“Sudan, Nijer, Venezuela’da arazi ararken ülkemizde yabancılar 4.088 arazi ve 64.512 mesken satın almışlar”

Bakan Kurum’un verdiği bilgiye göre farklı 159 ülkeden yabancı gerçek kişilerin satış vb yollarla edindikleri taşınmazlara ilişkin 2021 yılı istatistik raporunu açıkladı.

GÜNÜN HABERLERİ 28.06.2022, 09:34
“Sudan, Nijer, Venezuela’da arazi ararken ülkemizde yabancılar 4.088 arazi ve 64.512 mesken satın almışlar”

Bakan Kurum “Milli Savunma Bakanlığı uhdesinde olup son beş yılda hazineye geri alınan arazi toplamı ne  kadardır? Bu arazilerden satışı yapılan var mıdır?” Sorusunu ise yanıtsız bıraktı.

Bakan Kurum. 2011 yılında yabancı gerçek kişilerin satış yoluyla edindiği arazi, arsa ve tarla sayısının 4 bin 88 olduğunu; mesken, dükkan ve ofis sayısının ise 64 bin 512 olarak kaydedildiğini belirtti. 

Bakan Kurum’un verdiği bilgiye göre ülkemizde arazi, tarla ve arsa edinen yabancıların uyruklarına bakıldığında ilk sıraya 461 konutla Almanya aldı, 451 konutla Irak ikinci sırada yer alırken, 274 konutla Afganistan üçüncü, 211 konutla İran dördüncü ve 191 konutla İngiltere beşinci sırada yer aldı. Filistin (163), Kuveyt (155), Ürdün (152) Rusya (137) ve ABD (136)  ise ülkemizde arsa, tarla ve arazi alan yabancıların mensubu olduğu ülkeler listesinde ilk 10 sıraya girdi. 

ARAP VE ORTADOĞU ÜLKELERİ 

Ülkemizden arsa, arazi ve tarla edinen yabancıların çoğunlukla Arap ve Ortadoğu ülkelerinden olması dikkat çekti. Sudan, Nijer ve Endonezya  ülkemizde tarım için arazi peşine düşmüşken  yabancı ülkelerde ülkemizde satın aldıkları  arsa, arazi, tarla, bahçe sayısı da  4.088  ermiş bulunuyor. Farklı 159 ülkeden  yabancı gerçek kişilerin  ülkemizde mülk edindikleri Bakanlık açıklaması ile ortaya çıktı.

İRAN KONUT EDİNİMİNDE BAŞI ÇEKİYOR 

Ülkemizde mesken, dükkân ve ofis alan yabancıların uyruklarında ise ilk sırayı 11 bin 141 mesken ve dükkan ile İran aldı. 8 bi8 851 arsa ve arazi ile Irak ikinci sıraya yerleşirken, Ruslar 5 bin 575 Afganlar 3 bin 282 ve Almanlar da 2 bin 517 arsa ve araziyle ilk 5’te yer alan yabancılar oldular. Kazakistan (2098), Kuveyt (1926), Azerbaycan (1586) ABD (1560) ve Yemen (1521) ülkemizde arza, arazi ve tarla alan yabancıların mensubu bulunduğu ülkeler sıralamasında ilk 10’e giren ülkeler oldu. 4

SATILAN KONUTLARIN 3’TE 1’İ İRAN, IRAK VE AFGANİSTANLILARA GİTTİ

Dükkân, konut ve ofis alımında ise İran, Irak ve Afganistan gibi ülkelerin ilk sıralarda yer alması dikkat çekti. Geçen yıl yabancılara satılan konut, dükkân ve ofislerin 3’te 1’i adı geçen bu ülke vatandaşlarını satıldı. 

YABANCILARA SATIŞTA  ARTIŞ VAR

Önerge sahibi CHP Milletvekili Ömer Fetih Gürer ise yabancıların son yıllarda ülkemizde edindikleri gayrimenkullerin sayısında bir artış olduğuna işaret etti. 

DÜKKÂN ALANA VATANDAŞLIK DA VERİLDİ 

AKP iktidarları döneminde ülkemizde arazi, şirket, konut  yabancı uyruklu kişilere satışı ve kiralanması için her türlü kolaylık getirdiğine dikkat çeken  Ömer Fethi Gürer, “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı  gayrimenkul satın alınması ve bankaya para yatırması gibi uygulamalarla verilir oldu. Hem TC vatandaşı olup, hem de arazi ve mülkleri yabancılar uygun fiyatla satın almaya devam ediyor” diyerek, uygulamayı eleştirdi.

BU NE YAMAN ÇELİŞKİ 

Yabancı uyrukluların ülkemizde edindiği tarla, arsa ve arazi sayısındaki artışa da dikkat çeken CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, durum böyle iken Tarım ve Orman Bakanlığının önce Sudan, sonra Nijer ve şimdi de Venezuela’da tarım arazisi kiralayarak tarım yapma girişiminde bulunmasındaki tezata vurgu yaptı. Gürer, “Türkiye’de 2014 yılında  Sudan 2020 yılında Nijer için tarım arazileri kiralanıp tarım yapılacağı duyuruldu. Hâlihazırda bu girişimler uygulamaya dönmedi. Son olarak Venezuela’da tarımsal üretim yapılacağı açıklandı. Toplumsal tepki üzerine  Bakanlık,  başka ülkelerde tarımsal üretim yapma girişimini gelişmiş ülkelerin yaptığı çalışmaya benzediğini ifade ederek yapılan yanlışa kılıf arayan bir açıklama da yaptı. Ne var ki başka ülkelerde tarım peşinde koşan AKP iktidarı döneminde ülkemizde farklı illerinde araziler yabancı şirketlerce ya da kişilerce alınıp tarım yapar duruma geldikleri de  görülüyor” değerlendirmesinde bulundu.

TOPRAKLARIMIZ YABANCILARA SATILIYOR 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ülkemizde  araziler, konutlar yabancı uyruklulara satılırken kırsalda ekonomik krizin de etkisi ile satanlar sonunda kendi topraklarında  “ maraba “ olarak çalışır duruma geldiğine de işaret çekti.

KONUT VE KİRA FİYATLARI BU YÜZDEN ARTTI 

Gürer, “Ülkemizde dünyanın farklı bölgelerinden gelip konut alıp vatandaş olanlar da  konut fiyatlarının artmasında önemli etken oluyorlar. Sonuçta gayrimenkuller iktidar eliyle oluşturan şartları yerine getirenlere  satılıyor ve satılan gayrimenkuller her geçen gün giderek artıyor. Sudan, Nijer, Venezuela’da arazi işlemeye gittiğimiz söylenirken  Dimyat’a pirince giderken evdeki  bulgurdan olmuşuz farkında değiliz” ifadelerini kullandı.

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞININ  KULLANIMINDAKİ ARAZİLERE NE OLDU 

CHP’li vekil Ömer Fethi Gürer,  Milli Savunma  Bakanlığı uhdesindeyken son beş yılda hazineye geri alınan arazi toplamı ve bu araziler mevcut durumu ile ilgili soruyu ise Bakan yanıtsız  bıraktı. Bu konuda Milli Savunma Bakanlığı da  devrettiği arazi miktarını açıklamıyor? Ne kadar arazi askeri alan dışında çıkarıldı ve mevcut durumunun ne olduğunu kamuoyunun bilmesinde neden çekiniliyor” dedi.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?