banner639

“Ekonomik kriz, çalışan kesimlerin de psikolojini bozdu”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, küresel krizler, artan işsizlik oranları ve iş gücü piyasasındaki değişimlerin, çalışan nüfusta neden olduğu psikolojik bozuklukların araştırılıp korucuyu ve önleyici tedbirler alınması için Meclis Araştırma açılmasını istedi.

GÜNÜN HABERLERİ 29.10.2022, 13:46
“Ekonomik kriz, çalışan kesimlerin de psikolojini bozdu”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis Araştırma Önergesinde, dünya genelinde etkisini sürdüren psikolojik bozuklukların hem çalışan nüfusta hem de genel nüfusta giderek arttığına dikkat çekti. 

KAYGI VE UYUM BOZUKLUĞU 

Küresel krizler, artan işsizlik oranları ve işgücü piyasasındaki değişimlerin çalışanların ruh sağlığını etkilediğine dikkat çeken CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “ Depresif bozukluklar, kaygı ve uyum bozuklukları ve travma sonrası stres bozukluğu semptomları işyerinde en çok gözlenen psikolojik bozukluklardır” değerlendirmesinde bulundu. 

PSİKOLOJİK SORUNLAR DÜŞÜK VERİMLİLİĞE NEDEN OLUYOR 

İşyerinde görülen psikopatolojinin hem çalışanları hem de örgütleri etkilediğine işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “ İşe devamsızlık, düşük verimlilik, yüksek sağlık harcamaları ve maluliyet masrafları en bilinen sonuçlardır. Uzun süren psikolojik bozukluklar kardiyovasküler hastalıklar ve kas-iskelet hastalıklarıyla birlikte ilk üç maluliyet sebebinden biridir” ifadelerini kullandı. 

ÇALIŞANLAR, YAŞADIKLARI PSİKOLOJİK SORUNLARI GİZLİYOR 

İşyerinde psikolojik bozukluklar ve ruh sağlığı önemi yeni anlaşılan bir konu olduğuna da vurgu yapan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, psikolojik bozuklukların damgalamaya maruz kaldığı için çalışanın yaşadığı sorunu gizleme yolunu tercih etmesinin de bu durum üzerinde etkili olduğunu kaydetti.

KORUYUCU VE ÖNLEYİCİ TEDBİRLER ALINMALI 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, İşyerinde psikolojik bozuklukların nedenleri, yaygınlığı ve etkileri hakkında veri toplamak; işyerinde ruh sağlığını geliştirmeye yönelik farkındalık yaratmak koruyucu ve önleyici tedbirleri arttırmak adına Meclis Araştırması açılmasının önemli olduğunu da sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.