İstanbul'da kentsel dönüşüm kavgası

İstanbul Beykoz'a bağlı Tokatköy Mahallesi'nde kentsel dönüşüm kapsamında evlerini yıktırmak istemeyen mahalleli ile belediye arasında kriz sürüyor. Bu sabah, belediye yetkilileri polis eşliğinde mahalleye gelirken mahalleli evlerinin yıkılmasına karşı çıkmak ateşler yakarak yola barikatlar kurdu.

GÜNÜN HABERLERİ 22.08.2022, 11:35
İstanbul'da kentsel dönüşüm kavgası

İstanbul'un Beykoz ilçesine bağlı Tokatköy Mahallesi'nde kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında yıkımı planlanan binaların elektrik, su ve doğalgazları haziran ayında çevik kuvvet polisleri eşliğinde kesilmişti.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Beykoz Belediyesi’nin, Beykoz Tokatköy Mahallesi’nde yürüttüğü kentsel dönüşüm projesinde kriz uzun süredir devam ediyor.

Tokatköy Mahallesi'nde kentsel dönüşüm zorlamasını kabul etmeyen 300'e yakın vatandaş, nöbet tutmaya başlamış, belediye yetkilileriyle görüşmek istediklerini duyurmuşlardı.

Bunun yanı sıra tahliye edilmek istenen vatandaşların mahkemeye yaptıkları başvuru sonucu yürütmeyi durdurma kararı da çıkmıştı. Mahalle de 200’ün üzerinde binanın yıkılması planlanıyor.

BELEDİYEDEN SABAH BASKINI

Beykoz Belediyesi'nin de tahliye ve yıkım ısrarı sürüyor. Bugün (22 Ağustos) mahalleye çok sayıda polis ekibiyle birlikte belediye görevlisi gelirken mahalleli, evlerini yıktırmamak için Tokatköy'ün girişlerine barikat kurmaya başladı.

Sabah saatlerinden itibaren teyakkuzda olan mahalleliler, ne olursa olsun evlerinden tahliye olmayacaklarını belirtiyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?