası ve aslında hayatı üreten bir yer” olarak bahseden Kazım Koyuncu’nun anma etkinliğine yapılan bu engelleme ile ilgili bir işlem başlatılacak mıdır?
  6. Kazım Koyuncu’nun anılmasını yasaklayan rektör, bu yıl 4.'sü düzenlenen "KTÜ Savunma Sanayi Günleri’’nde lise ve ortaokul öğrencilerinin götürüldüğü sergide çocuklara silah tanıtımı yaptırdığı bilinmektedir. Çocuklara silah tanıtımı yaptıran rektör, Kazım Koyuncu’yu anmaya izin vermemiştir. Rektöre göre Kazım Koyuncu silahlardan daha mı tehlikelidir?
BAYRAKLI
yukarı çık